РЕВОЛУЦИОНАРНО ОТКРИЋЕ: Научници направили вештачки ембрион од матичних ћелија
НАУЧНИЦИ из Велике Британије и САД направили су историјски подухват створивши вештачки људске ембрионе, и то од - матичних ћелија! Револуционарна процедура моћи ће, тврде научници, да помогне у бољем разумевању генетских поремећаја и узрока раних побачаја код трудница.

Фото: Shutterstock
Према речима научника, ембриони створени на овај начин подсећају на оне у најранијим фазама људског развоја. Но, немају срце које куца или зачетак мозга, али укључују ћелије које би, у даљем фазама развоја, наставиле да формирају плаценту и сам ембрион.
Тим научника је у експерименту људске ембрионе створио дељењем једне матичне ћелије донора. Овај поступак су поједини медији окарактерисали као вид клонирања.
Ту се, међутим, отварају правни проблеми, јер ембриони створени у лабораторији нису законски регулисани у Великој Британији, као ни у већини других земаља. Према важећим прописима научницима је дозвољено да култивишу ембрионе у лабораторији до законског ограничења од 14 дана, после чега их морају уништити.
Не постоји краткорочна перспектива да ће се синтетички ембриони користити клинички, пише "Гардијан". Било би незаконито уградити их у материцу пацијента, а још није јасно да ли ове структуре имају потенцијал да наставе сазревање после најранијих фаза развоја.
- Идеја је да, ако заиста моделирате нормалан људски ембрионални развој користећи матичне целије, можете добити страшно много информација о томе како почињемо развој, шта може поћи наопако, а да не морамо да користимо ране ембрионе за истраживање - изјавио је шеф одељења за матичне ћелије и развојну генетику на Институту Францис Крик у Лондону Робин Лавел Беџ.
На које све начине ће прављење оваквих ембриона бити корисно у будућности знаће се у периоду пред нама, а више детаља о самом експерименту јавност ће сазнати када буде била објављења научна публикација. Осим у откривању најразличитијих поремећаја претпоставља се да ће вештачки ембриони моћи да помогну у откривању шта све доводи до неплодности код људи, проблема са којим се суочавају парови широм света.
С мајмунима није успело
ОТВАРА се велико питање и да ли би овакви ембриони некада могли да се развију у људско биће. На пример, када су вештачки ембриони направљени од ћелија миша били усађени у материце женки ових животиња, они се нису даље развили у нову јединку, преноси "Гардијан". У Кини су недавно исто покушали са ћелијама мајмуна, али ни овај експеримент се није завршио славно.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)
КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.
12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10
Коментари (1)