РЕВОЛУЦИОНАРНО ОТКРИЋЕ: Научници направили вештачки ембрион од матичних ћелија
НАУЧНИЦИ из Велике Британије и САД направили су историјски подухват створивши вештачки људске ембрионе, и то од - матичних ћелија! Револуционарна процедура моћи ће, тврде научници, да помогне у бољем разумевању генетских поремећаја и узрока раних побачаја код трудница.

Фото: Shutterstock
Према речима научника, ембриони створени на овај начин подсећају на оне у најранијим фазама људског развоја. Но, немају срце које куца или зачетак мозга, али укључују ћелије које би, у даљем фазама развоја, наставиле да формирају плаценту и сам ембрион.
Тим научника је у експерименту људске ембрионе створио дељењем једне матичне ћелије донора. Овај поступак су поједини медији окарактерисали као вид клонирања.
Ту се, међутим, отварају правни проблеми, јер ембриони створени у лабораторији нису законски регулисани у Великој Британији, као ни у већини других земаља. Према важећим прописима научницима је дозвољено да култивишу ембрионе у лабораторији до законског ограничења од 14 дана, после чега их морају уништити.
Не постоји краткорочна перспектива да ће се синтетички ембриони користити клинички, пише "Гардијан". Било би незаконито уградити их у материцу пацијента, а још није јасно да ли ове структуре имају потенцијал да наставе сазревање после најранијих фаза развоја.
- Идеја је да, ако заиста моделирате нормалан људски ембрионални развој користећи матичне целије, можете добити страшно много информација о томе како почињемо развој, шта може поћи наопако, а да не морамо да користимо ране ембрионе за истраживање - изјавио је шеф одељења за матичне ћелије и развојну генетику на Институту Францис Крик у Лондону Робин Лавел Беџ.
На које све начине ће прављење оваквих ембриона бити корисно у будућности знаће се у периоду пред нама, а више детаља о самом експерименту јавност ће сазнати када буде била објављења научна публикација. Осим у откривању најразличитијих поремећаја претпоставља се да ће вештачки ембриони моћи да помогну у откривању шта све доводи до неплодности код људи, проблема са којим се суочавају парови широм света.
С мајмунима није успело
ОТВАРА се велико питање и да ли би овакви ембриони некада могли да се развију у људско биће. На пример, када су вештачки ембриони направљени од ћелија миша били усађени у материце женки ових животиња, они се нису даље развили у нову јединку, преноси "Гардијан". У Кини су недавно исто покушали са ћелијама мајмуна, али ни овај експеримент се није завршио славно.

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (1)