ШТА СЕ ДЕШАВА СА ЉУДИМА ЗАРОБЉЕНИМ У ПОДМОРНИЦИ: Како се боре за живот у овој екстремној ситуацији

Новости онлине

21. 06. 2023. у 00:33

ВЕТЕРАН америчке морнарице упозорио је на језиве здравствене ефекте заробљености у подморници само неколико недеља пре него што је подморница Титан нестала.

ШТА СЕ ДЕШАВА СА ЉУДИМА ЗАРОБЉЕНИМ У ПОДМОРНИЦИ: Како се боре за живот у овој екстремној ситуацији

Фото: Профимедиа

У научном раду објављеном у медицинском часопису прошлог месеца, доктор Дејл Мол, бивши директор за подводну медицину, детаљно је описао "непријатељско" окружење на комерцијалним подморницама, на којима су путници суочени са исцрпљивањем залиха кисеоника, високим нивоом токсичног угљен-диоксида и ниском температуром.

Трка са временом

Претпоставља се да подморница Титан има чистач угљен-диоксида за уклањање вишка токсичног гаса који се накупља када путници дишу у скученом простору, али у већини пловила, па и овде, он има ограничен капацитет. Постоји и ризик од хипотермије због ниских температура у дубинама океана, као и хипервентилације изазване нападима панике, који могу потрошити више вредног кисеоника.

Рад доктора Мола објављен је у научном часопису 29. маја, само 20 дана пре него што је подморница Титан изгубила контакт са својим матичним бродом, а подморници је сада остало још само 40 сати кисеоника, навела је америчка обалска стража.

Доктор је рекао да је сада у питању трка са временом да се спасу путници, ако већ нису мртви.

Брод Титан, који је био у посети олупини Титаника, потопљен је у недељу у 8 ујутро по источном времену око 400 миља југоисточно од Сент Џонса, Њуфаундленд. Изгубио је контакт са својим матичним бродом у 9.45 ујутро - сат и 45 минута након роњења. Пет туриста који су кренули у посету олупини Титаника - укључујући британског милијардера, француског стручњака за поморство, британског бизнисмена и једног од најбогатијих људи Пакистана и његовог сина - суочавају се са претњом од нестајања кисеоника и екстремне хладноће на 3,8 километара испод површине.

Постоји шанса да би Титан могао бити близу површине океана - али пошто су путници били затворени унутар главне капсуле са 17 вијака који се могу отворити само споља, они су заробљени и могли би се угушити ако ускоро не буду пронађени.

Главни проблем угљен -диоксид

- Заробљена посада у потопљеном броду или подморници суочава се са многим физиолошким изазовима, укључујући токсичне гасове, изложеност повишеним притисцима околине и хипотермију. Када су људи затворени у херметички затвореном простору, већина помисли на кисеоник, али угљен-диоксид је заправо већа брига. У подморници имају неки систем за чишћење угљен-диоксида. Али ако им батерија не би радила, онда тај систем више не би функционисао - каже доктор и додаје:

- Када људи унутра удишу кисеоник, они ће издисати кисеоник, а он ће "пасти" са 21 на 17 процената кисеоника. Али они ће издисати и угљен-диоксид, а тај угљен-диоксид се мора уклонити јер у супротном постаје токсичан. Људима унутра ће бити тешко да дишу, дисаће све теже и дубље. Потом ће почети да их боли глава, а онда ће уследити несвестица. Све већи ниво угљен-диоксида је оно што прво убија људе када су у херметички затвореној средини, а не ниво кисеоника. То је као да ставите торбу преко главе.

Доктор каже да је хипотермија још један значајан ризик за оне на подморници.

- Унутар такве мале подморнице, електронска опрема на броду ће производити унутрашњу топлоту, а људи ће производити топлоту јер то није баш велики простор. Међутим, у контакту са океаном, тамо ће брзо постати прилично хладно. Просечна температура океана је 5 степени Целзијуса. У почетку ће путници почети да дрхте да би покушали да генеришу топлоту, која троши више кисеоника. Ускоро ће изгубити способност да користе руке и онда ће постепено пасти у несвест - појаснио је.

Катастрофална несрећа

Он каже да је под водом могла да се деси и несрећа која је личила на "катастрофално пукнуће посуде под притиском".

- То се дешава тако брзо да стварно не бисте знали шта се догодило. Да је то био случај, они који су били на броду би одмах умрли - додао је он.

Такође, у ситуацији у којој се налазе, путници подморнице ће се такође вероватно успаничити. Симптоми напада панике укључују убрзан рад срца, кратак дах, дрхтање и напетост мишића, а људи могу да осећају вртоглавицу, мучнину и вртоглавицу, дрхтање и знојење. Путници могу почети да дишу убрзано и дубоко, што може изазвати превише издисања угљен-диоксида уз премало удисања кисеоника. Све ово може довести до хипервентилације, због чега се осећате као да ћете се онесвестити.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (2)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!