РУСКИ МЕДИЈИ ТВРДЕ - СУ-34 МОГУ ДА „НЕСТАНУ“ СА НЕПРИЈАТЕЉСКИХ РАДАРА: Москва га наоружала новом анти-EW опремом (ВИДЕО)

П. З. С. /eurasiantimes.com

26. 06. 2023. у 19:30

БОРБА против технолошки инфериорних противника, попут Ирака и Талибана, довело је до тога да је електронско ратовање (EW) постало заборављена дисциплина западних оружаних снага. Међутим, украјински рат је вратио EW у центар пажње.

РУСКИ МЕДИЈИ ТВРДЕ - СУ-34 МОГУ ДА „НЕСТАНУ“ СА НЕПРИЈАТЕЉСКИХ РАДАРА: Москва га наоружала новом анти-EW опремом (ВИДЕО)

Фото: Профимедиа

Руска новинска агенција Риа Новости недавно је саопштила да је руски двомоторни далекометни авион Сухој Су-34, „Fullback“, добио нову заштиту од непријатељске опреме за електронско ратовање, укључујући заштиту од електронског ратовања страног порекла, за употребу у зони специјалних војних операција.

У извештају је писало: „Су-34 такође делују у блиској зони, посебно навођеним бомбама на положаје Оружаних снага Украјине. Дакле, они су у домету опреме за електронско ратовање непријатеља. Због тога су предузете техничке мере за заштиту система Су-34 од електронског ратовања украјинских и западних оружаних платформи.

Комбиновање комплекса електронских противмера Хибини са активним станицама за ометање САП-14 и САП-518 обезбеђује поуздану заштиту Су-34 од противваздушне одбране. Ово је изазвало хиперболичне тврдње да Су-34 могу нестати са непријатељских радарских екрана.

Су-34 испоручени од јула 2022. године (након почетка руске инвазије на Украјину) посебно су направљени по побољшаном стандарду као варијанта Су-34М и поред основних ловаца Су-34М специјализоване варијанте направљене за електронско ратовање или извиђање.

Генерални директор руске Уједињене авио корпорације Јуриј Сљусар изјавио је да Су-34М има двоструко већи борбени капацитет од оригиналног Су-34, који је почео да се користи 2014. године, а изванредна нова карактеристика је његов наменски интерфејс за три различита типа сензори – УКР-РТ електронски трагач, УКР-ОЕ камера и УКР-РЛ радар са синтетичким отвором. Ово максимално повећава свест о ситуацији на бојном пољу.

Борбени авион Су-34 има највећи домет међу својим колегама и упоредив је са онима лакших стратешких бомбардера као што је Ту-22М. Ови борбени авиони чине велики део руске флоте.

У немогућности да распореде своју потпуну ваздушну снагу насупрот украјинској противваздушној одбрани, Су-34 су вршили мисије бомбардовања користећи вођене бомбе.

Ово је учинило борбени авион на ниским нивоима рањивим на украјинску противваздушну одбрану, посебно на оне ракетне бацаче који не емитују радарске сигнале и не могу се ометати. То је резултирало великим губицима Су-34.

Фото: Принтсцреен/Телеграм/Спутњик Србија



ЕЛЕКТРОНСКО РАТОВАЊЕ – ЗАБОРАВЉЕНА ДИСЦИПЛИНА

Стручњаци указују да је стандардна процедура за професионалне војске широм света да прикупљају информације о електронском рату противничких снага и да према томе „калибрирају“ сопствени EW пакет.

Од 1888. године, када је немачки физичар Хајнрих Херц показао да електричне варнице пропагирају сигнале у свемир, војске широм света почеле су да користе ову технологију да побољшају ефикасност својих конвенционалних операција путем напредне комуникације, навигације, циљања и откривања на бојном пољу.

-Значај електронског, магнетног спектра је толики да војска може бити осакаћена нападом на њене EW способности, рекао је индијски војни званичник за EurAsian Times. Технике електронског ратовања које се најчешће користе су ометање (електронске противмере или ЕЦМ) и прислушкивање непријатељских комуникација (SIGINT или прикупљање обавештајних података).

Ометање ограничава способност непријатеља да размењује информације надјачавањем радио преноса или слањем сигнала како би се спречило откривање радара или преношење лажних информација.

ЕЦМ се може супротставити путем електронских контра-мера. Најчешћи метод је фреквентни скок ширења спектра, при чему се фреквентни канали пребацују према прописаном обрасцу познатом само предајнику и пријемнику. SIGINT се бави препознавањем и избегавањем претње и циљањем и навођењем.

-Ово би могли да нуде унапређени EW пакети Су-34, сматра званичник.

Иначе, прва забележена употреба EW била је 1904. године у руско-јапанском рату, када су Руси осујетили јапанску поморску ватру усмерену на Порт Артур ометајући њихове поморске комуникационе сигнале. Француске и британске снаге омеле су немачке операције бомбардовања ометањем и лажирањем електромагнетних сигнала које користе немачки Цепалини за навигацију.

Фото АП

Западни војни посматрачи често су се жалили на атрофију способности НАТО-а за електромагнетни рат изазван самозадовољством. САД и њихови савезници су имали ограничено супротстављање током свог боравка у Авганистану, што је омогућило непрекидну употребу Глобалног система за позиционирање и Blue Force Tracker-а, омогућавајући комуникацију са командом и контролом током целог рата.

Концепти EW, као што су радио дисциплина, контрола електромагнетног потписа и скакање фреквенције, изгубили су своју вредност Ово се догодило чак и када су Русија и Кина направиле огромне кораке у EW.

У новембру 2022. Русија је брзо увела лаки систем заснован на дрону под називом „Москит“/”Moskito”/”Mosquito”, изведен из беспилотног возила Орлан-10 (УАВ) и тврди да је успешно ометала украјинске комуникације. Ово наглашава способност Русије да брзо усвоји лекције са бојног поља и убрзаним темпом унапреди технологију оружја.


ЕНИГМА РУСКИХ EW КОМПЛЕКСА

Русија је 2014. године тврдила да је искључила радарски систем америчког ратног разарача УСС Доналд Кук користећи предајник за активно ометање Хибини уграђен на руском борбеном авиону Су-24 „Fencer“.

Млазњаци су прозујали изнад ратног брода 12 пута. Прича о руској „електронској бомби“ објављена је у информативном програму Вести руског државног ТВ канала Русија-1. Извештај је објављен како би се поклопио са Даном руских стручњака за електронско ратовање.

Фото: ЕПА

Вест о најновијој руској технологији која онеспособљава било који авион или брод ометањем електронских система постала је вирална за неколико дана.

Према Вестима, Су-24 се приближио Куку, „укључио опрему, а снажни радио-електронски таласи су деактивирали читаве системе брода“. Пентагон је касније објавио саопштење у којем је осудио опасно и непрофесионално понашање руских пилота дајући неколико слабих оправдања разарачу америчке морнарице.

Ниједна страна није помињала електронско ратовање, али су САД саопштиле да је УСС Кук способан да се одбрани од два Су-24. Оно што се могло десити је да је ратни брод искључио свој EW систем да би се спасио од SIGINT могућности надолазећих руских борбених авиона.

То је и разлог зашто чак и пријатељске земље држе искључене своје EW системе чак и док изводе заједничке војне вежбе. Али такође је тачно да рат открива више о вашим непријатељима него мирнодопско време. Дакле, рат је најбоље време да научите и развијете своје комплексе електронског ратовања.

БОНУС ВИДЕО - ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА": Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (8)

МИ НИСМО КРАЉЕВСКА ПОРОДИЦА: Син краљице Камиле проговорио о краљу Чарлсу и породичним односима у палати