НОСИЋЕ ИЛИ НУКЛЕАРНУ ИЛИ КОНВЕНЦИОНАЛНУ БОЈЕВУ ГЛАВУ: Прва француска хиперсонична високо покретљива једрилица (ВИДЕО)
ФРАНЦУСКА је извршила прво тестирање прототипа хиперсоничне једрилице, саопштила је државна одбрамбена агенција за набавку, док настоји да развије нову ракетну технологију способну да избегне најсофистициранију противваздушну одбрану.

Фото: Shutterstock/Илустрација
-Његов тест лета, на веома захтевној путањи дугог домета, представљао је технички изазов без преседана који ће утрти пут за будућност наше националне мапе пута за достизање хипербрзине, наводи се у саопштењу агенције.
Агенција није дала детаље о исходу теста, али је речено да је у току анализа података прикупљених током теста.
Француска је 2019. године уговорила ваздухопловну компанију ArianeGroup да управља програмом VMAX, чији је циљ развој демонстратора хиперсоничне једрилице.
Хиперсоничне једрилице — маневарска возила без погона која лете брзином већом од 5 маха (6.000 км/х) — већ неколико година проучавају велике нуклеарне силе.
Обично користе ракету да покрену једрилицу на велику висину, десетине километара изнад земље, пре него што се једрилица и њен корисни терет спусте назад хиперсоничном брзином.
Хиперсоничне једрилице су дизајниране да носе нуклеарну или конвенционалну бојеву главу. За разлику од балистичких пројектила чије су путање фиксиране при лансирању, хиперсоничне једрилице могу да мењају правац великом брзином.
БОНУС ВИДЕО - ОБУКА НА "ТЕРМИНАТОРИМА": Вежба мобилисаних резервиста и добровољаца у Доњецку
Препоручујемо

ЛУКАШЕНКО ПОРУЧИО ЗАПАДУ: Минск одређује када ће употребити тактичко нуклеарно оружје
27. 06. 2023. у 19:47

Т-14 АРМАТА VS АБРАМС М1А2: Судар две концепције - нико не зна шта је Армата
01. 06. 2023. у 22:01

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (2)