КРАЈ ЈЕДНЕ ВЕЛИКЕ ЕПОХЕ: МКС ће престати да постоји у садашњој форми након 2030. године

Новости онлајн

30. 06. 2023. у 21:36

МЕЂУНАРДОНА космичка станица (МКС) у актуелној форми престаће да постоји након 2030. године, саопштио је директор „Роскосмоса“ Јуриј Борисов на састанку са руским председником Владимиром Путином.

КРАЈ ЈЕДНЕ ВЕЛИКЕ ЕПОХЕ: МКС ће престати да постоји у садашњој форми након 2030. године

Фото: Принтсцреен/Јутјуб

- Одлуком Владе, рад Међународне свемирске станице, њеног руског дела, продужен је до 2028. године. Али, нажалост, морамо да констатујемо да ће, по свему судећи, након 2030. године станица престати да постоји у садашњој форми. Или ће бити контролисано угашена или преоријентисана у друге сврхе - објаснио је Борисов.

Он је истакао да се пуном паром ради на стварању Руске орбиталне станице (РОС).

Према његовим речима, формирање РОС неопходно је завршити до 2032. године, а њена ефикасност значајно ће премашивати ефикасност руског сегмента МКС.

Алжиру и Египту предложено да учествују у изградњи РОС

Директор је истакао да је космичким агенцијама Алжира и Египта предложио да учествују у стварању Руске орбиталне станице, укључујући изградњу националних модула.
Борисов је нагласио да су са афричким земаљама такође била разматрана питања стварања вишесателитских орбиталних констелација и услуга лансирања.

- Интересовање за наше предлоге је веома велико и надам се да ћемо моје колеге и ја успети да попунимо космички програм форума, који ће се одржати у Санкт Петербургу, стварним пројектима - оценио је директор „Роскосмоса“.

Борисов је 25. јуна изјавио да ће „Роскосмос“ са афричким земљама закључити споразум о сарадњи у пуном обиму, који ће бити потписан у јулу на форуму „Русија-Африка“.

Путин предложио разматрање нискоорбиталне сателитске констелације

Руски председник Владимир Путин је, са своје стране, на састанку са Борисовом предложио да се размотри развој нискоорбиталне сателитске констелације.

- Јуче је на форуму АСИ разматрано питање стварања и коришћења нискоорбиталне констелације, до 200 километара. Постоје проблеми повезани са мотором, пре свега како би се одржала висина. То су приватне компаније, говорили смо недавно о томе. Рекли сте да је потребно да се приватне компаније ангажују у космосу. Како оцењујете предлог који је јуче изнет? Знам да је нешто покренуто - рекао је председник на почетку састанка.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: ЗАЈЕДНИЧКЕ ПАТРОЛЕ - Руска и кинеска авијација осам сати изнад азијско-пацифичког региона

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МЕЛАНИЈА ТРАМП ДАНАС ПУНИ 55 ГОДИНА: Живот јој се променио из корена када је дошла у Америку и променила име