СЛЕДЕ БЕЛГИЈА И МАЂАРСКА: Шпанија од данас преузима председавање Европском унијом

Танјуг

01. 07. 2023. у 09:16

ШПАНИЈА данас преузима ротирајуће председавање Саветом ЕУ од Шведске, саопштено је из Европске уније.

СЛЕДЕ БЕЛГИЈА И МАЂАРСКА: Шпанија од данас преузима председавање Европском унијом

Foto: Profimedia

Уговором из Лисабона (2007) утврђено је да се сваких 6 месеци председавање Саветом ротира између држава чланица ЕУ.

Са шпанским председавањем почиње нова председничка тројка у којој су и Белгија, која ће председавати у првој половини, и Мађарска, у другој половини следеће године.

Трио дефинише дугорочне циљеве и припрема заједнички програм који дефинише теме и главна питања којима ће се Савет бавити у периоду од 18 месеци.

Ово је пето председавање Шпаније, која је чланица ЕУ постала 1986. године. Први пут је председавала 1989, затим 1995, 2002. и 2010. године.

БОНУС ВИДЕО:

ЗАЈЕДНИЧКЕ ПАТРОЛЕ: Руска и кинеска авијација осам сати изнад азијско-пацифичког региона

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.

16. 02. 2026. у 15:09

Коментари (0)

СРБИН НОКАУТИРАО АМЕРИКАНЦА: Трамп позвао Уроша Медића, после разговора са председником најавио - Долазимо у Београд!