ИРАНСКИ С-400 ПРОТИВ ИЗРАЕЛСКОГ Ф-35: Блиски исток седи на бурету барута

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

03. 07. 2023. у 20:15

ИЗРАЕЛ планира да прошири свој војни капацитет додавањем још 25 Ф-35 ЈСФ, који кошта око 3 милијарде долара. Набавка се финансира из америчке војне помоћи.

ИРАНСКИ С-400 ПРОТИВ ИЗРАЕЛСКОГ Ф-35: Блиски исток седи на бурету барута

Фото: АП



Нови авион ће бити део треће ескадриле Израела са Ф-35И, или Адир, симболизујући супериорност ваздуха. Актуелна флота Израела укључује 50 Ф-35, од којих је 36 оперативно од 2018. године.

Израелски министар одбране Јоав Галлант одобрио је куповину, након препорука шефа ИДФ-а Генералштаба, генерал-потпуковника Херцева, генералног директора Министарства одбране Израела генерал мајора Еиеал Замира и командант израелског ваздухопловства генерал мајора Томера Бара.

Званично писмо захтева [ЛОР] издаће Израелско Министарство одбране у САД-у на Ф-35 Lightning II Joint Program Office [ЈПО]. То ће олакшати одобрење и потписивање посла у наредним месецима. Као део споразума, произвођачи Локид Мартин и Прат и Витни сарађиваће са израелском одбрамбеном индустријом у прављењу компоненти авиона.


ПЛАНИРАНА ЈЕ ТРЕЋА ЕСКАДРИЛА

Џошуа (Шики) Шани (Joshua [Shiki] Shani), извршни директор Локид Мартин Израел, изразио је задивиљство због наставка подржавања израелских одбрамбених снаге са Ф-35-има и даљим плановима аквизиције владе.

Неколико израелских компанија доприносе технологији Ф-35. Елбит Системи и Роквел Колинс (Elbit Systems and Rockwell Collins) производе кацигу, а ИАИ крила авиона. До 2034. године ИАИ планира да произведе 811 пари крила Ф-35А у вредности од око 2 милијарде долара.

Трећа ескадрила Ф-35 планирана је годинама. Ваздухопловне снаге Израела такође модернизују своју флоту цистерни са горивом KC-46A,са новим хеликоптерима CH-53K и оперише са Ф-16 и Ф-15С. Ове куповине остварене су уз помоћ америчког програма страног војног финансирања [ФМФ].


С-400 У ИРАНУ

Иран је више пута рекао да ће требати нове системе наоружања и гледа у Кину и Русију. За сада се чини да је Русија боља опција за куповину оружја као што је Москва у рату са Кијевом, што би могло резултирати значајно смањеним ценама за партнера као што је Иран.

Иран је већ купио руске ловце Су-35 и то је изазвало талас спекулација. А против-авионски систем С-400 је највероватнија опција за другу главну иранску куповину. Систем се може супротставити не само модерним ловцима, посебно Израелским Ф-35И, већ и да буде окосница изградње озбиљног штита за ваздушне одбране који ће играти улогу одвраћања.

Евентуална куповина С-400 од стране Техерана ће сигурно играти управо ову улогу - одвраћање. Израел није ризиковао да спроводи своје ваздушне операције против иранских циљева често знајући да је опсег С-400 превелики.

Фото: Принтсцреен


ПОТЕНЦИЈАЛНО РАСПОРЕЂИВАЊЕ

Једна потенцијална локација Ирана за размештање С-400 система за супротстављање потенцијалним нападима Ф-35 је дуж западне границе, посебно у областима у којима Израел може покушати да покрене нападе. Ово би могло укључивати подручја у близини Голанске висоравни или дуж Либанске границе.

Друга потенцијална локација за Иран за размештање С-400 система је дуж њене јужне обале, посебно у Ормушком пролазу. Овај стратешки пролаз је витална траса за транспорт нафте и било који поремећај може имати значајне глобалне економске последице. Примена С-400 система у овој области могла би да одврати Израел да покрене све нападе у региону.

Иран би такође могао да постави С-400 системе у својим источним регионима, посебно у близини границе са Авганистаном и Пакистаном. То би могло помоћи да се заштити од било каквих потенцијалних напада са истока, као и да се пружи покривеност иранским нуклеарним постројењима која се налазе у тој области.

Коначно, Иран би могао да распореди С-400 системе у свом главном граду Техерану и другим главним урбаним срединама. То би обезбедило заштиту од било каквих потенцијалних ваздушних напада који циљају владине зграде или другу кључну инфраструктуру.


ПОТЕНЦИЈАЛНЕ ГЕОПОЛИТИЧКЕ ИМПЛИКАЦИЈЕ

Потенцијалне геополитичке импликације иранске куповина руских С-400 система за ваздушне одбране су значајне. Прво и најважније, сигнализирало би пребацивање од традиционалног ослањања Ирана на руски војни хардвер према разноликијој стратегији одбране. То би могло имати импликације на иранске односе са другим земљама, посебно онима у Блиском истоку и Централној Азији.

Поред тога, куповина С-400 система вероватно ће се изазвати забринутост Сједињених Држава и њених савезника, који раде на изолацији Ирана и ограничавању његове војне могућности. Ово Може довести до повећаних напетости у региону и потенцијално чак војне акције ако је Иран користио С-400 системи за циљање америчких или савезничких снага.

Друга потенцијална импликација иранске куповине С-400 система је да би то могло довести до новог трке на оружје у региону. Остале земље, посебно оне са непријатељским односима са Ираном, могу се осећати приморан да би стекли сличне системе за одржавање равнотеже моћи. То би могло даље дестабилизовати регион и повећати ризик од сукоба.

Коначно, куповина С-400 система могла би имати економске импликације на Иран. Системи су скупи, а куповина би могла да напрегне иранска економија Ирана. Поред тога, куповина би могла довести до даљих санкција Сједињених Држава и његових савезника, што би могло погоршати иранове економске проблеме.

Фото википедија MojNews/Mohsen Ranginkaman


ИРАН ЈЕ ЗА САДА РЕКАО "НЕ"

Ирански министар одбране, Мохаммад Реза Асхтиани, одбацио спекулације о иранском интересу за руске системе ваздушне одбране Русије. Гласине су започеле након што је Иран купио ловце из Русије. Асхтиани је изјавио да Иран може да произведе своју властиту опрему за ваздушну одбрану, попут Бавар-373 система. Иран има различиту руску авио-одбрану, укључујући С-200 систем добијен у деведесетима. Током година, Иран је значајно ажурирао систем С-200.

Иран је наручио систем С-300ПМУ-1, претходника С-400, у наредној деценији. Али је наруџбина отказана током администрације Дмитрија Медведева. Када је Владимир Путин поново постао председник, Ирану је понуђен С-400 као замена, али Иран је уместо њега изабрао старије системе. То је довело до куповине прилагођене варијанте С-300ПМУ-2.
С-300 је у почетку изграђен за Сирију, али је испорука одложена због притиска Израела и Запада. Након што је модификовано са иранским потребама, ове С-300ПМУ-2 су почеле да стижу у Иран 2017. године.


ИРАНСКИ БАВАР-373

Иран је развио свој ракетни систем дугог домета, Бавар-373, након руске блокаде продаје С-300. Могућности овог система наспрам С-400 је дискутабилна.

БАВАР-373 има шест мобилних бацача са четири ракете сваки, командно место, радар за претрагу и радар за циљање. Може да прати 300 циљева одједном и нападне шест истовремено. Његов опсег детекције је 260км и може погодити мете до 200 км. Међутим, недостаје му више радара који раде на комплементарним таласима, што је карактеристику С-400.

С-400 има распон ангажмана од 400 км и три класе ракета за вишеслојну одбрану. Успешно је пресретнуо хиперсоничне ракете брзином преко 8 маха у тестовима у Кини.

Ирански систем аутохтоне ваздухопловне одбране показали су се ефикасним у борби. Трећи Хордад систем оборио је скуп амерички Дрон 2019. године, демонстрирајући од одбрамбене могућности Ирана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (3)

ПОВРАТАК КУЋИ: Бивши репрезентативац Црне Горе поново на месту успеха