ВЕЛИКЕ ПРОМЕНЕ У ВАТИКАНУ: Папа Фрања именовао 21 новог кардинала
ПАПА Фрања објавио је данас да је изабрао 21 новог кардинала, укључујући прелате из Јерусалима и Хонгконга, места у којима су католици мањина.

FOTO: AP/Tanjug
Он је објавио свој избор током уобичајеног недељног појављивања на Тргу Светог Петра, рекавши да ће церемонија званичног постављања бити одржана 30. септембра, пренео је АП.
Међу одабраним је неколико прелата који заузимају или ће преузети главне функције у Ватикану, укључујући надбискупа из Ла Плате у Аргентини, надбискупа Виктора Мануела Фернандеса, кога је папа управо именовао да води моћну канцеларију Свете столице за обезбеђивање доктринарне ортодоксности и надгледање навода о сексуалног злостављању свештенства широм света.
Нови кардинали ће бити и бискуп Хонгконга Стивен Сау-јан Чоу и највиши званичник Ватикана на Блиском истоку, монсињор Пјербатиста Пицабала, латински патријарх Јерусалима. Њих двојица воде цркву у геополитичким областима, које су велика брига Ватикана, оцењује америчка агенција. Нови кардинали ће бити и свештеници из Кејптауна, у Јужној Африци, Џубе, из Јужног Судана, Пенанга, из Малезије и Лођа, из Пољске. Од 21 новог кардинала 18 су млађи од 80 година и имаће право да гласају на конклави.
БОНУС ВИДЕО:
РАЦИЈЕ У НЕМАЧКОЈ: Седморо људи је ухапшено због сумње у умешаност у терористичку мрежу
Препоручујемо

ТРАМП СПУСТИО ЦАРИНЕ И СРБИЈИ: Ево колико сада износе и када одлука ступа на снагу
ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп изјавио је данас да ће свим земљама, укључујући и Србију, уведене царине бити суспендоване, осим за Кину, којој је тарифе увећао на 125 одсто.
09. 04. 2025. у 20:44

ПРОГЛАШЕНО ВАНРЕДНО СТАЊЕ У СЛОВАЧКОЈ: Дато упутство и за Србију,Аустрија ЗАТВОРИЛА 20-ак граничних прелаза да спречи ширење слинавке и шапа
МИНИСТАРСТВО пољопривреде Србије апеловало је недавно на све сточаре, ветеринаре и друге актере у сектору сточарства да предузму све неопходне мере како би спречили потенцијални унос болести слинавке и шапа у Србију и буду максимално одговорни.
08. 04. 2025. у 14:48 >> 18:42

СУРОВА ОСВЕТА КАДИРОВА: Малолетник убио полицајца, након ликвидације његов леш изложен на градском тргу - лидер Чеченије тражи казну и за по
ТЕЛО чеченског тинејџера који је напао полицијску станицу и убио једног службеника у граду Ачхој-Мартану изложено је на градском тргу, пренела је руска "Газета".
10. 04. 2025. у 12:21
Коментари (0)