ЕРДОГАН СЕ ЦЕЊКАО И ДОБИО: Турски лидер обећао Шведској НАТО ако Анкара уђе у ЕУ
НАДА да ће, прихватањем кандидатуре Шведске за НАТО, добити "кредит" за улазак Анкаре у ЕУ, на који чека пола века, и тиме учврстити безбедност земље, убедили су турског председника Реџепа Тајипа Ердогана да се изненада предомисли и подигне рампу за проширење Алијансе. Имало је, истина, коментаришу светски медији, ту удела и убеђивање шефа Беле куће, Џозефа Бајдена, али уз наводни захтев Ердогана америчком колеги да појача притисак на Брисел да прихвати Турску у своје окриље.

Танјуг
- Турска већ више од 50 година чека пред вратима ЕУ, а скоро све чланице НАТО су сада и чланице Уније - казао је Ердоган, обраћајући се новинарима. - Позивам, зато, земље које су држале Турску да чека на бриселским вратима да нам отворе пут за чланство.
Турски лидер променио је мишљење буквално у минут до 12, кад су сви окупљени на самиту НАТО у литванској престоници Вилњусу, већ скоро дигли руке од идеје да ће Стокхолм у скорије време добити зелено светло од Анкаре. Но, Ердоган се постарао да направи филмску атмосферу, па су делегације имале утисак да им се пред очима одмотава акциони сценарио.
- Спреман сам да радим са Ердоганом и Турском на јачању одбране и одвраћања у евроатлантској области. Радујем се што ћу пожелети добродошлицу Шведској као 32. чланици Алијансе - поручио је Бајден, истичући задовољство развојем догађаја, баш као и генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг који је оценио да "је Турска пристала да иде напред".
Шведски премијер Улф Кристерсон је казао да је "веома срећан" и додао да је "ово добар дан за Шведску". Истакао је, притом, да ће Шведска учинити све што може да помогне Турској на њеном путу ка ЕУ.
Шведска је више од 200 година била војно неутрална, али је маја 2022. године поднела захтев за чланство у НАТО у жељи да побољша безбедност у северној Европи после почетка руске операције у Украјини. Турска је, међутим, од прошле године кочила њен пријем у НАТО, оптужујући Стокхолм да пружа уточиште курдским активистима које Анкара сматра "терористима". Нова компликација настала је прошлог месеца, када је јавно спаљен Куран у Стокхолму, на велики муслимански празник.
Ердоган је критиковао Шведску што је дозволила протест и рекао да шведске власти морају да се боре против исламофобије. У заједничком саопштењу наводи се сада да ће Турска и Шведска блиско сарађивати на "контратерористичкој координацији".
ПЕСКОВ: РАЗУМЕМО И САРАђУЈЕМО
МОСКВА веома добро разуме посвећеност Анкаре обавезама према НАТО, али и сарађује са Турском у разним правцима, каже портпарол Кремља Дмитриј Песков. "Турска је чланица НАТО и има своје обавезе којих се придржава. То никада није било тајна за нас и нисмо имали илузија о томе. Тако се односимо према одлуци Анкаре, с тим у вези све разумемо веома добро", казао је Песков и додао да РФ и Турска имају несугласице и Кремљ их не крије. "Постоји, међутим, и онај део односа који апсолутно одговара интересима наше две земље, који су важни за нас и за турску страну", истакао је Песков.

БИВШИ АМЕРИЧКИ ГЕНЕРАЛ О СПОРАЗУМУ: Трампов план је да се Украјина преда Русији
БИВШИ командант америчке војске у Европи, пензионисани генерал Бен Хоџес, изјавио је да Трампов план за мир у Украјини значи њену „предају“ Русији.
18. 03. 2025. у 11:53

РОДИТЕЉИ ПОГИНУЛЕ ДЕЦЕ ФОРМИРАЛИ ЖИВИ ШТИТ: Не дозвољавају да се тела однесу на обдукцију
РОДИТЕЉИ који су у пожару изгубили своју децу у дискотеци "Пулс" у Кочанима не дозвољавају да се тела настрадалих однесу на додатну обдукцију у Скопље, тражећи да им се одмах предају како би припремили сахране, јавља Плусинфо.
16. 03. 2025. у 19:40

ПОРОШЕНКО УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: "Води Украјину у диктатуру, Трамп не верује Путину - треба му план Б"
ОН ЈЕ БИВШИ председник Украјине и сматра се главним политичким супарником актуелног председника Володимира Зеленског.
19. 03. 2025. у 10:20
Коментари (0)