ВУЛКАНСКЕ ЕРУПЦИЈЕ НА ИСЛАНДУ: Здравствени ризик чак и по Немце
ТРЕЋА ерупција вулкана на Исланду у последње две и по године, представља ризик не само по људе који живе у близини вулкана, већ чак и за оне који живе у Немачкој, наводи Франкфуртер Алемајне Цајтунг (ФАЗ). Ерупција, која је почела у понедељак у близини исландске престонице Рејкјавика, представља највећу опасност за оне који живе у непосредној близини вулкана.

Фото: принтскрин инстаграм
- Врелина, камење које пада и испарења су посебно опасни - навела је шефица Института за епидемиологију Хелмхолц центра у Минхену, Анет Петерс, и додала да највећа опасност прети од велике концентрације сумпор-диоксида који се ослобађа приликом ерупција.
- Ако га удишете у великим количинама, може бити токсичног ефекта. Иритација респираторног тракта и кратак дах су типични симптоми који се могу јавити када је концентрација превисока. Ако се појаве такви симптоми, одмах треба консултовати лекара. Ово је посебно важно за астматичаре и особе са респираторним обољењима - рекла је она.
С друге стране, за оне који живе у Немачкој, ваздух загађен испарењима из вулкана са Исланда представља мању претњу, најчешће у виду пепела и микрочестица које ветром доспеју до Немачког тла, наводи ФАЗ.
- За нас у Немачкој, међутим, ваздух загађен вулканом представља само малу претњу. Вулкан Ејафјалајокул је 2010. избацио велике количине пепела у атмосферу изнад Исланда од средине априла до краја маја. Четири године касније, Баурдарбунга је такође била активна, поново испуштајући сумпор диоксид. И 2010. и 2014. повећане вредности сумпор-диоксида су чак могле бити откривене у Немачкој. Али то није значило посебно необичан додатни ризик за нас - рекла је Петерс.
Ефекти које честице могу имати у плућима у почетку су одређене величином, обликом и густином честица, и оне морају бити мање од десет микрометара да би уопште могле да продру у наше дисајне путеве.
- Када се честице пепела транспортују на велике удаљености, као 2010. и 2014. године, оне су такође довољно велике да се удахну - објашњава Петерс.
Вулкански гасови, с друге стране, генерално представљају мању опасност у поређењу са токовима лаве до којих долази приликом ерупције.
БОНУС ВИДЕО:
АКТИВИРАО СЕ ВУЛКАН НА ИСЛАНДУ : Ово је већ трећа ерупција за две године
Препоручујемо

ЕРУПЦИЈА ВУЛКАНА НА ИСЛАНДУ: Тло данима подрхтавало - излила се лава (ВИДЕО)
11. 07. 2023. у 08:31

АКТИВИРАО СЕ ВУЛКАН НА ИСЛАНДУ : Ово је већ трећа ерупција за две године
11. 07. 2023. у 15:15 >> 15:16

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

"ПРОНАЦИСТИЧКА ПРОШЛОСТ, УСТАШКИ СИМБОЛИ" Французи о Хрватској после Томпсона: "Усташе убиле стотине хиљада Срба, Рома, Хрвата"
ФРАНЦУСКЕ новине "Le Monde" оштро су критиковале Хрватску после концерта Марка Перковића Томпсона, упозоривши да Хрватска показује све већу толеранцију према пронацистичкој прошлости из времена НДХ.
08. 07. 2025. у 17:43
Коментари (0)