"ТРЕБА ЛИ ЗАСТАВУ И ГРБ ДА МЕЊАМО ЗБОГ РУСИЈЕ?" Бугари о промени датума националног празника
У БУГАРСКОМ парламенту избио је скандал у вези са обележавањем националног празника – коалиција коју представљају „Настављамо промене“ и „Демократска Бугарска“ предлаже да се за државни празник прогласи 24. мај, а не 3. март, како је било раније.

Фото:
Како се напомиње у партији „Настављамо промене“, државни празник би требало да буде 24. мај, Дан свете браће Ћирила и Методија, бугарске азбуке, просвете и културе и словенске књижевности.
- Желимо да у први план ставимо културу и писменост. Желимо да промовишемо идеју да смо потомци просветитељства и покажемо да будућност припада науци“, рекао је копредседавајући странке, бивши премијер Кирил Петков.
Опозициони „Препород“ и Бугарска социјалистичка партија „Постоји такав народ“ били су категорички против. По речима лидера „Препорода“ Костадина Костадинова, без 3. марта не би било других значајних датума у историји земље.
Како је истакао, без 24. маја не би било никог да га празнује. Не би било 6. септембра (Дана уједињења Источне Румелије и Кнежевине Бугарске), не би било 22. септембра (Дана независности).
- Без 3. марта не би било нас, Бугара, као народа - рекао је он.
- Шта ће бити следећи корак – промена бугарске заставе, јер она има две боје које се подударају са бојама руске заставе (бела и црвена), или промена бугарског грба или химне? - додао је он.
Трећи март је Дан ослобођења од османског ропства након Руско-турског рата 1877-1878. Сваке године у земљи се одржавају велике прославе, са врха Шипка, где су се водиле жестоке борбе и где је подигнут Споменик слободе.
Идеја о промени датума националног празника у Бугарској чује се одавно: према мишљењу копредседавајућег Атлантског савета Момчила Дојчева, Руско царство је следило сопствене интересе и обележавање тог дана потврђује „дивљење према другој земљи“ и доводи до „комплекса инфериорности“ Бугара у односу на ову земљу. Празник такође, према његовим речима, утврђује мит о „двоструком ослободиоцу“ (први пут за време Руско-турског рата, други пут – за време Другог светског рата, када је Бугарска прво била на страни Немачке, а од 1944 – на страни СССР-а).
Занимљиво је да и датум 24. мај изазива много контроверзи: раније се празник називао Дан бугарске просвете и културе и словенске писмености. Крајем 2020. године „словенска писменост“ се претворила у „бугарску азбуку и словенску књижевност“. Присталице промене назива инсистирале су да је словенско писмо власништво бугарске историје.
(Спутњик)
Препоручујемо

ДЕЧАКА УДАРИО ГРОМ НА ПЛАЖИ У БУГАРСКОЈ: Доживео клиничку смрт - лекари га једва спасли
21. 07. 2023. у 11:51

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)