СУКОБ "СОКОЛОВА" И "ГОЛУБИЦА": Тврда немачка струја поново доминира у Европској централној банци

Власт у Европској централној банци су преузели "соколови".

СУКОБ СОКОЛОВА И ГОЛУБИЦА: Тврда немачка струја поново доминира у Европској централној банци

Фото Архива

Пише о томе ових дана француски "Монд", али су на исту тему сличне текстове последњих месеци, па и година, имали и многобројни други листови.

Надимак по узору на беспоштедне птице грабљивице одавно је дат тврдој струји, док се с друге стране налазе "голубице". У свему се, по обичају, очитава ривалитет две најјаче европске силе, Немачке и Француске. Французима страну држе јужне комшије Италијани и Шпанци, док су на страни Берлина, традиционално, Холандија, Аустрија Финска, балтичке земље.

- Створена по моделу Бундесбанке, ЕЦБ је из основа еволуирала за време Марија Драгија, али је немачки утицај поново доминантан – пише ових дана "Монд".

Од кризе изазване најжешћим налетом корона вируса, а затим и ратом у Украјини, европска економија покушава да се извуче из канџи најјаче инфлације у историји еврозоне. Сваки састанак Савета гувернера ЕЦБ у последње време доносио је повећану каматну стопу. Последњи, девети, повећао је постотак за 0,25 на 3,75. Највише још од почетка двехиљадитих. И, најбрже.  Далеко изгледају не тако давна времена када је био негативан, - 0,5.

Ситуација се нешто поправила, али инфлација је у еврозони у јуну износила 5,5 одсто, што је готово три пута више од прокламованог циља.

- Прерано је за објављивање победе над инфлацијом – поручује актуелни председник Бундесбанке Јоаким Нагел, који је на функцији последњих годину и по и који, кажу, има много више интервенција у Савету гувернера ЕЦБ него његов претходник Јенс Вајдман.

ПРОТИВ ОТКУПЉИВАЊА ДУГОВА

За разлику од председнице ЕЦБ Францускиње Кристин Лагард, која је сматрала да интересне стопе не треба да расту, директор Бундесбанке Јоаким Нагел је изричито против откупљивања дугова и залаже се за пораст камата.

Истиче се да је Нагел најгласнији међу "соколовима" који се здушно боре против инфлације. А то подразумева стезање каиша, што се медитеранцима баш не допада.

- Ако оставите инфлацију да траје предуго, после је веома тешко отарасити је се – Нагелов је резон.

Некадашњи максимални прокламовани лимит износио је 3 одсто, жељени је био 2, а сада се пење до 4. Врхунац је у октобру прошле године износио 10,6. Задатак ЕЦБ банке да у таквим условима низом мера поврати стабилност, представља тежак задатак, а у томе немачка Бундесбанка игра централну улогу.

Аналитичари се слажу у томе да је долазак Нагела променио однос снага унутар ЕЦБ чије је седиште у Франкфурту. У Савету гувернера седи 26 представника – 20 земаља чланица еврозоне и шест чланова директората и међу њима се, како подсећа "Монд", перманентно води битка политичких и интелектуалних утицаја. Сада је тај језичак на ваги на страни Немаца, приметније него раније.

"Голубице" које је инструирао још Драги, кажу, тренутно имају превише помирљиву и филозофску реторику, која не помаже изласку из кризе, што самим тим подразумева да је простор за лет "соколова" широм отворен. Улога Кристин Лагард се у томе, каже, највише своди да проналази компромисе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (1)

СВЕТ У ШОКУ: Јанис Тима се није убио?!