КАКО ПРОТИВ РУСКИХ КА-52: Британци имају решење за борбу против јуришних хеликоптера
У СТРАТЕШКОМ потезу за ублажавање претње руских хеликоптера Ка-52, Велика Британија размишља о постављању импровизованих мобилних система противваздушне одбране кратког домета.
Ови системи обухватају АСРААМ ИР ракете ваздух-ваздух, постављене на робусну шасију камиона Supacat ХМТ, намењене за отпрему у Украјину.
Такве информације су нашироко кружиле проруским Телеграм каналима. Исти наратив понавља Твитер, Спринтер, познат по свом доследном праћењу догађаја у Украјини и јасној проруској пристрасности.
ОТКРИВАЊЕ АСРААМ ИР РАКЕТЕ
Напредна ракета ваздух-ваздух кратког домета (АСРААМ) је инфрацрвена ракета за навођење коју користе Краљевско ваздухопловство (РАФ) и Краљевско аустралијско ваздухопловство (РААФ).
Пројектил је дизајниран да гађа и уништава непријатељске авионе на малим дометима и може се лансирати са различитих платформи као што су борбени авиони, хеликоптери и беспилотне летелице (УАВ).
АСРААМ има домет до 25 километара и може да достигне максималну брзину од 3 маха. Ракета је опремљена инфрацрвеним трагачем који јој омогућава да прати и погађа циљеве у свим временским условима, дању или ноћу.
Ракета је веома маневарбилна и може да изводи окрете са високим Г да би гађала агилне циљеве. Такође има мотор са мало дима који смањује његову видљивост према непријатељу, што отежава откривање и избегавање.
АСРААМ је коришћен у борбеним операцијама РАФ-а и РААФ-а, укључујући Заливски рат, рат на Косову и рат у Авганистану. Показао се као поуздан и ефикасан систем наоружања, са стопом успешности од преко 90% у сукобима ваздух-ваздух.
ПРЕДСТАВЉАМО SUPACAT ХМТ
Supacat High Mobility Transporter (ХМТ) је свестрано теренско возило дизајнирано за војну и цивилну употребу. Производи га Supacat, компанија са седиштем у Великој Британији која је специјализована за производњу возила високих перформанси за екстремне услове.
ХМТ је доступан у низу конфигурација како би задовољио различите оперативне захтеве. Може бити опремљен разним системима наоружања, комуникационом опремом и другом опремом специфичном за мисију. Возило је такође дизајнирано да може да се преноси ваздухом, што га чини идеалним за брзо распоређивање у удаљеним или непријатељским окружењима.
ХМТ су користиле британске оружане снаге у различитим улогама, укључујући извиђање, патролу и логистичку подршку. Такође је извезен у неколико других земаља, укључујући Аустралију, Данску и Нови Зеланд. Робустан дизајн возила и изузетне теренске способности чине га погодним за широк спектар војних и цивилних примена.
ПРЕДНОСТ АСРААМ-А У ОДНОСУ НА ПРОТИВМЕРЕ КА-52
Предност АСРААМ-а у односу на противмере Ка-52 је у томе што је дизајниран да буде веома отпоран на електронске противмере (ЕЦМ) и инфрацрвене противмере (ИРЦМ).
Систем за навођење пројектила је способан да филтрира ЕЦМ сигнале и фокусира се на топлотни потпис мете, што отежава ЕЦМ системима хеликоптера да заглаве или збуне пројектил.
Поред тога, АСРААМ има високу способност ван видног поља, што значи да може да гађа циљеве који се не налазе директно испред авиона за лансирање. Ово отежава хеликоптеру да избегне пројектил извођењем маневара избегавања.
Још једна предност АСРААМ-а је његова велика маневарска способност, која му омогућава да прати и погађа агилне циљеве као што је хеликоптер Ка-52. Ракета може да изводи високе Г окрете и прилагођава своју путању лета да пресретне циљ, што отежава хеликоптеру да избегне пројектил.
Поред тога, АСРААМ има мотор са мало дима, што смањује видљивост пројектила и отежава хеликоптеру да открије и избегне ракету.
БОНУС ВИДЕО - СТИГЛО ПОЈАЧАЊЕ ЗА РУСКУ МОРНАРИЦУ: Најбољи систем противваздушне одбране кратког домета
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (4)