ХУНТА ПРКОСИ ПРИТИСКУ: Ситуација у Нигеру напета, Ековас покушава данас да нађе дипломатско решење

А.Војиновић

09. 08. 2023. у 23:00

ПОСЛЕ засад неостварне претње војном реакцијом, коју је Економска заједница западноафричких земаља (Ековас), упутила хунти уколико не ослободи заточеног председника Нигера Мохамеда Базума, лидери савеза спустили су лопту. Уочи данашњег састанка у Абуџи говоре о проналаску дипломатског решења, али ни оружану интервенцију не искључују. С друге стране, хунта не намерава да попусти под притиском и врати владу, већ је, напротив, именовала новог премијера, бившег министра економије Алија Ламинасве све до војног удара 2010. године.

ХУНТА ПРКОСИ ПРИТИСКУ: Ситуација у Нигеру напета, Ековас покушава данас да нађе дипломатско решење

Фото: АП

- Ековас и њен председавајући, председник Нигерије Бола Ахмед Тинубу, радије бирају дипломатско решење за ситуацију у Нигеру уместо војне интервенције. Њихова жеља је да се ситуација реши дипломатским, а не војним путем - рекао је Тинбуов портпарол Ајури Нгелале.

Он је додао да је Тинбу наредио да се уведу нове санкције Нигеру преко Централне банке Нигерије, а на мети ће бити ентитети и појединци који су укључени у војни пуч. Хунта је ситовремено одбила да прими делегацију представника Ековаса, Афричке уније и УН, која је планирала да дође у Нијамеј. У писму у које је увид имала агенција АФП, лидери војске су рекли да безбедност групе не може бити загарантована због гнева и револта јавности због санкција Ековаса.

А одлука хунте да затвори ваздушну простор Нигера и део граница због заштите од потенцијалних војних интервенција довела је до ометања хуманитарних акција Уједињених нација помоћи за више од четири милиона људи.

- Хуманитарци УН боре се да доставе залихе лекова и хране, које су на измаку, баш у тренутку када регионалне санкције потенцијално повећавају број људи којима је помоћ потребна - рекла је званичница УН у Нигеру Луиз Обин.

Амерички државни секретар Ентони Блинкен чуо се телефоном са председиком Базумом коме је пренео подршку САД у проналажењу решења за враћање ситуације у Нигеру у демократски поредак.

- САД поново позивају да он и његова породица буду одмах ослобођени - написао је Блинкен на "Иксу", бившем "Твитеру".

Но, сви досадашњи апели америчких званичника, међу којима и председника САД Џозефа Бајдена, као и Блинкенове заменице Викторије Нуланд, која је лично дошла у Нигер да преговара са хунтом, били су безуспешни. Доцент политичких наука на Универзитету у Синсинатију Александер Тарстон изјавио је да би САД могле да пронађу начин за суживот са хунтом, уколико би то било у интересу Вашингтона.

Покрет против хунте

БИВШИ вођа побуњеника у Нигеру Риса Аг Була формирао је политички покрет против хунте под називом "Савет отпора за Републику". Була је саопштио да његов покрет жели да врати на власт председника Базума и да подржава Ековас и друге међународне снаге којима је циљ повратак уставног поретка у Нигеру. Додао је да се неколико нигеријских политичара придружило групи, али да због безбедности нису могли да открију о коме је реч.

Сенатори писали Макрону

ГРУПА од 94 француских сенатора упутила је отворено писмо премијеру Емануелу Макрону у ком су изразили незадовољство због неуспеха политике француске владе у Африци. Сенатори су писмо објавили у листу "Фигаро" истичући да је пораст антифранцуског расположења на континенту резултат тога што Париз није успео да сарађује са земљама на војном, политичком и културном фронту. Позвали су Макрона да преиспита политику у Африци, коју су описали као пријатељски континент.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

СИТУАЦИЈА ЈЕ ШОКАНТНА, НИСАМ ТО ОЧЕКИВАО: Чувени тенисер забринут због Јаника Синера