НОВИ АДУТ ПЈОНГЈАНГА ПЛАШИ АМЕРИКУ: Хвасонг-18 севернокорејски ИЦБМ са “руским ДНК”?

П. З. С. / 19fortyfive.com

23. 08. 2023. у 20:11

НА трилатералном самиту лидера у Кемп Дејвиду у августу, лидери Сједињених Држава, Јапана и Јужна Кореја сложили су се да у потпуности сарађују на балистичкој ракетној одбрани.

НОВИ АДУТ ПЈОНГЈАНГА ПЛАШИ АМЕРИКУ: Хвасонг-18 севернокорејски ИЦБМ са “руским ДНК”?

Фото: Профимедиа



Цитирати документ је издала Бела кућа, "Сједињене Државе, Јапан и РОК су потврдили одлуку да активирају механизам за размену података о ракетама у реалном времену који би побољшали откривање и процену ДПРК ракета, на који су се обавезали да направе на свом састанку у Пном Пен-у прошле године."

Чини се да би стране требало да то ураде што је брже могуће. Истраживање Теодоре Постол за ЦСИС указује да је чврсто гориво Северне Кореје за Хвасонг-18 пројектил могло бити далеко напреднији и много већа претња, него што је већина аналитичара процењивала током раног тестирања. Зашто? Чини се вероватним да су Севернокорејци развили ову ракету са директном руском техничком и инжењерском помоћи.

Хвасонг-18 дели добар број карактеристика са руским Топољ-М ИЦБМ (СС-27 мод 2) - иако нису баш сличне. Ракете имају сличне пречнике и деле упоредиве способности и трајекторије лета.

Foto: AP

Али рецимо то и са практичног погледа. Веома мало је вероватно да су Севернокорејци сами смислили технологију чврстог горива и дизајне за ИЦБМ. Они су морали да добију помоћ однекуд и морали су да добију технологију. Сличности између Хвасонг-18 и Топољ-М истичу Москву као провајдера. С обзиром на то колико је брз овај северно корејски систем створен, већа је вероватноћа да су научници или инжењери Москве били одговорни, као што је то био случај са Musudan ракетом на основу руског Р-27 / СС-Н-6.


ИЗНЕНАДНА ПРЕТЊА ВАН ГРАНИЦА КОРЕЈЕ

Током протеклих пет година видели смо тестове Северне Кореје и распоређивање неколико савремених система који повећавају претњу на корејском полуострву. Они укључују севернокорејску копију балистичке ракете Искандер, оружје које заузврат изгледа врло слично као амерички МГМ-140 АТАЦМС систем. Чини се да Северна Кореја ради на развијању хиперсонских способности за ову ракету, као и на вишецевном ракетном бацачу који користе системе за навођење и могу да покривају велике делове корејског полуострва.

Одакле се ови системи изненада појављују? Веома је вероватно да је већина њих дошла од Руса. У ствари, преглед санкција против руских субјеката и појединаца у последње три године открива неколико санкција које се директно баве пролиферацијом Северне Кореје (иако укључени системи нису наведени).

Фото принтскрин Youtube tvzvezda.ru


АМЕРИКА У ДОМЕТУ ХВАСОНГ-18

Већина система које је Северна Кореја тестирала или распоредила током последњих пет година дизајнирана је за борбу на корејском полуострву. Нови Хвасонг-18 очигледно није. Северна Кореја би вероватно користила ову ИЦБМ да нападне Сједињене Државе. Дакле, да ли је могуће да је севернокорејски лидер Ким Џонг Ун затражио од својих руских савезника да га опреми и тактичким системима за употребу на полуострву и ИЦБМ-у који би веродостојно угрозио Сједињене Државе? Ако је то случај, Севернокорејци се баве озбиљним мерама да повећају претњу коју представљају за Америку, Јужну Кореју и Јапан.

У зависности од тога колико су балистичких способности Руси предали Севернокорејцима - ако је Хвасонг-18 у ствари ракета заснована на руској технологији - овај развој би могао у потпуности да промени начин на који су Сједињене Државе, Јужна Кореја, и Јапан, водили балистичку ракетну одбрану. Руска ракета је способна да прође кроз амерички БМД (ракетана одбарана од балистичких пројектила) са модерним контрамерама. Такође може да изврши више термонуклеарних напада. Коначно, то је ракета тачна довољно да би се циљала специфична насеља.


ПОТРЕБАН ЈЕ ОДГОВОР

Чак и ако су Руси помогли Севернокорејцима да изграде ракету на основу Топољ-М ИЦБМ (СС-27 Мод 2), остаје нејасно колико је напреднијих могућности Хвасонг-18 носила. Али Севернокорејци су од негде добили ову ракету и врло је мало вероватно да су је сами развили. То само по себи може бити најзанимљивији аспект недавних обелодањивања у вези са дизајном и могућностима пројектила.

Неизбежно је питање, шта ће САД да ураде у вези с тим? Санкције су очигледни одговор, посебно на руским субјектима. Али можда је најбоље решење да се направи балистичка ракетна одбрана у региону Азије-Пацифик. Јужна Кореја сигурно треба да надогради своје тренутне системе одбране ракета. Такође је потребна ближа интеграција са Сједињеним Државама и, ако је могуће, Јапаном. Користећи БМД и друге методе како би оборили ове нове севернокорејске системе, или их оштетили пре него што могу да наштете, могу и треба да буду део фокуса америчког, јужнокорејског и јапанског војног планирања, вежби и стицање капацитета у наредним годинама. Ако се то не учини, омогућиће претњи да расте.

(19fortyfive/Dr. Bruce E. Bechtol Jr. )

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА: Високопрецизна снајперска пушка Астарта представљена на форуму Армија-2023

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

О ОВОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА: Рођак Луке Модрића био мајор у Крајини - Јово сведочио у Хагу против Готовине (ФОТО)

О ОВОМЕ СЕ НЕ ПРИЧА: Рођак Луке Модрића био мајор у Крајини - Јово сведочио у Хагу против Готовине (ФОТО)

ФУДБАЛЕРЕ Хрватске неколико секунди делило је од осмине финала Европског првенства које се ове године одржава у Немачкој, али се онда све распало у осмом минуту надокнаде.

25. 06. 2024. у 20:15

Коментари (0)

ДРУГАЧИЈЕ И НИЈЕ МОГЛО: Никола Јокић направио инцидент на окупљању кошаркаша Србије