КИНА ПРЕУЗИМА АФРИКУ: Француски медији забринути - Док утицај Париза слаби, Пекинг тражи савезнике широм континента
ШИРЕЊЕ Кине на западноафричко тржиште оружја је промена у стратегији за земљу која је досад фокусирала своју продају оружја на друге афричке регионе, пише Франс 24.
Француска телевизија додаје да се Пекинг не такмичи само за удео на новом тржишту, већ да усред опадања француског утицаја у западној Африци, Кина жели да стекне нове савезнике и изгради утицај у том делу афричког континента.
Највећи кинески произвођач оружја "Норинцо", седми по величини светски добављач војне опреме, отворио је нову продајну канцеларију у Сенегалу, а компанија већ има канцеларије у Нигерији, Анголи и на југу Африке.
Пекинг такође планира да успостави канцеларије за одржавање, поправку и ремонт возила и војне опреме у Малију и Обали Слоноваче, где већ продаје оружје, известио је специјализовани новински сајт "Милитари Африца".
Долазак гиганта оружја на сенегалско тло кинески медији оценили су као напредак у јачању утицаја у западној Африци и изазов постојећем утицају Русије и Француске.
У бившим француским колонијама, Сенегалу и Обали Слоноваче, Француска је и даље највећи добављач оружја.
-Кина је увек била концентрисана на источну и централну Африку, али је до сада задржала мањи профил у западној Африци, а један од разлога је језичка баријера, рекао је Данило дел Фаве, специјалиста за кинеску безбедност и истраживач у непрофитној организацији Међународни тим за проучавање безбедности Верона (ИТСС).
Према мишљењу италијанског аналитичара, француски утицај у западној Африци је био под претњом друге конкурентске силе, Русије.
Русија је водила "офанзиву шармом" широм континента, проширујући комерцијалне везе и играјући на карту дуготрајне огорчености коју бивше колоније имају према Француској, чак је била домаћин самита афричких лидера у Санкт Петербургу у јулу.
По наређењу Москве, Вагнерова паравојна група наставила је са продајом оружја у западној Африци у исто време када је Француска протерана из Малија, а затим и из Буркине Фасо, због погоршања односа са војним хунтама које су последњих година преузеле власт у обе земље, додаје Франс 24.
-Способност Русије да извози оружје угрожена је због међународних санкција уведених од почетка рата у Украјини, рекао је Дел Фаве.
Кинески напори да уђу на тржиште, посебно у западној Африци, се повећавају свуда где Пекинг види „погоршање француског утицаја и ефекат међународних санкција на руску трговину“, додаје Дел Фаве.
Упркос демонстрацији јединства између Пекинга и Москве од почетка рата у Украјини, чини се да Кина нема дилеме да уђе у директну конкуренцију са својим руским савезником за тржиште оружја у западној Африци.
Дел Фаве сматра да то није никакво изненађење.
Лук Пејти, специјалиста за кинеске економске односе на Данском институту за међународне студије сматра да долазак компаније "Норинцо" у Сенегал показује да су „кинеске компаније веома опортунистичке и спремне да попуне празнине у конкуренцији“.
-Кина и даље извози углавном лако наоружање, али видимо да повећавају продају напредније опреме као што су дронови или возила, рекао је Пејти.
Кина је тек у последњих 10 година постала главни снабдевач оружјем афричким земљама, али деценија је била довољно дуга да се изгради снажно присуство у сектору.
Пекинг је сада трећи по величини увозник оружја у Африци, иза Русије и САД, пише Франс 24.
Кинески државни медији пишу да физичка експанзија на западну Африку показује растућу жељу кинеског војно-индустријског комплекса не само да продаје оружје у Африци, већ да оствари ширу безбедносну сарадњу са афричким земљама.
Ерл Конте-Морган, специјалиста за кинеско-афричке односе на Универзитету Јужне Флориде тврди да ће продајна канцеларија "Норинцо" у Сенегалу омогућити компанији да помно прати дешавања на терену у Сенегалу и суседним земљама.
Та компанија и друге кинеске организације отварају канцеларије само у земљама које имају јаке историјске или комерцијалне везе са Кином, као што су Ангола и Нигерија.
-Долазак “Норинцо” у Сенегал је комерцијална прилика за групу, али и битка за моћ. Кина, као и Русија, има безбедносни и пословни интерес од слабљења француског и западног утицаја у овом региону, истакао је Конте-Морган и додао да то помаже у супротстављању утицају друге суперсиле - САД.
Еволуција циљева Пекинга у Африци такође је подстакла предузетништво међу кинеским компанијама за производњу оружја.
Традиционално, Кина је продавала оружје земљама које поседују природне ресурсе који су потребни Пекингу.
Продаја оружја Судану и Нигерији, на пример, олакшала је Кинезима приступ огромним резервама нафте две земље.
-Кина је економски мање-више доминантна у региону, тако да сада улаже напоре да прошири безбедносни утицај, сматра амерички експерт.
Демократска Република Конго је купила беспилотне летелице од Кине у фебруару, а аналитичари истичу да је продаја кинеских борбених авиона у Африци у порасту.
Са међународним санкцијама које потенцијално ометају руске напоре да прошири продају оружја Африци, а поверење у Пекинг расте, кинески добављачи оружја би могли да уђу - и можда доминирају - на новим тржиштима широм континента, наводи Франс 24.
Међутим, како се оцењује, било би прерано потцењивати Русију.
У подсахарској Африци, Русија је претекла Кину као највећи снабдевач оружјем од 2018. године, вођство које је успела да задржи 2022. године, упркос међународним санкцијама због рата у Украјини.
БОНУС ВИДЕО - У СТРОЈУ НАЈБОЉИХ: "Новости" на обуци нових припадника 72. бригаде за специјалне операције
Препоручујемо
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)