ЗАШТО АМЕРИЧКИ МАРИНЦИ ВОЛЕ ГВОЗДЕНУ КУПОЛУ? Пентагон купио израелски ПРО систем

П. З. С. / 19fortyfive.com

30. 08. 2023. у 19:33

ИЗРАЕЛСКЕ одбрамбене снаге су дугогодишњи купац америчког војног хардвера, чињеница која не одговара неким члановима у америчком Конгресу и другде.

ЗАШТО АМЕРИЧКИ МАРИНЦИ ВОЛЕ ГВОЗДЕНУ КУПОЛУ? Пентагон купио израелски ПРО систем

Фото:Профимедиа



Међу системима наоружања америчке производње које су израелске трупе добро искористиле у борби су пушке М16 и борбени авиони као што су Ф-4 Фантом, Ф-15 Игл, Ф-16 Фајтинг Фалкон и Ф-35 Лајтинг 2 – од којих Израелци имају посебну варијанту која се зове Адир.

Оно што није тако добро објављено је да постоји супротна страна америчко-израелског одбрамбеног партнерства, тј. понекад Америка купује војну опрему израелске производње. Ово је недавно демонстрирано куповином пресретача Тамир од стране америчких маринаца.


ОСНОВЕ

Према извештају Џозефа Тревитика за The Drive објављеном прошле недеље: „Амерички маринци су изнели планове за набавку система Гвоздена купола у вредности од три батерије, укључујући 44 лансера и 1.840 пресретача Тамир. Тачна процењена вредност ове куповине је непозната, али на основу јавно доступних података, само цена Тамира могла би да буде близу 200 милиона долара. Маринци кажу да желе системе Гвоздена купола првенствено да помогну у заштити јединица од крстарећих пројектила, али ови системи такође могу да обезбеде одбрану од дронова и ракета и других артиљеријских зрна… Нови детаљи о плановима Маринаца за Гвоздену куполу објављени су на сајту владе САД за уговарање набавке наоружања (System for Award Management) (SAM)као део обавештења о будућим потенцијалним уговорима са јединим добављачем - са Рајтеоном. Произвођач Гвоздене куполе, израелски Рафаел, има партнерство са Рајтеоном да понуди систем у Сједињеним Државама, где се понекад назива и Скај хантер.

Фото: ЕПА

Систем Гвоздена купола (Кипат Барзел) је, наравно, већ добро познат по својој доказаној ефикасности у заштити израелског народа од ракета типа Каћуша које су лансирали терористи Хезболаха. Подстицај за стварање Гвоздене куполе може се пратити још од Другог либанског рата 2007. године, током којег су борци из Хезболаха испалили преко 4.000 раакета Каћуша, од којих је значајан део био упућен на Хаифу, трећи најнасељенији град у Израелу. У овим нападима погинула су 44 цивила, а хиљаде других је рањено.

Отуда и стварање Гвоздене куполе – захваљујући Рафаелу у тандему са Israel Aerospace Industries – који је први пут постао оперативан 2011. и доказао се током више операција - Operation Pillar of Defense, Operation Protective Edge, и Operation Shield and Arrow. Са бојевом главом од 200 фунти, дужином од 9,8 стопа, пречником од 6,3 инча и максималном брзином од 2,2 маха, одбрамбени систем има стопу успешности од 90 одсто, према колегиници из 19FortyFive Маји Карлин.

Што се тиче компоненте ракете пресретача „Тамир“ у оквиру „Гвоздене куполе“, велики плус је њена релативно ниска цена, негде у распону од 40.000 до 100.000 долара годишње, што је мала цена у поређењу са другим ракетама земља-ваздух (САМ). Али ту релативно јефтину цену не треба ментално поистовећивати са ниским квалитетом. Као што је већ поменуто, пријављена је стопа успеха од 90 процената, што је углавном због чињенице да Тамири користи активни радарски трагач и двосмерну везу за податке која им омогућава да прима ажуриране податке о циљању преко јединице за управљање и контролу Гвоздене куполе ради даљег побољшања његове тачности. У сврху задавања убијајућег ударца циљевима, Тамир користи прстенасте високоексплозивне фрагментационе бојеве главе са ласерским блиским упаљачима.

Стандардна батерија Гвоздене куполе садржи три до четири лансера, од којих сваки пакује по 20 Тамира.


ГВОЗДЕНА КУПОЛА: ПРОТИВ ПРЕТЊИ ПРОТИВНИЧКИХ РАКЕТА

Одбрана од ракета и дронова Катјуша је једна ствар, али одбрана од крстарећих пројектила је друга, а способност Ирон Доме-а да порази крстареће ракете је у овом тренутку стриктно академска. Кина посебно има огроман арсенал крстарећих ракета, као што су крстарећа ракета ИЈ-63 Land Atack (ЛАЦМ), ДХ-10 / ЦЈ-10 ЛАЦМ, ИЈ-12 противбродска крстарећа ракета (АСЦМ) и ИЈ-18 АСЦМ. Да не дужимо, такозвана Демократска Народна Република Кореја (ДПРК), познатија као Сјеверна Кореја, осим што је повећала своје лансирање крстарећих ракета, прошле седмице је открила и нову корвету наоружану крстарећим ракетама, класе Амнок.

Christian D. Orr/19fortyfive.com

БОНУС ВИДЕО - У СТРОЈУ НАЈБОЉИХ: "Новости" на обуци нових припадника 72. бригаде за специјалне операције

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

ЦЕО СВЕТ СЕ СПРЕМА ЗА ЛУДНИЦУ У АМЕРИЦИ: Клади се на изборе и наплати своје познавање политике