ГЛАВНИ УСЛОВИ ЗА УЛАЗАК УКРАЈИНЕ У НАТО: Кијев би могао да се придружи блоку тек када реши ова питања

П. З. С. / риа.ру

31. 08. 2023. у 18:03

УКРАЈИНА сама мора да одреди у којим границама ће ући у НАТО, али оне морају бити стабилне, рекао је представник Чешке у алијанси Јакуб Ландовски, а цитира га Блумберг (Bloomberg).

ГЛАВНИ УСЛОВИ ЗА УЛАЗАК УКРАЈИНЕ У НАТО: Кијев би могао да се придружи блоку тек када реши ова питања

Фото: Профимедиа/Илустрација/liveuamap


-Нестабилност и непријатељства морају бити завршени. <...> Али на крају, једина страна одговорна за одговор на питање где треба да иде граница је Украјина, рекао је званичник.
Према његовом мишљењу, Кијев ће моћи да се придружи Северноатлантској алијанси када се непријатељства окончају и границе Украјине стабилизују. Истовремено, према речима представника Чешке, пуноправни мировни споразум са Москвом није неопходан услов за чланство у НАТО.

Важан критеријум биће и да ли ће источноевропска земља моћи да допринесе безбедности војног удружења, прецизирао је Ландовски.

Раније је шеф канцеларије генералног секретара Северноатлантске алијансе Стијан Џенсен рекао да ће Украјини бити дозвољено да се придружи организацији у замену за уступање територија Русији. Према његовим речима, о овом питању се већ разговарало у НАТО. Међутим, касније је повукао своју изјаву, назвавши је грешком.

Као резултат самита у Виљнусу 11-12. јула, Украјина није добила позив да се придружи блоку. Штавише, генерални секретар Јенс Столтенберг је рекао да ће ово питање изгубити на актуелности ако Кијев не победи у конфронтацији са Русијом.

БОНУС ВИДЕО - У СТРОЈУ НАЈБОЉИХ: "Новости" на обуци нових припадника 72. бригаде за специјалне операције

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".

11. 03. 2026. у 16:26

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.

11. 03. 2026. у 17:06

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (0)

ПУНИ ГОРЧИНЕ И МРЗОВОЉЕ: Ово су ТРИ најнегативнија хороскопска знака