РУСКИ ИМПЕРАТИВ - ТРАЈНО СПРЕЧАВАЊЕ ПОЈАВЕ НЕПРИЈАТЕЉСКЕ УКРАЈИНЕ: Срђа Трифковић о опасностима корејског стила прекида ватре
ИСТОРИЧАР Срђа Трифковић сматра да председник Русије Владимир Путин мора да схвати да би ризик од отвореног прекида ватре у корејском стилу у Украјини био далеко већи ризик за безбедност и глобални положај Русије него ризик од домаћег незадовољства које би проистекао из озбиљне мобилизације за решавање озбиљне претње

Фото: ЕПА/Балкан инфо принтскрин/Илустрација
- За Русију је императив да спречи појаву трајно непријатељске Украјине, бандеристичке по духу и реваншистичкох намера, на њеним југозападним границама — чак и ако се те границе помере стотину миља ка западу. С друге стране, за САД је императив да избегну ескалацију сада када дуго најављивана украјинска контраофанзива пропада, посебно ако Руси скупе снагу да направе сопствени велики напредак. Као што је бивши саветник Пентагона пуковник Даглас Мекгрегор упозорио прошлог маја, прави ризик је да ће „будале у Вашингтону причати о директној интервенцији“. У америчком је интересу да се тај ризик избегне без обзира на ток рата, јер од његовог исхода не зависе ни безбедност ни просперитет Сједињених Држава - написао је Срђа Трифковић за Chronicles.
За НАТО, предвођен САД, експанзија на исток је била, и још увек јесте, опциона стратегија без рационалног утемељења у безбедносним потребама алијансе, објаснио је он.
- За Русију је спречавање такве експанзије – посебно на њено југозападно крило, између Карпата на западу и Азовског мора на истоку – егзистенцијално питање - наводи професор.
Препоручујемо

РАТ У УКРАЈИНИ: ВСУ спрема још један удар на Бахмут, крваве борбе у Запорожју се настављају (ФОТО/МАПА/ВИДЕО)
02. 09. 2023. у 07:15 >> 00:06

ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио
ЗАКЉУЧИЛИ смо да је Коста био способан да управља својим поступцима у време извршења злочина и да та способност није била битно смањена. Постоји једна краткотрајна ометеност, за период у учионици за који он каже да нема сећања, али он је све радио по плану. То указује да је он управљао својим поступцима.
05. 06. 2025. у 17:05

СРПСКА ПОСЛА: Никола Јокић запањио свет! Вратио се у Србију и урадио ОВО (ВИДЕО)
НИКОЛА Јокић је најбољи кошаркаш планете, али дајте му лопту и биће најбољи у сваком спорту. То је показао још једном.
08. 06. 2025. у 08:54

Певачица више не живи са мужем, јавно се огласила: "Никад не знаш кроз шта неко пролази"
"НИКАД не знаш кроз шта неко пролази..."
11. 06. 2025. у 19:04
Коментари (1)