ОД ОБИЧНОГ ТАТАРА ДО МИНИСТРА ОДБРАНЕ УКРАЈИНЕ: Он ће водити украјинску војску и постати десна рука Зеленског
РУСТЕМ Умеров, за кога се очекује да постане нови министар одбране Украјине, водећи је члан заједнице кримских Татара који је представљао своју земљу у осетљивим преговорима са Русијом.
Фото: АП
Умеров је рођен у Совјетском Узбекистану, земљи у коју је његова породица била прогнана под Стаљином, а вратио се на Крим, у Украјини, као дете када је Татарима било дозвољено да се врате 1980-их и 1990-их.
Овај 41-годишњак започео је свој телекомуникациони бизнис 2004. године, а у парламент је изабран 2019. године.
Тамо је био копредседавајући Кримске платформе, међународног дипломатског напора који има за циљ да преокрене руску анексију полуострва 2014.
Годинама је радио као саветник вође кримских Татара Мустафе Џемилева.
И након анексије и након почетка рата у Украјини, Умеров је учествовао у разговорима иза сцене са руским званичницима, укључујући преговоре о размени затвореника високог профила и евакуацији цивила.
Био је део украјинске делегације у преговорима са Русијом у првим недељама рата и учествовао у преговорима о успостављању извозног коридора за украјинско жито преко Црног мора.
Русија се од тада повукла из споразума о житу, оптужујући Украјину и њене савезнике да нису испоштовали део споразума о олакшавању руског извоза.
У септембру прошле године именован је за шефа Фонда државне имовине, што је посебно тешка улога у Украјини, где је процес приватизације погођен корупцијом.
У својој видео-изјави у којој је најављена замена у недељу, председник Володимир Зеленски је рекао да ће посланици бити позвани да гласају о номинацији Умерова ове недеље. Парламент „добро познаје ову особу и Умерову није потребно додатно представљање“, рекао је он.
БОНУС ВИДЕО: ОВАКО СЕ БРАНИ КРИМСКИ МОСТ - Свуда је магла и дим
(Индекс)
Препоручујемо
ЗЕЛЕНСКИ СМЕНИО МИНИСТРА ОДБРАНЕ: Верујем да су министарству потребни нови приступи и други формати
03. 09. 2023. у 21:08 >> 21:47
СКРОМНОСТ ЈЕ ВРЛИНА ВЕЛИКИХ: Овако је Александар Берчек говорио о васпитању своје деце
03. 09. 2023. у 18:20
ЕВРОПЉАНЕ РАЗБЕСНЕЛА ЈЕДНА ТАЧКА ТРАМПОВОГ ПЛАНА: "То је скандалозно"
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп убацио је „клин у точак“ једних од најосетљивијих преговора који се тренутно воде у Европи, потенцијално угрожавајући напоре да се Украјини обезбеди финансирање за наставак одбране од Русије, пише Политико.
22. 11. 2025. у 07:54
НАЈВЕЋА СИЛА ЕВРОПЕ РЕАГОВАЛА НА ТРАМПОВ ПЛАН: "У принципу подржавамо"
НЕМАЧКА влада саопштила је да "у принципу" подржава план Сједињених Америчких Држава за окончање рата у Украјини, али да остаје посвећена заштити украјинског суверенитета и обезбеђивању безбедносних гаранција за земљу.
21. 11. 2025. у 12:37
РУСКЕ ВОЈНИКЕ ОД СМРТИ СПАСИЛА - СВИЊА: Погледајте драматичан снимак са украјинског ратишта (ВИДЕО)
ДВА руска војника су спасена од дизања у ваздух након што је свиња стала на противпешадијску мину коју су оставиле украјинске трупе у повлачењу.
21. 11. 2025. у 20:45
Коментари (0)