ИТАЛИЈА НАПУШТА "ПОЈАС И ПУТ": После посете Белој кући постало актуелно хитно решење питања о изласку

Посета италијанског министра Спољних послова Антонија Тајанија Пекингу означила је и могући почетак краја сарадње Италије са Кином преко чланства у пројекту "Појас и пут", односно "Нови пут свиле", и почетак другачијег односа. Италијанска одлука могла би да стигне до краја ове године, а званични потпис истиче догодине, у марту.

ИТАЛИЈА НАПУШТА ПОЈАС И ПУТ: После посете Белој кући постало актуелно хитно решење питања о изласку

Фото: Новости

У Кини су разговарали италијански министар и његов колега Ванг Ји о "покретању нове фазе сарадње, узајамно ојачане" у оквиру стратешког партнерства које постоји већ 20 година, а успоставили су га 2004. године Силвио Берлускони и тадашњи кинески премијер. Опрезно је италијански министар сабрао резултате споразума "Појас и пут", чији је Италија једина чланица земаља у оквиру Г7, али нагласивши да се са Кином наставља сарадња на економском, трговинском и индустријском пољу. Кина је водећи трговински партнер Рима у Азији, где има и више од 1.600 италијанских компанија.

- Ми смо савезници САД, али то нас не спречава да водимо дијалог са Кином. С Пекингом отварамо нову еру ојачане сарадње - најавио је Тајани, уверен да је стратешко партнерство "много важније од Пута свиле".

Пројекат који је Си Ђинпинг најавио још 2013. године, а укључује улагање стотина милијарди долара у различитим земљама с циљем јачања комерцијалне инфраструктуре у бројним државама Африке, Азије и Европе, Италија је оберучке прихватила марта 2019, током прве владе Ђузепеа Контеа. Али, скоро све западне владе, почев од САД, противиле су се пројекту сматрајући га покушајем Кине да повећа политички и економски утицај у свету.

Сад одлуку мора да донесе италијански парламент, а онда ће премијерка Ђорђа Мелони да пошаље писмени отказ, три месеца унапред. Она је и у предизборној кампањи отворено критиковала Кину и "Појас и пут", али је после избора била је опрезнија у изјавама. Но, после недавног разговора са америчким председником Џозефом Бајденом, чини се да је постало веома актуелно хитно решење питања о изласку.

Како би све протекло без мноло буке, Тајани је обећао да ће "Италија задржати дијалог са Кином у контексту ЕУ". Ванг је обећао да ће Кина увозити више италијанских производа и понудио уступке компанијама које желе да инвестирају у Кину, уз наду да Рим неће увести рестрикције за кинеске фирме. Тајани тврди да никада није било дискриминације.

Као потврда да се жели продубљивање сарадње, премијерка Ђорђа Мелони иде у Кину највероватније у новембру, а председник Серђо Матарела почетком 2024, на прославу 700 година од смрти Марка Пола.

Несразмера у размени добара

"Пут свиле" није донео Италији очекиване резултате. Извоз у Кину никада није достигао кинески у Италију - 13 милијарди долара у 2019, 12,8 у 2020, 15,7 у 2021, 16,4 у 2022. А кинески према Италији од 31,7 милијарди 2019, стигао је до 57,5 у 2022.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

Коментари (2)

Са панела „ЕТС и ЦБАМ – шта је за Србију и регион боље?“ ОИЕ инвестиције шанса за преговоре са ЕУ