УРАНИЈУМ - ТЕШКА "ЦРВЕНА ЛИНИЈА" ЗА САВЕЗНИКЕ: Раздор после одлуке САД да Украјини достави радиоактивне ракете

Одлука америчких власти да Украјини доставе муницију са осиромашеним уранијумом изазвала је доста полемике и неугодности на Западу. После стравичног искуства из Ирака и бивше Југославије, многи сада скрећу пажњу на погубност оваквог оружја, подсећајући на ове случајеве, као и против Исламске државе 2015. у Сирији.

УРАНИЈУМ - ТЕШКА ЦРВЕНА ЛИНИЈА ЗА САВЕЗНИКЕ: Раздор после одлуке САД да Украјини достави радиоактивне ракете

vikipedija

Видљиво је у овдашњим медијима да се отворено постављају питања оправданости овакве одлуке. Наводи се амбивалентност закључака о његовој штетности, коју покушавају да минимизирају они који је користе.

Најчитанији француски дневни лист, с преко шесто хиљада примерака дневно, регионални "Уест Франс" тако преноси став Међународне агенције за атомску енергију да радиолошки ризик којем су изложени популација и природа није значајан у случају да осиромашени уранијум локално честицама изазове контаминацију распршеним честацама, али и да приликом честог коришћења ове муниције особе које су у директном контакту могу да буду озрачене.

Наводи се и закључак америчког Националног савета за безбедност да оваква врста ракета "није радиоактивна" и да се чак "не приближава категорији нукеларног наоружања." С друге стране, преноси се став канадске комисије за националну безбебедност у коме је истакнуто да удисање већих количина честица може да штети функционисању бубрега, као и да на дуже стазе то изазива опасност од рака плућа.

Медији, попут веома гледане информативне телевизије БФМТВ, подсећају да је потребно чак четири милијарде година да осиромашени уранијум нестане из природе тамо где је распршен. У медијима се подсећа на повећани број случајева канцерогених обољења и дефектности плода, код војника и локалног становништва, тамо где је коришћена оваква муниција.

Осећа се да ово наоружање, за чије се слање Украјини пре САД већ одлучила Велика Британија, за многе савезнике представља "црвену линију" у пружању помоћи Кијеву, из хуманих разлога, али и зато што би то могло да створи претекст Москви да одговори још јаче. Страх од евентуалног нуклеарног сукоба на европском тлу није занемарљив.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"

ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.

05. 07. 2025. у 11:33

Коментари (0)

НАПЛАТА ДУГОВА: ПСЖ није заборавио пораз из финала Лиге шампиона 2020. године и више је него спреман да се освети Баварцима