"ФАЈНЕНШЕЛ ТАЈМС": Ко је крив за неуспех украјинске контраофанзиве?

Novosti online

16. 09. 2023. у 21:11

СКОРО петина војне технике коју је НАТО обезбедио Украјини је уништена већ у мају и јуну и због тога је Кијев приморан да обустави противофанзиву и да поново размишља о својој стратегији, пише "Фајненшел тајмс".

ФАЈНЕНШЕЛ ТАЈМС: Ко је крив за неуспех украјинске контраофанзиве?

Фото Танјуг/АП

Оружане снаге Украјине су у последње време прешле на "стратегију исцрпљивања" и на употребу малих јуришних јединица. Идеја да ће украјинске снаге, без ваздушне подршке, јуришати преко руских линија више подсећа на холивудски филм него на стварност. После три месеца контраофанзиве, Зеленски и влада у Кијеву се суочавају са реалношћу.

Неки западни званичници замерају Кијеву што није успео да искористи политичку подршку са Запада, која је у овом тренутку вероватно на свом врхунцу. Неки амерички званичници приговарају Украјини и да није успела да овлада модерним начином ратовања, које комбинује механизовану пешадију, артиљерију и противваздушну одбрану.

Украјински званичници одговарају да америчке снаге никад нису изводиле операције попут оних у Украјини, без надмоћи у ваздуху, против војске као што је руска, која је опремљена неким од најнапреднијих војних технологија.

Фото принтскрин јутјуб/азбука сво иван охлобистјан

"РУСИ НИСУ ГЛУПИ"

Међу украјинским званичницима сада је раширено уверење да ће овај рат бити дуготрајан. Али, сада је питање и колико дуго ће западни савезници моћи да подржавају Кијев. Украјински званичници тврде да је спори приступ Украјине прилагођен условима на терену, имајући у виду снажна руска утврђења и густа минска поља, као и недостатак ваздушних снага.

Војни аналитичари са Запада сматрају да је неопходно да Украјина извуче поуке из контраофанзиве. С друге стране, западни савезници Кијева треба да признају недостатке у опремању украјинских снага, који су допринели неуспеху.

Украјина је покушавала да крене у контранапад у више праваца, а један од најважнијих је био правац ка Орехову. Међутим, на том ратишту је украјинска 47. механизована бригада већ почетком јуна запала у тешкоће, суочавајући се са минским пољима, моћним ударима руских хеликоптера и тешке артиљерије. Убрзо су се појавиле слике западног наоружања, укључујући уништене тенкове "леопард 2А6" и борбена возила "бредли", док је на стотине украјинских војника погинуло или тешко рањено.

Украјина је задржала фокус на овој области, али је променила тактику: од покушаја да пробије руске утврђене одбрамбене линије у механизованом нападу, прешла је на приступ који би требало да исцрпи противника.

У овим условима, украјинске снаге нису могле да примене НАТО доктрину комбинованог ратовања. Аналитичари оцењују да су Украјинци најбољи у коришћењу малих јуришних јединица, које могу да брзо маневришу. Ипак, ако украјинске снаге желе да направе озбиљан пробој у руској одбрани, мораће да користе веће снаге, за шта им је потребна боља обука.

Фото принтскрин телеграм рввоенкор

Једна од главних лекција досадашње контраофанзиве, тврде западни аналитичари, јесте да је обука украјинских трупа, која обично траје пет недеља, била прекратка. Поставља се и питање на који начин Украјина распоређује своје искусне снаге. Неки амерички званичници су критиковали украјинску команду због узалудне одбране града Бахмута.

Коначно, како примећују аналитичари, руске снаге настављају да прилагођавају своју тактику. Према речима Кирила Буданова, шефа обавештајне службе одбране: "Не смемо потцењивати Русе и не треба да мислимо да су Руси глупи. Руси се прилагођавају, то је чињеница."

ЕКОНОМИЈЕ ОДЛУЧУЈУ О ИСХОДУ РАТА

Са артиљеријском ватром, рововинма и нападима пешадије, рат у Украјини подсећа на Први светски рат. Али, он такође укључује нове технологије, које мењају начин ратовања.

Борбе у Украјини су откриле виталну важност дронова. Овај рат се суштински разликује од претходних сукоба, јер употреба дронова омогућава да читаво бојно поље постане потпуно видљиво, каже Вадим Скибицки, заменик шефа војне обавештајне службе. Посебно брзо се откривају маневри оклопних снага.

Русија процењује да Украјина губи више од 10.000 дронова месечно. Руске снаге превазишле су Украјину и у коришћењу комерцијалних беспилотних летелица. Руски дрон камиказа "ланцет 3", који може аутономно да прати и уништава циљеве, показао се као посебна претња, којој Украјина не може да ефикасно парира.

Следеће године Украјина ће вероватно добити прве борбене авионе Ф-16, а то би требало да помогне Украјини да потисне руску авијацију са прве линије фронта, закључује ФТ, иако јој неће донети супериорност у ваздуху.

На крају, о току рата ће одлучивати начин на који зараћене стране управљају резервама људства и опреме. "Ово је, пре свега, рат ресурса", каже један неименовани украјински званичник.

-Војске веома ретко одлучују о исходу рата, изјавио је један високи западни званичник. "У дуготрајним и исцрпљујућим сукобима, као што је овај, о исходу рата на крају одлучују економије."

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА: Високопрецизна снајперска пушка Астарта представљена на форуму Армија-2023

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

БОЉЕ ДА НАМ ПСУЈУ МАЈКУ НЕГО ДА НАМ ВИЧУ СРБИЈА! Чувени Албанац објаснио што су играчи лажне државе Косово побегли с терена у Румунији