ЗАШТО ЈОШ ТРАЈЕ ПОТРАГА ЗА Ф-35: Невидљиви амерички ловац, постао “невидљив” после пада, у току опсежна потрага летелицом
НАЈСКУПЉИ амерички стелт борбени авион пете генерације, Ф-35Б, нестао је након што је несрећа приморала пилота да се катапултира изнад Јужне Каролине. Покренута је бесомучна потрага јер је авион можда измакао радарима, а посматрачи се питају да ли прикривеност авиона омета тај напор.
Пилоту је пружена помоћ у локалној болници након катапултирања око 14 часова 17. септембра по локалном времену, али је авион вредан 90 милиона долара пронађен тек увече. Авион је 501. додељен ескадрили за обуку маринаца, а заједничка база Чарлстон апеловала је на јавност да помогне у лоцирању борбеног авиона.
На основу последње локације летелице, потрага се води око језера Моултри и Марион у Јужној Каролини. Разлог за избацивање још није утврђен.
-Ако имате било какву информацију која би могла помоћи нашим тимовима за опоравак да лоцирају Ф-35, позовите Оперативни центар за одбрану базе на број 843-963-3600, навела је заједничка база Чарлстон у објави на Икс (раније познатом као Твитер).
Уопштено говорећи, фар за потрагу и спасавање је уграђен у пилотско седиште за катапултирање да би га лоцирао након катапултирања. -Летелица нема никакав геолокатор у себи, тако да ако је авион нестао са радара, тешко га је тражити електронским путем, рекао је пензионисани званичник за EurAsian Times.
Корпус америчких маринаца је главни оператер за борбени авион Ф-35Б компаније Локид Мартин.
База је близу обале. А могућност да борбени авион урања у океан сада се не може са сигурношћу искључити. Инцидент је подсетник на време када је МиГ-23 летео преко 900 километара кроз Европу након катапултирања пилота. Авион без пилота срушио се у Белгији.
ПЛАШТ НЕВИДЉИВОСТИ Ф-35
Ф-35 Лајтинг 2 назван је једним од најтајнијих борбених авиона који су полетели у небо. Његова способност да некажњено улази и излази из непријатељског простора зависи од његових могућности прикривености.
За разлику од уобичајеног разумевања, прикривеност није потпуна невидљивост. Стелт олакшава или компликује способност непријатеља да пронађе и обори авион кроз дизајн, тактику и технологију.
Са 51 стопом дужине и 35 стопа ширине, Ф-35 није мали авион. Али његов облик је дизајниран да одбије радарску енергију од извора попут косог огледала. Његова површина је такође помешана и заглађена „како би се омогућило да енергија радара несметано тече по њој“ — слично као вода која тече по глаткој површини.
Како технологије противваздушне одбране и радара настављају да расту у скоковима и границама, Ф-35 захтева сваку унцу стелт да би преживео спорни ваздушни простор. Америчко ваздухопловство то постиже ручно фарбањем свог борбеног авиона пете генерације.
Специјална боја има технологију која је слабо видљива, што отежава непријатељима да открију, прате или циљају борбени авион радарима или пројектилима.
Ф-35 има нижи радарски пресек како би његови пилоти могли прво да виде друге авионе и предузму акцију. Поравнане ивице Ф-35, смањени иц потпис мотора, унутрашњи транспорт оружја и горива и уграђени сензори доприносе његовим јединственим прикривеним перформансама.
НИЗ НЕСРЕЋА Ф-35
Ф-35 може да лети до 1,6 маха и да носи унутрашњи терет од четири оружја без угрожавања његове скривености. Али, више од његове ватрене моћи, свест о ситуацији коју пружа пилоту кроз своју огромну рачунарску моћ чини га моћнијим од конкуренције. Због тога су Ф-35 постали познати као „квотербекови на небу“ или „компјутер који случајно лети“.
Тренутно, у 17 ваздухопловних снага широм света лети Ф-35. Дизајниран од темеља да даје предност ниској уочљивости, Ф-35 је борбени авион са једним мотором. Има три варијанте.
Ф-35А, којим управља Ваздухопловство, полеће и слеће на конвенционалне писте, а Ф-35Б, верзија маринског корпуса, је авион за вертикално слетање са кратким полетањем који може да делује са амфибијских јуришних бродова морнарице. Ф-35Ц се лети са носача авиона.
Авион је 2018. године претрпео прву несрећу у 17 година свог развоја. У језивој сличности са последњом несрећом, борбени авион Маринаца, Ф-35Б, срушио се у Јужној Каролини 2018.
Године 2022. још један Ф-35Б је слетео у Тексасу. Након инцидента, Локид Мартин је приземљио неколико Ф-35 најмање до почетка јануара 2023. и зауставио испоруке стелт ловца САД и њиховим савезницима.
У јануару 2022, Ф-35Ц који је летео са носача авиона УСС Карл Винсон у Јужном кинеском мору срушио се на палубу, при чему је седам људи повређено.
Такође, у јануару 2022, пилот јужнокорејског млазног ловца Ф-35А извршио је хитно „слетање на стомак“ у ваздушну базу након што му је стајни трап покварио због електронских проблема.
У новембру 2021, британски Ф-35 срушио се са носача авиона ХМС Квин Елизабет у Средоземно море. Пилот се безбедно катапултирао из тог авиона.
У мају 2020, пилот се безбедно катапултирао када се Ф-35 америчког ваздухопловства срушио при слетању у ваздухопловну базу Еглин на Флориди. Ваздухопловство је приписало несрећу различитим факторима који укључују пилота и системе авиона.
У априлу 2019, јапански Ф-35 се срушио у Тихи океан код северног Јапана, убивши свог пилота. Јапанска војска је за ту несрећу окривила просторну дезоријентацију, „ситуацију у којој пилот не може тачно да осети положај, став, висину или кретање авиона“.
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА: Високопрецизна снајперска пушка Астарта представљена на форуму Армија-2023
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (1)