"УКРАЈИНА ЈЕ ДАВЉЕНИК" Тешке речи пољског председника на рачун Кијева - Може да удави спасиоца, да вас повуче са собом

Новости онлајн

20. 09. 2023. у 08:56

ПОЉСКИ председник Анджеј Дуда упоредио је Украјину са дављеником који се хвата за све и прети да потопи све оне који покушавају да му помогну, преноси Ројтерс.

УКРАЈИНА ЈЕ ДАВЉЕНИК Тешке речи пољског председника на рачун Кијева - Може да удави спасиоца, да вас повуче са собом

Фото Танјуг/АП

- Дављеник је изузетно опасан јер може да вас повуче за собом. Може једноставно да удави спасиоца - рекао је он на конференцији за штампу након говора у Генералној скупштини УН, коментаришући спор око украјинског жита.

Према речима пољског председника, Украјина се налази у веома тешкој ситуацији, па „се хвата за све што може“. Али Пољска, нагласио је Дуда, мора да делује у свом интересу и да се штити, јер ако дављеник удави остале, неће моћи да добије помоћ.

Поред тога, позвао је Кијев да не заборавља да добија помоћ од Пољске.

- Постоје пословни кругови који имају интересе у Украјини и желе да продају жито што брже и по најнижој цени. Морамо да се заштитимо од тога - закључио је Дуда.

Европска комисија је средином септембра одлучила да укине ограничења на увоз жита из Украјине у пет земаља ЕУ које се граниче са њом, али је Кијев обавезала да уведе мере контроле извоза. Након тога, власти Словачке, Мађарске и Пољске саопштиле су да једнострано продужавају забрану.

Кијев је одговорио подношењем тужби Светској трговинској организацији, а министар економије Тарас Качка запретио је узвратним санкцијама и забраном увоза воћа и поврћа из Пољске. На то су три земље ЕУ најавиле да ће бојкотовати састанке платформе за координацију.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО:

РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТ, СЛОВЕНАЦ И ИТАЛИЈАН ТУКЛИ СРПСКЕ ПОЛИЦАЈЦЕ: Ево ко су страни држављани ухапшени у насилним блокадерским протестима

ХРВАТ, СЛОВЕНАЦ И ИТАЛИЈАН ТУКЛИ СРПСКЕ ПОЛИЦАЈЦЕ: Ево ко су страни држављани ухапшени у насилним блокадерским протестима

МИНИСТАР унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да је током синоћњих протеста повређено 75 полицајаца, а приведено 114 лица од којих 3 страна држављанина.

15. 08. 2025. у 12:21

ТРАМП У ОГРОМНОМ ПРОБЛЕМУ: Велики пех пред састанак са Путином на Аљасци

ТРАМП У ОГРОМНОМ ПРОБЛЕМУ: Велики пех пред састанак са Путином на Аљасци

ПРЕДСТОЈЕЋИ састанак између председника САД Доналда Трампа и руског председника Владимира Путина у петак на Аљасци долази у време када у америчкој администрацији готово да нема искусних стручњака за Русију, пише Фајненшел тајмс.

13. 08. 2025. у 11:24

Коментари (2)

ШОК ЗА СРБИЈУ:  Светислав Пешић забринуо нацију - Василије Мицић не иде на Евробаскет?!