КОНФЛИКТ У НАГОРНО-КАРАБАХУ: Ево због чега је Русија "кључни играч"
МОСКВА је омогућила прекид ватре, дан након што су се сукоби разбуктали у спорном региону. Као традиционални јерменски савезник, Русија је служила као кључни играч у решавању претходних ескалација, укључујући два рата пуног размера у Нагорно-Карабаху.
Међутим, актуелна јерменска влада под премијером Николом Пашињаном је више пута оптуживала Москву да издаје интересе Јеревана – тврдње које је Русија одбацила.
Објављујући примирје дан након најновије ескалације, власти у Нагорно-Карабаху заслужне су руским мировним снагама за олакшавање споразума.
Ескалација
Министарство одбране Азербејџана објавило је у уторак „противтерористичке мере локалне природе“ у Нагорно-Карабаху. Оптужила је Јерменију за распоређивање војних средстава на својој територији и за покретање саботажних операција против азербејџанских трупа.
Јереван је негирао оптужбе и оптужио Баку да спроводи „етничко чишћење“ Јермена у Нагорно-Карабаху. Позива се на интервенцију Савета безбедности УН и САД, између осталих.
Руска реакција
Руско Министарство одбране, које има мировну мисију у Нагорно-Карабаху, потврдило је вишеструко кршење примирја од азербејџанске стране, почевши од уторка.
Руске трупе почеле су евакуацију цивила из зоне сукоба. Од среде ујутро спасили су преко 2.000 људи, укључујући 1.049 деце, саопштило је Министарство одбране. Руски војни званичници позвали су "све стране у сукобу да одмах прекину ватру и предузму мере за деескалацију ситуације и обнову преговора".
Министарство спољних послова у Москви позвало је на повратак трилатералним споразумима које су Јерменија, Азербејџан и Русија потписале након рата у Нагорно-Карабаху 2020.
Непријатељства која су трајала 44 дана пре три године завршила су тако што је Азербејџан преузео контролу над великим територијама које је претходно изгубио. Мировне снаге су биле распоређене да надгледају примирје уз посредовање Москве.
Промена статуса кво
Руско министарство спољних послова је тврдило да је на ситуацију у Нагорно-Карабаху драматично утицало очигледно признање Јерменије да је регион део Азербејџана. Наводи се два наврата током протекле две године када је Јереван то учинио формално, оба пута током преговора уз посредовање ЕУ. Ова промена је утицала на статус руских мировних снага, саопштила је Москва.
Прва инстанца је уследила 2022. године у заједничком саопштењу издатом након преговора у Прагу, у којем се наводи да Јерменија и Азербејџан „међусобно признају територијални интегритет и суверенитет један другог“.
Други пут се десио у мају ове године, када је Пашињан изјавио да је укупна територија Азербејџана 86.600 квадратних километара – број који укључује Нагорно-Карабах.
Јерменија никада није званично признала независност Нагорно-Карабаха, иако су њене везе са регионом дубоке деценијама. Третирање територије, коју Јермени називају Арцах, као дела саме Јерменије је камен темељац политике земље.
Пашињан је поново потврдио тај став у прошлонедељном интервјуу за Политико, док су тензије са Азербејџаном ескалирали. Он је тврдио да је његова рука била присиљена прошле године јер Русија неће интервенисати у име Јерменије током граничних сукоба са Азербејџаном.
Руски председник Владимир Путин рекао је прошле недеље да му је његов азербејџански колега Илхам Алијев рекао да пошто Јерменија не оспорава статус Нагорно-Карабаха, сва релевантна питања треба решавати без Јеревана.
- Шта бисмо могли да кажемо на то? Нема шта да се каже ако је сама Јерменија признала Карабах као део Азербејџана - објаснио је Путин.
Говорећи у среду, секретар за штампу руског председника Дмитриј Песков одбацио је тврдње Јерменије да мировне снаге не испуњавају своје дужности. Он је додао да је Баку, према стандардима Јеревана, деловао унутар своје суверене територије.
Западно удварање
Пашињан је дошао на власт у Јерменији 2018. након таласа уличних протеста. САД и њени савезници дуго су се удварали његовој влади, гурајући је да се растане са Русијом и придружи Западу.
Ненси Пелоси, тадашња председница Представничког дома САД, посетила је Јереван након граничне кризе 2022. како би изразила подршку Вашингтона „јерменској демократији“. Она је тврдила да су Јермени „разочарани што су од Москве добили откриваче чињеница, а не заштиту“ , и сугерисала да је Вашингтон могао да уради бољи посао.
У међувремену, ЕУ се преселила у регион са сопственом посматрачком мисијом – корак који Москва доживљава као геополитички трик који би могао да „оштети суштинским интересима Јермена и Азербејџанаца“.
Јерменија је угостила америчке трупе на заједничкој вежби у недељама пре тренутне ескалације. Раније овог месеца, Пашињанова супруга, Ана Хакобјан, отпутовала је у Кијев да испоручи помоћ и приказана је како се рукује са украјинским председником Владимиром Зеленским.
(РТ)
БОНУС ВИДЕО:
РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута
Препоручујемо
БАКУ КОРИСТИ ВИСОКОПРЕЦИЗНО ОРУЖЈЕ: Оружане снаге Јерменије наведене као мете Оружаних снага Азербејџана у Карабаху
20. 09. 2023. у 10:37 >> 10:37
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)