УКРАЈИНСКО ЖИТО РАЗДОРА: Негодовање због одлуке ЕУ да не продужи дозволу на забрану житарица из Кијева

ОДЛУКА ЕУ да не продужи дозволу на забрану извоза украјинских житарица у пет земаља које су се жалиле због нелојалне конкуренције, изазвала је салву негодовања међу источним чланицама.

УКРАЈИНСКО ЖИТО РАЗДОРА: Негодовање због одлуке ЕУ да не продужи дозволу на забрану житарица из Кијева

Фото: Танјуг/AP Photo/Efrem Lukatsky

Због укидања царина на извоз производа из Украјине у мају 2022, дошло је до озбиљног поремећаја на тржишту ЕУ. Украјинци су почели да извозе јевтине основне материје, без лимита. Пољска, Мађарска, Чешка, Словачка и Румунија су се побуниле сматрајући да су њихови произвођачи тако добили нелојалну конкуренцију. То се нарочито односило на жито, кукуруз, сунцокрет и остале житарице, али и на уљану репицу и брашно.

Ситуација је дошла до усијања, па су неке чланице саме забраниле увоз "пољопривредног злата" из правца Кијева, и без одлуке Брисела. Европска комисија је, на крају, попустила, дозволила кршење заједничких правила и у априлу одобрила ову забрану, а затим је и продужила до средине септембра.

Сада, међутим, није дошло до продужења ове одлуке, што је изазвало огорчење у Варшави, Будимпешти, Прагу, Братислави и Букурешту. Европска комисија је лопту за регулисање дотока робе из Украјине сада пребацила на званични Кијев који се обавезао да неће "затрпавати" ЕУ јевитином понудом. Украјини је дат рок од месец дана да сама уведе лиценце којима ће се контролисати извоз тако да се лимитирају количине извезених житарица.

То, наравно, није задовољило пет земаља ЕУ, које сматрају да Украјина неће саму себе кажњавати, иако Брисел обећава да ће реаговати уколико дође до аномалија у договору. Мађарска је одмах од почетка ове седмице самоиницијативно затворила границе за 24 украјинска производа, из намере да заштити интересе својих пољопривредника, како су то званично саопштили у Будимпешти.

ИЗБОРИ БЛОКИРАЈУ УВОЗ

Ситуацију додатно компликују предстојећи избори у којима крајња десница прети да направи узлет због протекционистичке политике. Гласаће се крајем септембра у Словачкој, средином октобра у Пољској, док ће се у јуну следеће године бирати и посланици за Европски парламент.   

Сличну меру већ је најавила и Пољска, док Словачка, за сада, своје границе за увоз затвара до краја године. Румунија је поручила да ће ипак прво сачекати план акције из Кијева, пре него што предузме евентуалне унилатералне мере. Једино је Бугарска одлучила да одустане од забране, али су зато затражили значајна средства из ЕУ уз објашњење да им је новац потребан да би поправили путну и железничку инфраструктуру којом ће се украјински производи слати у треће земље.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"

ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.

05. 07. 2025. у 11:33

Коментари (0)

ВЕЧЕРИ ТЕАТРА У СРЦУ ГРАДА: Завршен први MozzART позоришни фестивал