УКРАЈИНА ОДБАЦИЛА ВОЈНУ ДОКТРИНУ НАТО-А И САД: То је једини начин да пробије неосвојиву одбрану Русије

П. З. С. /eurasiantimes.com

29. 09. 2023. у 19:01

ПРЕМА водећем истраживачком центру (ISW), Украјина остварује мале, постепене добитке у односу на Русију приближавањем или скоро пробијањем њене страшне одбрамбене линије на истоку и југу одбацивањем Северноатлантског савеза (НАТО) и западне тактике.

УКРАЈИНА ОДБАЦИЛА ВОЈНУ ДОКТРИНУ НАТО-А И САД: То је једини начин да пробије неосвојиву одбрану Русије

Илустрација telegram rybar


Ово је уследило након неуспеле противофанзиве раније током лета која је укључивала напад на руску одбрану тенковима и оклопним возилима, што је довело до огромних губитака.

Дубоку одбрану Русије чине тенковски ровови, бодљикаве жице, противоклопне препреке зване „змајеви зуби“, минска поља, добро припремљена мрежа ровова и бункера и мали мобилни тимови ваздушно-десантних трупа постављених на теренска возила (АТВ) противтенковске вођене ракете (АТГМ) које погађају и непријатељске тенкове и концентрацију трупа.

Иза ових линија налазе се различите артиљеријске јединице ВБР, артиљерија хаубица и јуришни хеликоптери као што су Ка-52 Алигатор, Ми-28 и Ми-35 који пружају ваздушну подршку.

Фото Танјуг/АП

Извештај Наталије Бугајнове за Institute for the Study of War (ISW) сада каже да су злогласне слике низова уништених тенкова Леопард и борбених возила пешадије Бредли (БВП) који су обележили погубну контраофанзиву Украјине последица западног/НАТО стила борбе у којој је Запад обучавао украјинску војску.

-(Велики) механизовани пробоји за које је НАТО обучио украјинске контраофанзивне бригаде да их изврше су невероватно тешки и нису једина опција доступна украјинским снагама, наводи се у њеном извештају о ISW.


УКРАЈИНА ИМА СОПСТВЕНИ РЕЦЕПТ ПРОТИВ РУСИЈЕ

Док је Русија и даље стратешки јака са нетакнутом одбрамбеном линијом на истоку и југу, Украјина користи тактику “московског ратовања” исцрпљивања, што би могло укључивати или прихватати велике губитаке, али полако и постојано остваривање добитака (или обоје) уместо брзе, широке офанзиве у 'дугом рату', означава занимљив идеолошко-војни моменат у рату.

Русија је на овај начин водила рат скоро годину и по и контролисала је 20 одсто украјинске територије. Паралелно, искористио је кашњење са Запада у слању тешког оклопа Украјини за изградњу ових одбрана између краја 2022. и средине 2023. године.

Генерал Валериј Залужни, Фото Архива

Ова тактика у Украјини, у комбинацији са “загревањем” црноморског и кримског бојишта, доводи до тога да се рат још дуже одуговлачи. Ово би се могло претворити у прву праву војно-стратешку претњу руској војној надмоћи ако Запад и Украјина наставе тим темпом.


ТАКТИКА НАТО И ЗАПАДА НЕ РАДЕ ЗА УКРАЈИНУ

Критикујући Запад због „сумње у… украјински начин ратовања“ и позивајући на „(посвећеност) одржавању украјинске иницијативе на бојном пољу“, нова украјинска тактика, након што је наишла на почетне неуспехе, била је све успешнија у коришћењу мањих пешадијских напада уз прецизну ватру за направи продор против руске одбране“.

Бацајући више светла на то како се украјински рат исцрпљивања одвија на терену, аналитичар одбране и војни историчар Сандип Мукерџи навео је пример Украјине која је пробила прву руску линију одбрамбених препрека у близини Работина. „Украјини је требало три месеца да се приближи првој линији одбране између Роботајна, што је поставило питање колико ће времена требати да се пређе. Али било је потребно само три недеље да је пробије“, рекао је Мукерџи, приписујући ово постигнуће Украјини која је одбацила доктрину НАТО-а.

Чак и након што га је пробила, Украјина је престала да шаље оклоп на јужни фронт. Било је прилично напорно у малим пешадијским тимовима, који могу да делују у одбрани првенствено намењеној уништавању тенкова.

-Руси су сада мало више него изненађени јер непријатељски војници у њиховим редовима могу да их малтретирају и не иду у офанзиву. Али не дозвољавају им ни да се прегрупишу, наоружају и ротирају уморне јединице.

-Ова стратегија укључује одржавање притиска сталним иглама по непријатељу, вршећи локализовано напредовање кроз одбрамбену линију и ускраћујући му време да се прилагоди уместо да покушава да поново заузме територију. Али ова тактика успева само на дуге стазе где Украјина треба да задржи замах током целе зиме и наредних неколико месеци, додао је Мукерџи.

Мукерџи користи ову линију аргумената да похвали посвећеност Украјине покушају да заузме Бахмут, покушају који је одузео неколико хиљада војника и који су западни аналитичари оценили као непотребну, расипну потрагу за „престижем“. „Сада су спречили Русију да створи стратешку резерву у Бахмуту“, додаје Мукерџи, специјализован за војну историју Другог светског рата.

Фото Танјуг

 


БОРИТИ СЕ КАО ТЕРОРИСТА? ПОУКЕ АЛ КАИДЕ, ТАЛИБАНА И ЛТТЕ СУ РЕЛЕВАНТНЕ

Показатељ успеха Украјине је колико дуго она води продужени рат против руске војске очувањем њене борбене моћи уз деградирање руске војске. У овој фази рата Украјина мора да победи неконтролисањем територије, док би Русија могла да изгуби када контролише територију.

Није претерано квалификовати ово као помало герилску тактику, где се милиције и побуњеници, без конвенционалне војске, боре са окупаторским снагама у малим биткама, уместо да се директно боре против њих.

Ратови у Ираку, Авганистану, Вијетнаму и непосредном суседству Индије (Белучистан, Бангладеш и Шри Ланка) довели су до тога да се Ал Каида, Талибани, Вијетконг, Белушки борце за слободу, Мукти Бахини и ЛТТЕ боре на овај начин.

Осим што се украјински рат није претворио у побуну, где су Украјинци који живе на територијама које је сада окупирала Русија узели оружје и воде партизанску битку, основна филозофија која стоји иза доктрине је иста. Било би неопходно видети како се руска војска прилагођава и евентуално мења свој став у наредним месецима.
 

БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (3)

БИЛА ЈЕ ТО ЉУБАВ НА ПРВИ ПОГЛЕД: Ево како је Ања Мит некада говорила о пилоту од кога се разводи