УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ КРИТИКОВАЛЕ ИЗРАЕЛ И ХАМАС: Обе стране криве за кршење међународног права
ВИСОКИ комесар УН за људска права Волкер Тирк упутио је данас хитан позив свим државама које имају утицај да предузму кораке за ублажавање ситуације у Израелу и на окупираним палестинским територијама.

Фото Танјуг/АП
Он је нагласио да се међународно хуманитарно право мора поштовати у свим околностима.
- Све стране морају поштовати међународно хуманитарно право и морају одмах прекинути нападе усмерене на цивиле, као и нападе за које се очекује да ће узроковати несразмерну смрт и рањавање цивила или штету на цивилним објектима - истакао је Тирк, наводи се у саопштењу УН.
Високи комесар је рекао да је „дубоко шокиран и згрожен извештајима о погубљењима цивила по кратком поступку, а у неким случајевима и застрашујућим масовним убиствима припадника палестинских оружаних група“.
- Ужасно је и дубоко узнемирујуће гледати слике оних које су палестинске оружане групе заробиле како се малтретирају, као и извештаје о убиствима и скрнављењу њихових тела - рекао је он и додао да цивили никада не смеју да се користе као монета за преговарање.
Тирк је позвао палестинске оружане групе да одмах и безусловно ослободе све заробљене цивиле.
- Узимање талаца је забрањено међународним правом - упозорио је високи комесар.
Информације које је прикупила Канцеларија УН за људска права показују да су израелске ваздушне операције такође погодиле велике стамбене куле у граду Гази и друге стамбене зграде широм Газе, школе и просторије агенције УН за помоћ и рад, што је резултирало цивилним жртвама.
Израелске власти су 9. октобра наредиле „потпуну опсаду“ Газе, прекинувши снабдевање струјом, водом, храном и горивом, наводи се у саопштењу и упозорава да ће то озбиљно погоршати хуманитарну ситуацију у Гази, укључујући капацитете здравствених установа за рад, посебно у светлу све већег броја повређених.
- Увођење опсада које угрожавају животе цивила одузимајући им добра неопходна за њихов опстанак забрањено је међународним хуманитарним правом - рекао је високи комесар.
Он је изразио дубоку забринутост због ексалације говора мржње и подстицања на насиље, подстичући антисемитизам и исламофобију у региону и глобално.
- Из горког искуства знамо да освета није решење, а цену плаћају на крају невини цивили - рекао је Тирк.
БОНУС ВИДЕО: ГАЗА ПОД БОМБАМА - Израел лансирао ракете - Велики ваздушни напад у току ноћи
Препоручујемо

АМЕРИЧКИ ОБАВЕШТАЈЦИ ПОДБАЦИЛИ Саливан: "Нисмо очекивали напад Хамаса на Израел"
10. 10. 2023. у 23:37

ЗАСТРАШУЈУЋЕ: Удар Искандера убио 70 припадника ВСУ, објављен снимак (ВИДЕО)
РУСКА војска је нанела удар оперативно-тактичким ракетним системом „Искандер“ на камп за обуку украјинских снага у Сумској области, при чему је, према наводима Министарства одбране Русије, убијено до 70 припадника Оружаних снага Украјине (ВСУ), укључујући 20 инструктора.
20. 05. 2025. у 21:12

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

ДОСТА ЦЕНЗУРЕ И ЋУТАЊА Евросонг скандал, огласио се премијер Шпаније: "А Русију сте могли?"
ДВОСТРУКИ аршини...
19. 05. 2025. у 19:03
Коментари (0)