"ТО БИ БИЛА БАЗА НАПАДА НА ИЗРАЕЛ" Ел Сиси: Египат одбацује расељавање Палестинаца на Синај
ЕГИПАТСКИ председник Абдел Фатах ел Сиси одбацио је могућност присилног расељавања Палестинаца на Синај, додајући да би сваки такав потез египатско полуострво претворио у базу за нападе на Израел.
Фото: Танјуг/АП пхото
Ел Сиси је у среду, на заједничкој конференцији за новинаре у Каиру са немачким канцеларом Олафом Шолцом, рекао да ће египатски народ "у милионима изаћи и протестовати ако буде позван да то учини против било каквог расељавања становника Газе на Синај".
- Појас Газе је ефективно под контролом Израела и Палестинци би уместо тога могли да буду пребачени у израелску пустињу Негев док се не обрачунају с милитантима - рекао је он.
Ел Сиси је оценио да је оно што се сада дешава у Гази "покушај да се натерају цивилни становници да узму избеглице и мигрирају у Египат, што не треба прихватити“, преноси Ројтерс.
- Египат одбацује сваки покушај да се палестинско питање реши војним средствима или путем присилног расељавања Палестинаца са њихове земље, што би било на штету земаља региона - рекао је он.
Граница између египатског Синајског полуострва и појаса Газе је место јединог прелаза са палестинске територије који није под контролом Израела. Израелско бомбардовање и опсада Газе изазвали су бојазан да би његових 2,3 милиона становника могло бити присиљено да оде на Синај.
БОНУС ВИДЕО:
УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМЦИ ИЗ ПОЈАСА ГАЗЕ: Припадници Хамаса хватају таоце на граници са Израелом
НАПУСТИЛА ГРАД И НА БАБОВИНИ ОДГАЈА ДЕЦУ: Млада Београђанка Александра одлучила да се пре 14 година врати у планинско село Власе код Врања
МОЈ тата се љутио на мене, говорио је, ја сам одатле отишао, а ти се враћаш, али ја сам одлучила и на крају је живот тако све уредио да на месту у планинском селу Власе, где је његова мајка Љубица одгајала тројицу синова и једну кћер, то сада радим и ја - започиње своју по много чему необичну причу тридесетшетогодишња учитељица Александра Љубић, књижевница, сликарка, супруга, одборница у скупштини града и, како каже, најважније мама Дарка (14), Ђорђа (10), Вељка (8) и Маријане (7).
10. 01. 2026. у 15:08
ФРАНЦУСКА ПРЕТИ ИЗЛАСКОМ ИЗ НАТО-а: Гласање у парламенту, бес према Трампу због Венецуеле, Израела и Гренланда
ФРАНЦУСКА је запалила политичку фитиљ-бомбу у самим темељима НАТО-а, у тренутку када се глобалне тензије убрзано преливају са периферије на саму структуру западног безбедносног система.
10. 01. 2026. у 06:30
ЋЕРКА ДОШЛА КОД ЧЕДЕ Видите шта је урадила Косу: "Добио је шта је тражио!" (ВИДЕО)
ЧЕДА Јовановић недавно је открио да је почео да живи са својим пријатељам Ацом Косом, а не крије да му његова подршка у животу много значи.
11. 01. 2026. у 09:32
Коментари (0)