"ЛИНГИВИСТИЧКА РЕШЕЊА" НА САМИТУ ЕВРОПСКОГ САВЕТА: Да ли је важнија борба против тероризма или помоћ цивилима?
ОНО што нису успели шефови дипломатија, покушавали су данас и пробаће сутра лидери земаља чланица ЕУ - да се договоре око заједничког става поводом рата између Израела и Палестине и, у том контексту, о приоритетима.
Тешко је пре дводневног састанка било замислити уједначену позицију двадесетседморке око овог горућег питања. У жижи ове теме је како и колико слати хуманитарну помоћ народу у Гази.
Састанак, чији је почетак заказан за данас поподне, карактерисале су различите позиције земаља чланица. Француска, Белгија и Шпанија су, на пример, захтевале "хуманитарну паузу", што је израз који је Немачка одлучно одбијала. Берлин сматра да је ова језичка формулација у потпуној супротности с правом Израела да се брани од терористичког напада.
Осим што су две водеће земље Уније разједињене по овом питању, истовремено се око њих стварао и блок. Словенија је, тако, на страни оних који слање хуманитарне помоћи стављају у први план, а Чешка, на пример, међу оним државама које се сврставају уз позицију Немачке.
Иза свега овога крије се и могућност тражења политичког излаза из кризе. Јер, имајући у виду да је ЕУ, истовремено, највећи трговински партнер Израела, али и најјачи организатор хуманитарне помоћи за Палестинце, многи рачунају на то да би ЕУ могла да буде и значајан партнер у посредовању за примирје. Али, да би то тога дошло, мора прво да се утаначи став да ли је јаче право борбе против тероризма или помоћи угроженом становништву.
Милијарде за Украјину
УЗ усаглашавање ставова око Израела и Палестине, шефови држава или Влада на дводневном самиту који је почео данас имају и слање финансијске помоћи Украјини. у питању је пакет од 50 милијарди опште и војне помоћи у износу од 20 милијарди.
Пробијање овог "зачараног" круга нашло се, тако, први пут директно на столу међу лидерима земаља чланица, од како је Хамас почетком овог месеца, напао Израел. Иако су земље чланице здружено осудиле напад Хамаса, приступ је ипак изнијансиранији. То се најбоље огледа у односу према ставу о "хуманитарној паузи" која, за један део држава, аутоматски значи и смањење одбрамбених капацитета Израела. За друге, слање потребне хуманитарне помоћи у критично подручје Газе, практично није могуће.
Једно од "лингвистичких" решења могло би да буде пребацивање поменутог појма у множину, односно заговарања "хуманитарних пауза", кратких станки између војних акција, довољно дугих да би се извршило циљано дотурање помоћи, а опет кратких да би се угрозила израелска концепција. Од свега зависи и мир и ред у Европи, јер постоји огромна забрунтост због ширења сукоба међу многобројном јеврејском и арапском популацијом на тлу Старог континента, о чему већ сведоче озбиљни инциденти.
Препоручујемо
ХЕРЦОГ ОДБАЦУЈЕ КОМЕНТАРЕ ГУТЕРЕША: Терор кључни корен сукоба у Светој земљи
26. 10. 2023. у 18:04
ИДФ ЛИКВИДИРАО ЗАМЕНИК ШЕФА ОБАВЕШТАЈНЕ СЛУЖБЕ ХАМАС: Одговоран за планирање напада 7. октобра (ВИДЕО)
26. 10. 2023. у 17:52 >> 17:57
ПРИМИО 700 ПРЕТЊИ УБИСТВОМ: Посланик Милетић због посете Израелу на мети грађана БиХ
26. 10. 2023. у 16:30
ОНИ ЋЕ ПРВИ УЋИ У ГАЗУ: ИДФ одредио које ће елитне бригаде напасти Газу
26. 10. 2023. у 17:00
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)