НОЋНА МОРА АМЕРИЧКЕ ВОЈСКЕ СЕ ОБИСТИНИЛА: Гуам и Хаваји су у домету су-57, војска САД гради још 20 нових база ПВО система (ВИДЕО)
У ОКТОБРУ 2023. године, ескадрила ловаца пете генерације Су-57 руског ратног ваздухопловства интегрисала је крстареће ракете нове класе.
Овај технолошки напредак сигнализира потенцијал за Су-57 да предузму ударне мисије које су историјски ограничене на средства стратешке авијације. Нова ракета је у односу на своје претходнике Х-101/102 има знатно компактније тело погодно за опремање јединица тактичке авијације, уз очување изванредног домета углавном због уградње мањег, најсавременијег турбомлазног мотора.
Иако нека предвиђања сугеришу да би се домет Х-101/102 могао проширити на 5500 км, већина међународних аналитичара прихвата минимални домет од 3500 км.
Предвиђа се да ће се борбени радијус Су-57, за који се очекује да ће бити више него двоструко већи од америчких ловаца пете генерације Ф-35 и Ф-22, значајно проширити након интеграције мотора Сатурн 30 касније ове деценије. Овај развој, у комбинацији са новом ракетом домета од 3500 км, потенцијално омогућава овим ловцима да гађају циљеве који су раније били ван домашаја јединица конвенционалне тактичке авијације.
Инаугурација прве оперативне јединице Су-57, са базом на Пацифику, наглашава растући војни фокус Русије у региону и огромну претњу америчким војним базама на Гуаму и Хавајима. Ова стратешка острва служе као главна подручја за војне ангажмане САД у источној Азији.
Повећани значај ових острва за америчку војну стратегију у источној Азији директан је резултат Вашингтонове имплементације иницијативе „Pivot to Asia“ почетком 2010-их. Такође одражава препознату рањивост америчких објеката ближе азијском копну, попут оних у Кореји и Јапану, због растућих ракетних способности које поседују Кина и Северна Кореја.
Препознајући и растућу претњу и стратешки значај ових пацифичких база, војска Сједињених Држава обавезала се да ће изградити до 20 нових локација за противваздушну одбрану на овим територијама. Међутим, примарни изазов одбране потиче од удара балистичких пројектила. Као одговор на ово, руско распоређивање крстареће ракете која избегава радар повећава њихову способност да држе циљеве под већим ризиком од напада, чиме се ескалира притисак на америчку одбрану.
Успостављање база на руском Далеком истоку би стратешки позиционирало Су-57 за напад на Гуам без потребе за допуном горива. Слично томе, на другим локацијама ближе рту Дежњева могу се налазити објекти који побољшавају упечатљиву способност авиона против објеката на Хавајима.
Спајање стратешке крстареће ракете са Су-57 има дубоке импликације, с обзиром на огромно очекивање због распоређивања борбеног авиона. Конзервативна процена предвиђа увођење преко 250 оваквих авиона у земљи, при чему ће прве три ескадриле бити спремне за рад до 2027.
Предвиђа се да ће производња премашити 12 јединица годишње до краја 2023. године, а чини се вероватним да производња ескалира на више од 20 авиона годишње до 2027. Како овај авион постаје главни ослонац јединица тактичке авијације широм Русије, постоји и потенцијал за њихову брзу пренамену за стратешке улоге у нападу на скоро интерконтиненталним удаљеностима.
Стратешки позициониран мало иза ваздушног простора Аљаске у Тихом океану, авион, уз помоћ допуне горива у ваздуху, поседује способност да гађа критична индустријска постројења распоређена у кључним деловима континенталних Сједињених Држава, укључујући виталне фабрике у Калифорнији.
Чак и док стратегија распоређивања бомбардера за тај задатак остаје изводљива, употреба борбених авиона доноси супериорну логистику, што илуструје њихов повећан број, разноврсност локација база, одсуство зависности од дугих писта и нижих захтева за одржавањем.
Борбени авион Су-57 постаје препознатљив по својојим перформансама на краткој писти и стратешкој крстарећој ракети. Његов дизајн наглашава значај минималних потреба за одржавањем и врхунске стопе доступности, са циљем да се избегну замршени проблеми који су довели до нижег нивоа спремности у америчким борбеним јединицама пете генерације.
Штавише, стелт атрибути Су-57 ескалирају његову важност, значајно смањујући време доступно америчким радарским објектима да открију и реагују на потенцијални ракетни напад.
Оригинални Х-101/102 су доказали своју робусност кроз вишеструка борбена тестирања у Сирији и Украјини, док је супериорни Су-57 такође прошао кроз неколико испитивања могућности прецизног удара изван визуелног домета у операцијама у овим земљама, укључујући мисије сузбијања противваздушне одбране у Украјини.
Интеграцијом ове нове крстареће ракете у ловац, њен домет удара ваздух-површина је проширен више од десет пута у поређењу са Х-59МК2 коришћеним у ранијим сусретима. Сходно томе, ово даје Су-57 највећи домет дејства од било ког тактичког борбеног авиона на глобалном нивоу – јединствена предност која револуционарно мења не само његове операције већ и његов потенцијал да замени део руске флоте бомбардера.
Увођење ових нових вештина стратешког удара у ову класу авиона могло би значајно да ескалира изазове ако се ове минијатуризоване крстареће ракете ставе на располагање за извоз својим страним клијентима.
Алжир је, наводно, већ обезбедио поруџбине за Су-57, а набавка ових крстарећих ракета би омогућила ваздушнима снагама земље да гађају критичне локације широм Европе из дубине Африке.
Набавка крстарећих ракета које избегавају радар за ударе дугог домета нуди стратешку предност за надокнађивање неких основних ограничења Су-57, посебно његових релативно нижих стелт способности од његових кинеских и америчких конкурената. Поред тога, наводно је у току развој оружја ваздух-земља изван визуелног домета, можда чак укључујући и балистичке ракете, за ову класу ловаца.
БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута
Препоручујемо
АМЕРИЧКИ ГЕНЕРАЛ ТВРДИ: Руски и кинески авиони пресрећу америчке авионе да би тренирали против најбољих на свету (ВИДЕО)
04. 11. 2023. у 16:51 >> 19:48
АМЕРИЧКИ ПУКОВНИК КРИТИКУЈЕ ШЕФА ПЕНТАГОНА: Упушта се у „опасне фантазије“ о Украјини
04. 11. 2023. у 20:25
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)