ДВОСТРУКИ ПРОБЛЕМ ЗА РУСИЈУ: Кијев жели Ф-16 да споји са ракетама Таурус (ВИДЕО)

П. З. С. / bulgarianmilitary.com

07. 11. 2023. у 18:26

НЕДАВНО је група украјинских авијатичара кренула на модуле за обуку на Ф-16 у Сједињеним Државама. Пентагон је открио да се проспект за учење ових украјинских пилота, који се првенствено фокусира на маневрисање америчким борбеним авионима, придржава временског оквира од пет до девет месеци.

ДВОСТРУКИ ПРОБЛЕМ ЗА РУСИЈУ: Кијев жели Ф-16 да споји са ракетама Таурус (ВИДЕО)

Фото

Већина украјинских борбених ескадрила опремљена је машинама из совјетске ере, укључујући Микојан МиГ-29 Фулкрумс и Сухој Су-27 Фланкерс.

Међутим, са растућом потребом за повећаном војном вештином у ваздуху као одговором на континуирано руско непријатељство, Украјина стоји на прагу могућности да прими Ф-16 након успешног завршетка обавезне обуке својих авијатичара.

Током јавног обраћања 31. октобра, портпарол Пентагона Патрик С. Рајдер је претпоставио да индивидуалне компетенције пилота на крају одређују исход фазе обуке.
Према Рајдеровој изјави, „Пентагон предвиђа трајање од пет до девет месеци за украјинске авијатичаре да успешно заврше режим обуке Ф16 у Аризони. Коначан исход зависи од индивидуалних компетенција дотичних пилота."

Сједињене Државе су раније наговестиле да би почетна група украјинских пилота који учествују у обуци Ф-16 потенцијално могла да се заврши обуку у року од три месеца, са накнадним распоредом учешћа на бојном пољу.

Тренутно, украјински пилоти су под окриљем 162. крила Националне гарде ваздушне војске Аризоне, јединице која је изричито посвећена подучавању међународних корисника о нијансама функционисања ваздушних ловаца четврте генерације.

Пре него што су започели практичну обуку, пилоти су прошли језичке вежбе у Центру за енглески језик Института за језике МО, који се налази у Сан Антонију, у Тексасу. Слична група украјинских авијатичара, стационираних у Европи, истовремено усавршава своје вештине на симулаторима Ф-16.

Поред тога, Сједињене Државе су предложиле даљи план који настоји да обучи скоро 200 украјинских чланова земаљског особља за сервисирање ових модерних авиона након њиховог модула за обуку језика.

Од претходне године, украјински председник Владимир Зеленски гласно се залагао за набавку борбених авиона Ф-16 како би појачао капацитете Украјине да се одупре руским нападима.

Током лета, међународна коалиција предвођена Данском преузела је диригентску палицу да започне обуку украјинских авијатичара на америчким ловцима Ф-16. Штавише, Холандија, Данска и Норвешка су се укључиле у своје обавезе да наоружају Украјину овим борбеним авионима након завршетка модула обуке.

20. августа, заједничким споразумом, Холандија и Данска су обећале да ће Украјини доставити 61 авион, при чему ће прва испоручити 42, а друга 19. Након овог развоја догађаја, Норвешка је такође обећала солидарност са Украјином, обећавајући да ће испоручити Ф-16 .


ПОСЛЕ ШЕСТ МЕСЕЦИ

Поред потраге за борбеним авионима Ф-16, Украјина је такође била неуморна у својим напорима да од Немачке набави крстарећу ракету Таурус. Без обзира на то, Берлин се упорно уздржавао од омогућавања трансфера ове ракетне технологије дугог домета у Кијев.

Ипак, предвиђа се да ће интеграција система Таурус у украјинске авионе, заједно са неопходним протоколима обуке, трајати најмање шест месеци.

Таурус КЕПД 350Е је производ заједничког улагања, кулминација напора сарадње између MBDA Deutschland GmbH и Saab Dynamics AB, који раде заједно под корпоративним ентитетом Тaurus Systems GmbH.

Извршни директор компаније Тaurus Systems GmbH Joachim Knopf – заједничког предузећа између MBDA Deutschland и Saab Dynamics – открио је да би интеграција крстареће ракете Таурус у стари украјински борбени авион Су-24 могла трајати неколико месеци, уз додатних три до четири месеца за одговарајућу обуку посаде.

Фото Танјуг/АП

Да би се Таурус интегрисао у борбени авион Ф-16 намењен за Украјину, стручњаци предвиђају да ће бити потребан временски оквир од 12 до 18 месеци, због сложености.

Као додатну вредност, Кноп је нагласио да је Таурус већ у функцији са борбеним авионима Луфтвафеа Торнадо, шпанског ваздухопловства ЕФ-18 и Ф-15К ваздухопловства Републике Кореје, што га чини доказаним оружјем. Према његовом мишљењу, до 2028. Јурофајтер (Eurofighter) ће такође бити компатибилан са Тауросом.

Карактеришући Таурус као ракету за уништавање бункера опремљену интелигентним програмабилним упаљачем, способним да детектује слојеве када продире у мету, Кноп је прецизирао да ракета може да постигне брзину од 900 км/х док лети на висини од само 50 метара.

Поред тога, он је подвукао способност пројектила да се одупре ометању, посебно у геополитички осетљивим регионима као што су Балтичко и Јужно кинеско море. Његов дизајн замашног крила, додао је, могао би повећати његов домет за чак 10%.

Ипак, производња Тауруса тренутно није у току. Компанија је навела да њихова спремност да поново почну производњу пројектила Таурус зависи од директиве немачког канцелара Олафа Шолца у вези са испоруком пројектила Таурус Украјини.

Поновни почетак производње Тауруса, према проценама, може захтевати око годину дана припрема. Овај временски оквир би се потенцијално могао продужити у случају застоја у вези са електронским компонентама и експлозивима.

БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

НЕВИЂЕН СКАНДАЛ! Спортисти масовно враћају олимпијске медаље освојене у Паризу