ПРВИ ЧОВЕК АЛИЈАНСЕ ПОРУЧИО: НАТО појачао присуство у Северном и Балтичком мору, ево и зашто
НАТО је појачао своје присуство у Балтичком и Северном мору ради заштите инфраструктуре након експлозија на гасоводима "Северног тока" и недавног инцидента на гасоводу "Балтик конектор", изјавио је генерални секретар Алијансе Јенс Столтенберг.
Фото: Танјуг/АП
- После инцидента или оштећења, прво на гасоводима `Северног тока`, а такође и гасоводу `Балтикконектор`, значајно смо појачали мере са више поморских патрола, више патрола морнаричких авиона, а такође и дронова како бисмо повећали наше присуство у Балтичком и Северном мору - рекао је Столтенберг новинарима по доласку на састанак Савета за спољне послове ЕУ у Бриселу који се односи на одбрану, пише РИА.
Он је додао да је Алијанса у процесу успостављања поморског командног центра у Великој Британији ради боље координације сарадње чланица НАТО-а са партнерима, ЕУ и приватним сектором у циљу побољшања заштите кључне и подводне инфраструктуре.
Гасоводи "Северног тока", изграђени за испоруку гаса испод Балтичког мора из Русије у ЕУ, погођени су у септембру прошле године експлозијама које је Москва назвала терористичким актом.
Досадашње истраге неколико европских земаља нису дале резултата.
Гасовод "Балтик конектор" између Финске и Естоније затворен је почетком прошлог месеца због оштећења његовог подморског сегмента. Финска полиција саопштила је да је у близини те локације нешто касније пронађено сидро које је вероватно оштетило цевовод и које би могло припадати кинеском броду "Њуњу полар бер".
БОНУС ВИДЕО: РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута
Препоручујемо
ЦЕНТАР ЗА ОБУКУ ПИЛОТА Ф-16 ОД ДАНАС У РУМУНИЈИ: Циљ боље позиционирање Алијансе
13. 11. 2023. у 15:52
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
КЛАНИЦА У КОНСТАНТИНОВКИ: Украјинци беже, Руси јуришају са исуканим бајонетима
КОМАНДАНТ батаљона је изјавио да украјинске оружане снаге избегавају борбу лаког оружја у Константиновки. Према његовим речима, током чишћења насеља, украјински војници покушавају да избегну блиску борбу, јер су инфериорни у односу на руске јединице у ватреним обрачунима.
01. 07. 2026. у 15:48 >> 15:55
ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине
ВАЛЕРИЈ Залужни, бивши врховни командант и тренутни украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству, рекао је садашњем председнику земље, Володимиру Зеленском, да намерава да постане нови председник Украјине.
01. 07. 2026. у 15:45
ЖЕНА ПОДМЕТНУЛА БОМБУ: Шок откриће о нападу на украјинског олигарха (ВИДЕО)
НА СНИМЦИМА се види осумњичена са великим црним шеширом, црним прслуком преко беле одеће и белим спортским патикама.
02. 07. 2026. у 21:58
Коментари (0)