АМЕРИЧКИ ДРОН GLOBAL HAWK ПОМАГАО НАПАД НА КРИМ: Руси пресрели ракете Нептун и дронове које је Украјина лансирала ка полуострву
МИНИСТАРСТВО одбране Русије саопштило је да је 17.11.2023. у југозападном делу Црног мора уништено седам украјинских поморских дронова и један брод са десантним трупама Оружаних снага Украјине, који су се упутили ка полуострву Крим.

Фото: Shutterstock/Илустрација
-Сви откривени циљеви су уништени уз помоћ стандардног наоружања Морнаричке авијације Црноморске флоте Русије, наводи се у саопштењу министарства, које је пренела агенција Интерфакс.
Како су саопштили руски војни представници, украјински циљеви су откривени у петак, током мисије ваздушне патроле у југозападној области Црног мора.
Према саопштењу руског Министарства одбране, међу уништеним циљевима било је Сеастар типа Виллард.
Раније, такође током дана у петак, руско Министарство одбране је саопштило да је противваздушна одбрана уништила две украјинске крстареће ракете типа Нептун, у ваздушном простору изнад Црног мора, у близини обале Крима.
Представници министарства су прецизирали да је напад са две ракете Нептун изведен око 10.40 по московском времену.

Фото УСАФ
RQ-4Б ЈЕ НАВОДНО ПРИКУПЉАО ИНФОРМАЦИЈЕ О РУСКИМ РВ И ПВО
Руски извори тврде да је амерички извиђачки дрон RQ-4Б Global Hawk функционисао у неутралном ваздушном простору изнад Црног мора током украјинских напада. Према њиховим речима, овај дрон је неколико дана летео у источном Медитерану и прикупљао информације, при чему украјинске снаге нису покушале да нападне Крим.
С обзиром на то да се амерички извиђачки дрон након уништења украјинских ракета није вратио у своју сталну базу, руски медији су оценили да је беспилотна летелица не само координирала напад Оружаних снага Украјине, већ и окупила информације о деловању система ПВО Русије са полуострва Крим.
С друге стране, на друштвеним мрежама појавио се низ објава појединих украјинских корисника у којима се наводи да руска страна припрема одговор на напад на офанзивна дејства украјинске војске. Према неким телеграмским каналима у Одеској области, у ту сврху је руски брод са осам крстарећих ракета „Калибар“ изашао у Црно море.
Што се тиче америчког истраживачког дрона RQ-4Б Global Hawk, мора се истаћи да је он обављао уобичајену ноту последњих мисија, и то у југозападном подручју Црног мора, у поморском округу који се налази северно од Ереглија.
Беспилотна летелица, регистарске ознаке 10-2045 и радио позивног знака ФОРТЕ10, полетела је из ваздушне базе Сигонела на италијанском острву Сицилији. Дрон је изашао изнад Црног мора на територију Бугарске и еволуирао на висини од 15.880 метара.
Подсећања ради, са „претком“ ове беспилотне летелице, тзв. Генерал Атомицс RQ-1 Предатор (извиђачка-ненаоружана летилица, Рецоннаиссанце-Унманнед аирцрафт сyстем 1 Предатор) имали смо „срећу“ међу првима да се сукобимо ми, на просторима Босне и Херцговине и Косова.
Према незваничним подацима, током сукоба 1995-1999 изнад нашег неба је један Предатор уништила ПВО а други је оборен укључивањем самоуништавајућег уређаја.

Фото УСАФ
ДРОН RQ-4Б GLOBAL HAWK РЕДОВНО ЛЕТИ ОКО КРИМА
ФОРТЕ10 и ФОРТЕ12 полећу из ваздушне базе Сигонелла у Италији (Италиан Аир Форце Басе Сигонелла, Сицилија) и улазе у ваздушни простор Русије изнад Црног мора између Бугарске и Турске. Максимално трајање лета RQ-4 Global Hawk је 36 сати.
Иначе, италијански сајт „италмилрадар“ је још 14. јануара 2021. писао како „ФОРТЕ10 са седиштем у Сигонелли уобичајено извршава мисије изнад источне Украјине и изнад Црног мора. У летовима америчког дрона на великим висинама, недавно је примећен низ образаца.
RQ-4 (позивни знак ФОРТЕ10) најчешће лети у три зоне дежурства: у западној (недалеко од бугарске Варне), централној, на делу Црног мора и источној, у непосредној близини руске црноморске обале. Док лети у западном делу Црног мора, верује се да је Global Hawk у садејству са другим авионима америчког ваздухопловства и НАТО.
Када лети изнад централног дела Црног мора, радар бочног погледа наводно ради у режиму електро-оптичког инфрацрвеног синтетичког режима (САР), што омогућава посматрање велике површине и праћење великог броја малих циљева (више од 100) са високом резолуцијом.
Док лети поред руске обале Црног мора, верује се да RQ-4 скенира активности противваздушне одбране око главних црноморских лука. Поморска база у Новоросијску је, по свему судећи, од посебног интереса за амерички RQ-4. Наиме, УАВ полеће са Сицилије, пошто из базе из које формације бродова штите акваториј, противподморничке и противминске бродове.
Према рути летова RQ-4, може се претпоставити да:
Летови на западу Црног мора одвијају се непосредно пре или непосредно након очекиваног активирања бродова-носача са ракетним системима ”Калибар НК” (на наводним бродовима) или извиђачких бродова Црноморске флоте типа „Иван Хурс“;
Летови RQ-4 у централном делу се највероватније врше у циљу прикупљања података за напад на Севастопољ и Крим ваздушним и површинским беспилотним летелицама.
Када лети у централном делу Црног мора, RQ-4 прати активности ПВО како у бази флоте, тако и у другим војним објектима на Криму; Присуство RQ-4 у источним регионима Црног мора највероватније указује на то да ће подаци бити коришћени за покушај удара дроновима на руску инфраструктуру за гориво или енергију.
БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута
Препоручујемо

ОД "ВУНДЕРВАФЕ" ДО БЕСКОРИСНОГ ОРУЖЈА: Турски бајрактари ТБ2 пред великим искушењем у Украјини
01. 11. 2023. у 00:10 >> 07:12

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (3)