АМЕРИЧКИ ДРОН GLOBAL HAWK ПОМАГАО НАПАД НА КРИМ: Руси пресрели ракете Нептун и дронове које је Украјина лансирала ка полуострву
МИНИСТАРСТВО одбране Русије саопштило је да је 17.11.2023. у југозападном делу Црног мора уништено седам украјинских поморских дронова и један брод са десантним трупама Оружаних снага Украјине, који су се упутили ка полуострву Крим.
-Сви откривени циљеви су уништени уз помоћ стандардног наоружања Морнаричке авијације Црноморске флоте Русије, наводи се у саопштењу министарства, које је пренела агенција Интерфакс.
Како су саопштили руски војни представници, украјински циљеви су откривени у петак, током мисије ваздушне патроле у југозападној области Црног мора.
Према саопштењу руског Министарства одбране, међу уништеним циљевима било је Сеастар типа Виллард.
Раније, такође током дана у петак, руско Министарство одбране је саопштило да је противваздушна одбрана уништила две украјинске крстареће ракете типа Нептун, у ваздушном простору изнад Црног мора, у близини обале Крима.
Представници министарства су прецизирали да је напад са две ракете Нептун изведен око 10.40 по московском времену.
RQ-4Б ЈЕ НАВОДНО ПРИКУПЉАО ИНФОРМАЦИЈЕ О РУСКИМ РВ И ПВО
Руски извори тврде да је амерички извиђачки дрон RQ-4Б Global Hawk функционисао у неутралном ваздушном простору изнад Црног мора током украјинских напада. Према њиховим речима, овај дрон је неколико дана летео у источном Медитерану и прикупљао информације, при чему украјинске снаге нису покушале да нападне Крим.
С обзиром на то да се амерички извиђачки дрон након уништења украјинских ракета није вратио у своју сталну базу, руски медији су оценили да је беспилотна летелица не само координирала напад Оружаних снага Украјине, већ и окупила информације о деловању система ПВО Русије са полуострва Крим.
С друге стране, на друштвеним мрежама појавио се низ објава појединих украјинских корисника у којима се наводи да руска страна припрема одговор на напад на офанзивна дејства украјинске војске. Према неким телеграмским каналима у Одеској области, у ту сврху је руски брод са осам крстарећих ракета „Калибар“ изашао у Црно море.
Што се тиче америчког истраживачког дрона RQ-4Б Global Hawk, мора се истаћи да је он обављао уобичајену ноту последњих мисија, и то у југозападном подручју Црног мора, у поморском округу који се налази северно од Ереглија.
Беспилотна летелица, регистарске ознаке 10-2045 и радио позивног знака ФОРТЕ10, полетела је из ваздушне базе Сигонела на италијанском острву Сицилији. Дрон је изашао изнад Црног мора на територију Бугарске и еволуирао на висини од 15.880 метара.
Подсећања ради, са „претком“ ове беспилотне летелице, тзв. Генерал Атомицс RQ-1 Предатор (извиђачка-ненаоружана летилица, Рецоннаиссанце-Унманнед аирцрафт сyстем 1 Предатор) имали смо „срећу“ међу првима да се сукобимо ми, на просторима Босне и Херцговине и Косова.
Према незваничним подацима, током сукоба 1995-1999 изнад нашег неба је један Предатор уништила ПВО а други је оборен укључивањем самоуништавајућег уређаја.
ДРОН RQ-4Б GLOBAL HAWK РЕДОВНО ЛЕТИ ОКО КРИМА
ФОРТЕ10 и ФОРТЕ12 полећу из ваздушне базе Сигонелла у Италији (Италиан Аир Форце Басе Сигонелла, Сицилија) и улазе у ваздушни простор Русије изнад Црног мора између Бугарске и Турске. Максимално трајање лета RQ-4 Global Hawk је 36 сати.
Иначе, италијански сајт „италмилрадар“ је још 14. јануара 2021. писао како „ФОРТЕ10 са седиштем у Сигонелли уобичајено извршава мисије изнад источне Украјине и изнад Црног мора. У летовима америчког дрона на великим висинама, недавно је примећен низ образаца.
RQ-4 (позивни знак ФОРТЕ10) најчешће лети у три зоне дежурства: у западној (недалеко од бугарске Варне), централној, на делу Црног мора и источној, у непосредној близини руске црноморске обале. Док лети у западном делу Црног мора, верује се да је Global Hawk у садејству са другим авионима америчког ваздухопловства и НАТО.
Када лети изнад централног дела Црног мора, радар бочног погледа наводно ради у режиму електро-оптичког инфрацрвеног синтетичког режима (САР), што омогућава посматрање велике површине и праћење великог броја малих циљева (више од 100) са високом резолуцијом.
Док лети поред руске обале Црног мора, верује се да RQ-4 скенира активности противваздушне одбране око главних црноморских лука. Поморска база у Новоросијску је, по свему судећи, од посебног интереса за амерички RQ-4. Наиме, УАВ полеће са Сицилије, пошто из базе из које формације бродова штите акваториј, противподморничке и противминске бродове.
Према рути летова RQ-4, може се претпоставити да:
Летови на западу Црног мора одвијају се непосредно пре или непосредно након очекиваног активирања бродова-носача са ракетним системима ”Калибар НК” (на наводним бродовима) или извиђачких бродова Црноморске флоте типа „Иван Хурс“;
Летови RQ-4 у централном делу се највероватније врше у циљу прикупљања података за напад на Севастопољ и Крим ваздушним и површинским беспилотним летелицама.
Када лети у централном делу Црног мора, RQ-4 прати активности ПВО како у бази флоте, тако и у другим војним објектима на Криму; Присуство RQ-4 у источним регионима Црног мора највероватније указује на то да ће подаци бити коришћени за покушај удара дроновима на руску инфраструктуру за гориво или енергију.
БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута
Препоручујемо
ОД "ВУНДЕРВАФЕ" ДО БЕСКОРИСНОГ ОРУЖЈА: Турски бајрактари ТБ2 пред великим искушењем у Украјини
01. 11. 2023. у 00:10 >> 07:12
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (3)