"ЈОШ ЧУЈЕМ АВИОНЕ КОЈИ БОМБАРДУЈУ" Ангелина је са четворо деце евакуисана из Газе у Београд: "Супруга нема, не знате где ће ракете да падну"
АНГЕЛИНА eл Коурм Арафат је са четворо деце, од којих је двоје малолетно, евакуисана из ратом разорене Газе и стигла је 21. новембра у Београд, где јој живе родитељи.
Она је са четворо деце, од којих је двоје малолетно, евакуисана из ратом разорене Газе и стигла је 21. новембра у Београд, где јој живе родитељи, преноси Радио слободна Европа.
Ова петочлана палестинска породица, која има и српско држављанство, стигла је преко Египта у Србију.
Они су евакуисани уз помоћ амбасада Србије у Израелу и Египту.
Ангелинин супруг није евакуисан: "Размишљала сам да ли ће остати жив"
- Осетила сам олакшање и најбитније ми је било то што су ми деца на сигурном и да нема више бомбардовања - испричала је Ангелина.
Нада се, каже, да ће Србија моћи да помогне да и њен супруг дође.
Он није са њима успео да пређе гранични прелаз Рафа ка Египту јер, како кажу, "није био на списку који су израелске власти доставиле египатским".
Њен супруг је Палестинац који нема држављанство Србије.
- Сви смо плакали што супруг није могао да дође. Као породица се никад нисмо одвајали. Деца никад нису била одвојена од оца. Он се вратио, размишљала сам да ли ће остати жив - испричала је Ангелина.
Тридесетшестогодишња Ангелина каже да је последњих недеља било јако тешко.
"Била сам јако уплашена као мајка пошто сам имала децу око себе. Чујете звуке авиона, а не знате где ће ракете да падну, било је страшно".
Каже да није било ни струје ни воде.
- Најмањег сина сам сланом водом купала - прича Ангелина окружена децом у родитељској кући.
Ангелинин отац Имад ел Коурм је Палестинац који је у Београд дошао 1984. на студије. Ту је упознао своју супругу Александру, са којом је крајем 80-их отишао у Газу.
Имад и Александра са два сина од 2014. живе у Београду. Ангелина, која се претходно удала, остала је да живи са породицом у Гази. У Београду је раније боравила накратко.
"Сада у Гази нема живота"
Ангелинин осамнаестогодишњи син Амјад каже да се када је стигао у Београд осећао сигурно, "али не као код своје куће."
"Највише бих волео да престане рат, да нема бомбардовања и да се Газа врати у нормалан живот".
Каже да би се вратио у Газу једнога дана када би се ситуација променила.
- Сада тамо нема живота - рекао је Амјад.
Прича да је у Гази од почетка рата било јако тешко наћи храну, а и када би се нашла била је јако скупа. Било је, како каже, тешко и без воде.
Светски програм за храну УН (WFP) саопштио је 17. новембра да је скоро свим од два милиона становника Појаса Газе очајнички потребна помоћ у храни, упозоравајући да се цивили суочавају с могућношћу гладовања.
Истог дана је Светска здравствена организација саопштила да је веома забринута због ширења болести у Гази, јер су недеље израелског бомбардовања довеле до тога да се становништво гура у склоништима, уз оскудице хране и чисте воде.
Четворогодишњи дечак прича о бомбардовању
Ангелинина мајка Александра Ковачевић пратила је на телевизији шта се дешава у Гази.
- Како је било мајци? Не можете да спавате, не знате шта ће бити на крају. Страх, не знате да ли ће успети да пређу, када ће то да буде - испричала је она.
Каже да су три недеље чекали да се њихова имена нађу на списку за евакуацију.
"Једва сам чекала да загрлим ћерку и унуке".
Прича да су били у контакту, да је некада било интернета, а некада није.
Александра каже да њен најмлађи, четворогодишњи унук стално прича о бомбардовању.
"Како им је кућа срушена, дим, звукови, авиони".
Према њеним речима, њихов стан у граду Газа је срушен у бомбардовању израелске војске.
Неколико дана од почетка најновијег рата у Гази и позива израелске војске Палестинцима да иду на југ, ова породица је то и учинила.
- Мој зет и ћерка решили су да узму децу и да се помере на југ према Рафи, према граници са Египтом, мислећи да ће бити сигурније. Изнајмили су кућу и тамо су живели - испричала је Александра.
Ангелинин отац Имад ел Коурм каже да се бринуо за ћерку и њену породицу.
"Они су живели у великом страху. Ми смо молили Бога да буду живи и здрави".
Ангелинини родитељи кажу да су захвални амбасадама Србије у Тел Авиву и Каиру које су радиле на евакуацији њене породице.
Министарство спољних послова Србије саопштило је 21. новембра да је реч о координисаној активности Министарства и државних органа Египта и Израела, у чему су активно учествовале амбасаде Србије у Тел Авиву и Каиру.
Израел је почео са ударима на Газу након напада који је на ту земљу 7. октобра извео Хамас, којег су Сједињене Државе и Европска унија означиле за терористичку организацију.
Тада је убијено 1.200 људи, а више од 200 узето за таоце.
Министарство здравља којем руководи Хамас каже да је од тада у Гази убијено више од 13.300 људи, од којих су 5.500 деца.
Светски лидери поручују да признају право Израела да се заштити, али истовремено позивају да зауставе бомбардовање у Гази и прекину рат, поручујући да патње цивила морају да престану.
У међувремену су Израел и Хамас, 22. новембра, договорили прекид ватре у Гази на најмање четири дана, да омогуће пролаз помоћи и пуштање дела талаца из Газе и одређеног броја Палестинаца из израелских затвора.
БОНУС ВИДЕО:
"ЖИВЕЛА СРБИЈА": Још један авион Ер Србије из Тел Авива - у њему и грађани Северне Македоније
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)