ИТАЛИЈАНСКИ МИГРАНТСКИ ЦЕНТРИ У АЛБАНИЈИ: Одлука мора и на гласање у Парламенту тражи опозиција

Milica Ostojić - Specijalno za Novosti RIM

24. 11. 2023. у 00:00

СAMO што су ставили потпис италијански премијер Ђорђа Мелони и албански колега Еди Рама на Меморандум о изградњи два сабирна центра за мигранте у Албанији због великих противљења италијанске опозиције стигла је одлука да се тај споразум потврди и на италијанском Парламенту.

ИТАЛИЈАНСКИ МИГРАНТСКИ ЦЕНТРИ У АЛБАНИЈИ: Одлука мора и на гласање у Парламенту тражи опозиција

Ђорђа Мелони, Фото АП

При потписивању Протокола није се говорило о потреби такве ратификације јер се сматрало да су довољни одлука и потпис два премијера у име њихових Влада, међутим биће уврштен у Закон о ратификацији Протокола јер су то затражиле партије леве оријентације, пут реализације центара по њима био је исфорсиран а посебно од момента када се схватило да треба јасно исказати економско покриће за то.

Већ су стизале критике од опозиције да ће то бити албански Гвантанамо али министар Спољних послова Антонио Тајани разјашњава да потписани споразум чини део спровођења Уговора о пријатељству са Албанијом из 1995. године, чији члан 19. предвиђа билатералну сарадњу у питањима миграције између две Земље.

-Нема екстернализације управљања захтевима за азил у трећој земљи и нема кршења међународно загарантованих права а која су више пута потврђена у Протоколу, потврђује министар.

Влада ће поднети предлог Закона о ратификацији и управљању мигрантима кроз створене центре у земљи Орлова.

Пример на који се позива Влада десног центра је онај којег је 2017. потписао председник Владе леве оријентације Паоло Ђентилони са Либијом, а који је ступио на снагу чином потписивања, дакле без парламентарног усвајања јер се сматрало да је применом члана 19. Уговора о италијанском пријатељству по Италијанско-Либијском Трактату из 2008. било довољно за његово спровођење иако су биле неопходне разне мере и значајна издвајања.

Гласањем у Парламенту Влада даје до знања да никада није бежала од нечега ако је било потребно, од дијалога и надзора Парламента.

-Стога сматрамо да је такво гласање само први корак али веома значајан и драгоцена индикација, Влада намерава да веома брзо достави правила за примену Протокола, изјавио је на седници Посланичке скупштине министар Тајани, јер се само тако може избећи сукоб између Владе и опозиције а како би Меморандум постао оперативан и постигао конкретне резултате у борби против прометника људским бићима. -Неће бити било каквог албанског Гвантанама, Споразум је у складу са италијанским и европским правом.

У прилог италијанског споразума уследио је поздрав немачког канцелара Олафа Шолца који је позитивно оцено споразум са Албанијом и нагласио да се креће у оквиру европског права, у сусрету са италијанском премијерком Мелони, подвукавши да је Албанија земља чланица Нато и кандидат за улазак у ЕУ са којом и Немачка остварује сарадњу већ дуги низ година.

А Амнести Иинтернешнл на тзв. Столу за азил и мигранте је апеловао на опозив Протокола Италија-Албанија представивши документ критичке анализе у којем се објашњавају различити профили нелегитимности јер „носи ризик од озбиљних кршења људских права“. Међу разним образложењима стоји и то да „особе које након што су их спасили италијански бродови не могу да буду пребачене у неку другу зељу пре него што се испита њихов захтев за азил и сваки појединачни случај“.

Протокол између две Земље подразумва изградњу два центра који треба да постану оперативни пролећа 2024, један на обали у луци Шенђин у  прекопута Барија где ће се одвијати идентификација пристиглих миграната а други у унутрашњости на око 20 километара где ће избеглице чекати дозволу за азил или бити испоручивани у земљу порекла, са најдужим трајањем боравка од месец дана. Албанија уступа територију а центри се граде о трошку Италије и са њеним стопостотним управљањем, а предвиђа се да ће кроз њих проћи годишње око 36.000 миграната значи око 3.000 месечно.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМАЧКА ПОСЛЕ МАЂАРСКЕ ИЗВОДИ ПУТИНА ИЗ ИЗОЛАЦИЈЕ Бес у Кијеву након разговора Шолца и руског лидера

"НЕМАЧКА ПОСЛЕ МАЂАРСКЕ ИЗВОДИ ПУТИНА ИЗ ИЗОЛАЦИЈЕ" Бес у Кијеву након разговора Шолца и руског лидера

БИВШИ украјински министар иностраних послова Дмитриј Кулеба изјавио је данас да је позивом немачког канцелара Олафа Шолца председнику Русије Владимиру Путину, руски лидер изашао "из европске изолације, а да је Немачка одмах после Мађарске утрла тај пут".

16. 11. 2024. у 16:44

Коментари (0)

ЂОКОВИЋ ЈЕ ЛЕГЕНДА: Аргентинац свој последњи изазов одиграће са  Новаком  (ФОТО/ВИДЕО)