МИСТЕРИОЗНИ ВИРУС НАПУНИО БОЛНИЦЕ У КИНИ: Родитељи се плаше да власт прикрива епидемију, болест погађа само децу (ФОТО/ВИДЕО)

Новости онлине

25. 11. 2023. у 08:31

ЉУДИМА у Кини је речено да треба да носе маске, буду на дистанци и остану код куће ако им није добро усред избијања мистериозне респираторне болести, упозорили су глобални здравствени шефови.

МИСТЕРИОЗНИ ВИРУС НАПУНИО БОЛНИЦЕ У КИНИ: Родитељи се плаше да власт прикрива епидемију, болест погађа само децу (ФОТО/ВИДЕО)

Foto: Printskrin Тwitter/@francetvchine

Случајеви "недијагностиковане упале плућа" откривени су у болницама у Пекингу и у Лијаонингу, провинцији око 800 км североисточно од престонице.

Здравствене установе су "претрпане болесном децом", а настава је на ивици обустављања, према извештајима локалних вести.

Заражена деца имају упалу плућа и високу температуру, али не и кашаљ или друге симптоме који указују на грип, РСВ или неку другу респираторну болест.

Ситуација је изазвала упозорење ПроМед-а — система за надзор болести који је на сличан начин огласио аларм мистериозне инфекције у Вухану у последњим данима 2019. године, која ће се касније постати глобална пандемија ковида.

Светска здравствена организација (СЗО) позвала је становнике да носе маске за лице, да се клоне болесних људи и да остану код куће ако нису добро. Такође је позвала Кину да подели "детаљне информације" о епидемији.

Кинески званичници су први пут пријавили пораст респираторних болести на конференцији за новинаре 13. новембра, што су приписали укидању ограничења карантина.

Слични обрасци су виђени широм света, јер су мере које су уведене за смањење ширења ковида – као што су маске за лице, социјално дистанцирање и блокаде – спречиле и ширење типичних сезонских вируса, као што су грип и РСВ.

Као резултат тога, имунитет против ових вируса је опао међу популацијама, што значи да су људи били подложнији зарази како су мере укинуте.

Званичници су најпре окривили микоплазму пнеумониае - бактерију која изазива инфекције плућа - као и респираторни синцицијални вирус (РСВ) и ковид за нагли пораст болести.

Затим је ПроМед ове недеље пријавио кластере недијагностиковане упале плућа код деце.

- Овај извештај сугерише широко распрострањену епидемију недијагностиковане респираторне болести... Уопште није јасно када је ова епидемија почела, јер је необично што је толико деце погођено тако брзо. Извештај не каже да је било која одрасла особа погођена, што указује на извесну изложеност у школама. ПроМед чека прецизније информације о етиологији и обиму ове болести у Кини - наведено је.

Нејасно је да ли су ови случајеви повезани са укупним порастом респираторних инфекција које су већ пријавили кинески званичници, или су одвојени и потенцијално узроковани новим вирусом.

СЗО је саопштила да је позвала Кину да подели податке о овим пацијентима, недавним трендовима у циркулацији вируса и притисцима на болнице. Здравствена агенција УН саопштила је да је такође у контакту са медицинарима и научницима у покушају да разуме ситуацију.

У одговору који је здравствена агенција добила из Пекинга, кинески званичници тврде да нису открили никакве необичне или нове патогене и пружили су затражене податке у вези са повећањем респираторних обољења.

У међувремену, апелује се на људе у Кини да прате мере за смањење ризика од респираторних болести.

 

- То укључује препоручену вакцинацију; држање дистанце од људи који су болесни; боравак код куће у случају болести; тестирање и медицинска нега по потреби; ношење маски по потреби; обезбеђивање добре вентилације и редовно прање руку - саопштила је СЗО.

Извор за упозорење ПроМед био је извештај тајванског издања ФТВ Њуз, који додаје да су се "родитељи плашили да власти прикривају епидемију".

Кина је раније била критикована због умањивања важности првобитне епидемије САРС-а 2003. и пандемије ковида крајем 2019. У оба случаја дошло је до појаве нових вируса који су изазвали упалу плућа.

СЗО Кина, регионални огранак здравственог тела које подржава Уједињене нације, већ је покушала да умањи значај ширег захтева СЗО за информацијама, називајући то "рутинском" процедуром.

Британски стручњаци за заразне болести рекли су да, док се подаци још појављују, Кина мора да се ухвати у коштац са епидемијом и то на "транспарентан" начин.

СЗО је саопштила да је у контакту са клиничарима и научницима преко својих постојећих техничких партнерстава и мрежа у Кини.

 

Последњих дана медији у градовима као што је Сјан на северозападу објавили су видео снимке болница препуних родитеља и деце која чекају на прегледе. Неки корисници друштвених мрежа објавили су фотографије деце која раде домаћи задатак док примају интравенске терапије у болници.

БОНУС ВИДЕО: ПРИНУДНО СЛЕТАЊЕ АВИОНА НА ЊИВУ: Сви путници су преживели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НА САМО ДВА САТА АВИОНОМ ОД БЕОГРАДА: Одлична дестинација за летовање - сви детаљи резервације и аранжмана