КО ЈЕ БИО ХЕНРИ КИСИНЏЕР? Политички визионар или ратни хушкач
ХЕНРИ Кисинџер, често описиван као један од најутицајнијих америчких дипломата и државника, рођен је 27. маја 1923. у Фирту у Немачкој. Његово име је постало синоним за глобалну дипломатију, а његова каријера обухвата период великих међународних промена и изазова.
Кисинџерово породично порекло обликовали су Други светски рат и нацистички прогон Јевреја. Са породицом се преселио у Сједињене Државе 1938. године, где је започео своје високо образовање на Харварду. Његова интелектуална сналажљивост и аналитички приступ брзо су га истакли као перспективног младог стручњака у области међународних односа. Први значајан корак у његовој каријери био је да постане саветник за националну безбедност под председником Ричардом Никсоном 1969. године. Током свог мандата, Кисинџер је играо кључну улогу у обликовању америчке спољне политике током Хладног рата. Његова способност да доноси тешке одлуке и води дипломатске преговоре довела га је до кључних тренутака, укључујући вођење политике детанта између САД и Совјетског Савеза.
Један од најпознатијих момената у Кисинџеровој каријери било је потписивање споразума о контроли наоружања „САЛТ I” 1972. године, који је био покушај да се смање нуклеарне тензије између две суперсиле. Његова улога у мировним преговорима у Вијетнаму и потписивању Париског споразума 1973. такође су оставили дубок траг на међународне односе.
Нобелова награда за мир, коју је Кисинџер добио 1973. године, била је признање за његове напоре у постизању споразума и смањењу војних сукоба. Међутим, иста награда наишла је на критике због војних операција које су претходиле дипломатским достигнућима, као што је бомбардовање Камбоџе током рата у Вијетнаму. Након боравка у Белој кући, Кисинџер је наставио каријеру као дипломата, обављајући функцију државног секретара под председником Џералдом Фордом. Његова улога у постизању споразума између Израела и Египта (Кемп Дејвидски споразум) 1978. додатно је продубила његову репутацију мирнодопског преговарача.
Међутим, Кисинџерова каријера није била без контроверзи. Критичари га оптужују да подржава диктаторске режиме у циљу очувања америчких интереса, док други доводе у питање етичке аспекте његовог спољнополитичког деловања. Упркос контроверзама, Хенри Кисинџер остаје важна личност у светској дипломатији, чије су одлуке и достигнућа обликовали међународну сцена током кључних тренутака.
Кисинџер је, подсећамо, преминуо у свом дому у Конектикату у 101. години, саопштила је консултантска кућа Кисинџер асошиејтс.
БОНУС ВИДЕО: НАПЕТО У СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТУ - Српска новинарка поставила Милеру незгодно питање
(Klix)
Препоручујемо
ПРЕМИНУО ХЕНРИ КИСИНЏЕР: Утицајни бивши државни секретар умро у 101. години
30. 11. 2023. у 07:07
БЛИНКЕН ДОПУТОВАО У ТЕЛ АВИВ: Очекују се разговори о продужењу примирја
30. 11. 2023. у 00:22
СЕВЕРНА КОРЕЈА ПРЕЛОМИЛА: Никада нећемо разговарати са САД о нашем суверенитету
29. 11. 2023. у 23:55
БАЈДЕН РАЗГОВАРАО СА БИН ЗАЈЕДОМ: Лидери говорили о рату између Израела и Хамаса
29. 11. 2023. у 23:15
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (2)