УПАЉЕН ХИТАН АЛАРМ У НАТО-у: "Руси раде у три смене - ево колико времена имамо да спречимо рат"
ДОК УКРАЈИНА трпи низ неуспеха у рату против Русије, а Европа и Сједињене Државе се боре да обезбеде нове пакете војне помоћи Кијеву, пажња је све више усмерена на претњу коју би Кремљ могао да представља НАТО-у ако се сукоб у Украјина потпуно „заледи“.
У заједљивом недавном извештају, утицајни немачки истраживачки центар Немачки савет за спољне послове тврдио је да војна алијанса мора бити спремна да се брани од руске офанзиве у року од шест до десет година.
Али Јацек Сиевиера, шеф Канцеларије за националну безбедност Пољске и високи званичник у кабинету председника Анджеја Дуде, верује да извештај вероватно потцењује хитност ситуације.
- Нажалост, ова анализа је у складу са студијама спроведеним у САД - рекао је он пољском католичком листу Наш ђењик, а преноси британски Тајмс.
- Међутим, по мом мишљењу, временски оквир који су представили немачки аналитичари је превише оптимистичан. Ако желимо да избегнемо рат, земље НАТО-а на источном крилу треба да усвоје краћи, трогодишњи временски хоризонт да се припреме за сукоб - упозорио је он.
- Ово је временски оквир у којем морамо да створимо способност на источном крилу која би дала јасан сигнал за одвраћање агресије. Индустрија оружја у Русији ради у три смене и може да обнови своје ресурсе у наредне три године - рекао је Сивијера.
Брига за балтичке земље
Откако је руски напад на Украјину у пуном обиму почео прошлог фебруара, руски председник Владимир Путин и неколико високих званичника његовог режима су више пута наговештавали могуће дугорочне планове за најисточније земље чланице НАТО-а. У том смислу, посебно је велика забринутост везана за три балтичке земље – Естонију, Летонију и Литванију – за које су све руске власти и владари с почетка 18. века сматрали да су део московске сфере утицаја и „блиског иностранства“ .
У мају је руски министар одбране Сергеј Шојгу рекао да ће режим изградити нове базе и 12 нових „јединица или дивизија“ у свом западном војном округу у близини источног крила НАТО-а, као одговор на потезе Финске и Шведске да се придруже НАТО савезу. Снажан украјински отпор је одложио те планове у догледној будућности, а огромна већина руских борбених снага је заглављена у рату на исцрпљивање.
Али многи аналитичари и високи званичници НАТО-а забринути су да западна војна алијанса има веома ограничен временски оквир да ојача своју одбрану, док Русија појачава своју војну индустријску производњу и гради машинерију за мобилизацију која би могла да одржи или повећа број војника у годинама које долазе.
У страственом говору на годишњој спољнополитичкој конференцији Корбер-Стифтунга у Берлину прошле недеље, Габријелијус Ландсбергис, министар спољних послова Литваније, рекао је да је Русија већ у рату са Западом и да је на путу да обнови своје војне капацитете дуж граница НАТО-а.
Кристијан Молинг и Торбен Шуц из Немачког савета за спољне односе у недавном извештају, на који се позива и Сиевиера, а о чему је раније писао Јутарњи лист, наводе да је алијанса у „трци са временом“ да би могла да се одбрани против руског напада који би могао уследити за, како су проценили, шест година.
У извештају се наводи да НАТО мора бити способан да води велики рат са Русијом у року од пет до девет година како би Москви ускратио сваку прилику да прошири свој рат против Украјине у конфронтацију са западним војним савезом.
Упозорење немачких аутора
Аутори су, између осталог, истакли и да НАТО ризикује да сустигне Русију, упркос погубном рату Москве у Украјини. Русија, како је наведено, „представља највећу и најхитнију претњу за земље НАТО“, а алијанса је, како су оценили, у трци са временом.
- Када се окончају интензивне борбе у Украјини, режиму у Москви ће можда требати само шест до десет година да обнови своје оружане снаге. У том временском оквиру, Немачка и НАТО морају да обезбеде својим оружаним снагама способност да одвраћају и, ако је потребно, да се боре против Русије. Тек тада ће бити у позицији да смање ризик од поновног рата у Европи - наводи се у извештају.
- Ако Москва успе да обучи своје оружане снаге после само шест година, НАТО ће бити све теже сустићи корак - додаје се.
У одвојеном упозорењу у понедељак, Бела кућа је саопштила да је остала без новца и скоро да нема времена за испоруку више оружја Украјини и позвала је Конгрес да одобри даље финансирање.
Упозорење је стигло у писму лидерима Конгреса, у којем се тврди да би неодобравање додатног финансирања једноставно „пребацило Украјину на бојно поље, не само да би угрозило добитке које је Украјина остварила, већ и повећало вероватноћу руских војних победа“.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (1)