БРИТАНСКИ ГАРДИЈАН ТВРДИ: Из нуклеарног постројења у Селафилду цури све више радиоактивног отпада
РАДИОАКТИВНИ отпад који све више цури из огромног силоса у британском нуклеарном постројењу Селафилду могао би да представља ризик по окружење, а како "Гардијан" наводи, све је већа забринутост због безбедности зграде у постројењу која се распада, као и због пукотина у резервоару токсичног муља познатог као Б30.
Илустрација / Фото Танјуг
Колико је то опасно, најбоље сведочи податак да је пожар који се 1957. године десио у Виндскајлу (како се место раније звало) до сада најгора нуклеарна несрећа у Великој Британији, као и да је ЕУ у свом извештају из 2001. године упозорио да би акцидент у Селафилду могао бити гори и од Чернобиљске катастрофе, будући да се овде чува знатно више радиоактивног материјала.
Ово је, како пише британски медиј, изазвало и дипломатске тензије између Британије и држава попут САД, Норвешке и Ирске, које страхују да Селафилд није у стању да се ухвати у коштац са проблемима.
Норвешки званичници су забринути да би несрећа на тој локацији могла да доведе до тога да преовлађујући југозападни ветрови пренесу облаке радиоактивних честица преко Северног мора, и доведу до разорних последица по Норвешку, док су Американци, с којима Британија више деценија сарађује у области нуклеарне технологије у дипломатским депешама изразили забринутост због цурења и критиковали британски недостатак транспарентности.
Ирска влада је покушала да предузме мере против Селафилда тако што га је још 2006. године пријавила трибуналу УН- а због забринутости око утицаја локације на животну средину.
Селафилд има највећу залиху плутонијума на планети и велико је сметлиште за нуклеарни отпад из програма наоружања и деценијске производње атомске енергије. Изграђен пре више од 70 година, а преузимао је и радиоактивни отпад из других земаља, укључујући Италију и Шведску.
Пукотине су такође настале у бетонској и асфалтној материји, која покрива огромно језеро с деценијама таложеним нуклеарним муљем.
Размере проблема откривене су након једногодишњег истраживања "Гардијана" под називом "Нуклеарно цурење", о проблемима који обухватају сајбер хаковање, радиоактивну контаминацију и токсична радна места на огромној нуклеарној депонији.
Најопаснију британску нуклаерну локацију, Селафилд, хаковала је, наводно, према писању "Гардијана", сајбер група која је блиско повезана са Русијом и Кином.
Истрагом је утврђено да су разоткривање ових података и потенцијалне ефекте високи званичници који управљају великим нуклеарним отпадом пажљиво заташкавали.
Међу веома осетљивим документима који се чувају у Селафилду су приручници за катастрофе, планови који воде људе кроз нуклеарне протоколе за хитне случајеве и шта да раде током страног напада на УК.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка
РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.
23. 06. 2026. у 08:02
"БОЖИЈА РУКА" И "ГОЛ ВЕКА" 40 ГОДИНА КАСНИЈЕ: Дан када је Дијего Армандо Марадона постао "божанство" (ВИДЕО)
Дан када се фудбал променио. Постоје голови који доносе трофеје, мењају каријере, али је само један променио историју ове игре.
22. 06. 2026. у 12:45 >> 12:45
Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"
СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.
23. 06. 2026. у 16:05
Коментари (0)