ЗЕЛЕНСКИ У НИКАД ГОРОЈ СИТУАЦИЈИ: Војска готово подељена у два табора, контрола над целукопном армијом отежана

Новости онлине

07. 12. 2023. у 21:42

ДОК председник Владимир Зеленски уверава Украјинце у победу, поверење јавности у њега опада, западни савезници повлаче кочницу и престају да шаљу војну помоћ, а сукоб са војним врхом прети да деградира способност извођења војних операција.

ЗЕЛЕНСКИ У НИКАД ГОРОЈ СИТУАЦИЈИ: Војска готово подељена у два табора, контрола над целукопном армијом отежана

Фото: Принтскрин/Фејсбук/Володимир Зеленський/Профимедиа/Гугл мапе принтскрин

Амерички републиканци у Конгресу блокирали су пакет помоћи који је требало да подигне морал украјинских војника и помери контраофанзиву, која је доласком јесењих киша и ниских температура заглавила у блату, са мртве тачке. Како се зима приближава, Кијеву ће бити све теже да пробије руске одбрамбене линије ојачане минским пољима, надземним препрекама и противтенковским рововима. Истовремено, Украјинци ће морати да преусмере део својих снага на одбрану, док Русија појачава ваздушне нападе на украјинске градове и виталну енергетску инфраструктуру.

Рат у Гази скренуо је пажњу међународне заједнице са Украјине. Али губитак фокуса није се догодио преко ноћи, са Хамасовим нападом на Израел. Стрпљење Американаца је све тање, пошто је постало јасно да украјинска контраофанзива није дала очекиване резултате, а линије фронта изгледају готово идентично као пре годину дана. Вашингтон није оклевао да упре прстом у Зеленског, јасно стављајући до знања да није задовољан правцем у ком се контраофанзива кретала.

Амерички званичници су недавно у америчким медијима открили да су Украјинцима саветовали да концентришу своје снаге на један стратешки циљ, а то је масиван напад преко подручја под руском контролом до Азовског мора, који би пресекао копнени мост од Русије до Крима. Међутим, Украјинци су одлучили да изаберу другу стратегију и крену у нападе дуж целе линије фронта, тражећи слабе тачке руске одбране. Убрзо је постало јасно да то није била добра одлука и да је дошло до ћорсокака.

То је довело до трвења унутар украјинског војног и политичког врха. Неслагање је толико дубоко да се Зеленски и главнокомандујући Оружаних снага Украјине Валериј Залужни не могу сложити ни око самог описа рата. Залужни тренутно стање на терену назива „застојем” и наговештава да победа није иза угла. С друге стране, Зеленски је оптимистичан као и увек и наставља да тврди да ће Русе отерати из целе Украјине. У разговору за украјинско правосуђе, украјински војни извори рекли су да је Зеленски заобилазио генерала Залужног да би разговарао директно са командантима оружаних снага.

- Стиче се утисак да је Зеленски поделио оружане снаге у две групе: „добру“ којом командује Сирски (командант копнених снага Олександр Сирски) и „лошу“ којом командује Залужни. То у великој мери демотивише главнокомандујућег и, што је најважније, спречава га да командује целом војском - рекао је извор близак Залужном.

Петогодишњи мандат Зеленског истиче на пролеће, али избори готово сигурно неће бити одржани пре краја рата, пошто је више од 15 одсто територије Украјине под војном окупацијом, а милиони људи у избеглиштву. Истраживања јавног мњења показују да поверење у Зеленског почиње да опада. Интерна анкета спроведена средином новембра, којој је The Econimist имао увид, показује да је поверење у председника Зеленског пало на 32%, упола мање од Залужног (70%). Шеф украјинске обавештајне службе Кирило Буданов такође има већи рејтинг од украјинског председника (45 одсто).

Иста анкета показује да Зеленски ризикује да изгуби председничке изборе ако се сукоби са врховним командантом. Залужни до сада није исказивао политичке амбиције, али то не значи да не представља претњу украјинском председнику. Према истраживању Центра Разумко у септембру, око 75% испитаника је изразило одређени ниво поверења у Зеленског (око 38% је рекло да у потпуности верује председнику). Истовремено, ниво поверења у оружане снаге остаје на највишем нивоу – верује им 93 одсто Украјинаца.

Осим Залужног, Зеленском проблеме стварају и друге политичке личности. Градоначелник Кијева Виталиј Кличко , након скоро две године уздржавања од директних критика руководства, недавно је изјавио да се Зеленски претвара у аутократу. Бивши украјински председник Петро Порошенко оптужио је Зеленског да му је поништио дозволу да путује у Пољску како би помогао у преговорима о прекиду блокаде возача камиона, а затим у САД да лобира за подршку украјинским ратним напорима, тврдећи да је то политичка одлука.

Руски председник Владимир Путин већ је ставио до знања да се спрема за дуготрајни рат и најавио да ће издвојити 100 милијарди долара за следећу годину искључиво за ратне напоре и регрутовати још 170.000 људи. Истовремено, Украјина, која се у великој мери ослањала на помоћ својих савезника против много веће руске војске, има све мање опција. Амерички Сенат блокирао је захтев Беле куће да се Украјини додели око 60 милијарди долара помоћи, а постоји опасност да Кијев остане без 50 милијарди евра из Европске уније, пошто је мађарски премијер Виктор Орбан запретио да ће ставити вето на буџет. 

Француски председник Емануел Макрон угостио је Орбана у четвртак у Паризу, покушавајући да постигне дипломатски компромис уочи самита у Бриселу.

(Јутарњи лист)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОРЛОВИ ЛЕТЕ КА ПРВОЈ ЕВРОПСКОЈ ПОБЕДИ Србија против Словеније у наставку Еура

ОРЛОВИ ЛЕТЕ КА ПРВОЈ ЕВРОПСКОЈ ПОБЕДИ Србија против Словеније у наставку Еура

24 године након историјског окршаја на Еуру 2000. године у Белгији и Холандији, Србија и Словенија се од 15 часова састају у 2. колу групе Ц Европског првенства. Словенија је тада шокирала СР Југославију и повела са 3:0, али су Плави успели да остваре један од најлуђих повратака у историји Европских првенстава изједначивши резултат на 3:3 за само 6 минута.

20. 06. 2024. у 10:00

Коментари (1)

ЕНГЛЕСКА У ВЕЛИКОЈ ПАНИЦИ: Шта ћемо ако се Србија сад повуче са ЕУРО 2024?!