ПОГЛЕДАЈТЕ „ПОГОДАК СА 200 КМ“: МиГ-31БМ обара украјински МиГ-29 ракетом Р-37 од 5+ маха

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

16. 12. 2023. у 21:00

РУСКИ медији објавили су „убиство“ руског ловца МиГ-31БМ који је ракетом ваздух-ваздух Р-37М оборио украјински ловац МиГ-29. То је прво забележено обарање ловца руском ракетом брзином преко 5 Маха произвођача Вимпел.

ПОГЛЕДАЈТЕ „ПОГОДАК СА 200 КМ“: МиГ-31БМ обара украјински МиГ-29 ракетом Р-37 од 5+ маха

Фото: принтскрин Јутјуб/ Military TV

У видеу испод погледајте како ракета Вимпел Р-37М лови свој плен, што се види са екрана радара “Заслон” АМ ПЕСА авиона МиГ-31БМ, у режиму Track-While-Scan (TWS).

С обзиром на брзину А/А пројектила од преко 5 Маха и трајање снимка од око 100 секунди, обарање је морало бити удаљено преко 170-200 км.

Може се лансирати из безбедног ваздушног простора, изван било ког домета украјинске ПВО.

Међу далекометним наоружањем руских летелица, ракета ваздух-ваздух Р-37М дугог домета посебно забрињава украјинске пилоте, према америчким медијима, који су цитирали украјинског пилота МиГ-29 који га описује као „Ј...о опасне!”

Ваздушно-космичке снаге Русије почеле су да користе Р-37М против Украјине прошлог лета. Док су украјинске ваздухопловне снаге развиле тактику како би минимизирале претњу коју представља Р-37М, та тактика је само ограничила способност украјинских пилота борбених авиона да спроводе своје мисије.

-Пошто смо разумели њихову тактику током гађања овим ракетама (Р-37М), креирали смо наше технике да их избегнемо. Ипак, то ограничава наше способности да спроводимо наше мисије. Наравно, ако маневришемо, не можемо да обезбедимо ваздушни напад или нешто друго, тако да је игра и даље веома, веома, веома тешка у ваздуху и веома ризична. Ако нисте свесни лансирања ракете, мртви сте, рекао је за The Drive украјински пилот МиГ-29 са позивним знаком „Juice“.

са летелицама попут Су-57 који има стелт карактеристике, ова ракета постаје још смртоноснија. Западни стручњаци верују да је пројектил скројен да порази авионе способне и за рано упозоравање AWACS.

Системи за рано упозоравање у Пољској и Румунији који раде у режиму 24/7 х наводно нису успели да открију руски авион пете генерације, према извештају из октобра, што је резултирало да је украјински ловац Су-27 оборен ракетом Р-37М испаљеном из Су-57, означавајући први погодак ваздух-ваздух за ову летелицу.

Фото телеграм

Р-37М РАКЕТА ВАЗДУХ-ВАЗДУХ ВЕЛИКОГ ДОМЕТА

Р-37М је ракета ваздух-ваздух великог домета способна да погоди ваздушне циљеве велике брзине са више од 300 километара.

Такође је позната као АА-13 на Западу или РВВ-БД, ознака која се користи за руске варијанте Р-серије које су се раније производиле у Украјини. Речено је да је серија РВВ напреднија и састоји се само од руских компоненти.

Ракета је производ чувене руске компаније Вимпел. Изведена је од совјетског Р-37 ААМ, направљеног 1980-их за МиГ-31М Foxhound. Развој ракете почео је крајем 2000-их.

Р-37М је првобитно требало да носи МиГ-31. Касније је одлучено да се оружје унапреди како би било компатибилније са Су-30, Су-35 и Су-57. Ракетни мотор са двоструким импулсом покреће ракету. Двопојасни активни радарски трагач води пројектил ка свом циљу, док инерцијални навигациони систем прима податке о путањи током курса пројектила.

Према тврдњама произвођача, током завршне фазе гађања пројектилом, стрелац у авиону може да обележи циљ са радарским попречним пресеком од 54 квадратна стопа на удаљености од око 40 километара и већој.

Слично као и Р-37, Р-37М може да носи нуклеарну бојеву главу за уништавање већих формација авиона или пројектила.

Фото википедија/Vitaly V. Kuzmin

МИГ-31БМ НАЈДОМИНАНТНИЈИ АВИОНИ У УКРАЈИНСКОМ СУКОБУ

МиГ-31БМ је једна од неколико варијанти оригиналног МиГ-31 из совјетске ере (НАТО ознака: „Foxhound“) надзвучног ловца пресретача за све временске прилике. Реч је о вишенаменском борбеном авиону великог домета са великом брзином и способношћу да гађа и ваздушне и копнене циљеве.

Поседује унапређену авионику, контроле са ручним гасом и палицом, мултифункционалне дисплеје, робустан компјутерски систем, везе за дигиталне податке и радар са фазном мрежом.

МиГ-31БМ је за сада најефикаснија верзија оригиналног МиГ-31. Према писању руских медија, то је једна од ретких руских летелица која може да пресреће и уништава крстареће ракете које лете на изузетно малим висинама.

Може бити наоружан разним ракетама ваздух-ваздух и ваздух-земља. Значајно је да је способан да пресреће 24 циља истовремено. Посебно истичемо Кинџал.

МиГ-31 заједно са Кинжалом може се схватити као најопаснији ваздушни арсенал Руске Федерације. Са ове локације ваздушно-балистичка ракета може да погоди било који аеродром у Европи, као и базу Рамштајн у Немачкој. Русија не само да се не крије већ наводи Запад да то примети.

Према проценама, Ваздушно-космичке снаге Русије (ВКС) имају око 252 МиГ-31 на свом инвентару. Москва је почела да надограђује на МиГ-31БМ и БСМ варијанту 2010. године са плановима да их надогради 100 до 2020. године.

Тренутно Русија има три пука МиГ-31БМ, који чине око 90 оперативних примерака ловца.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (1)

ИЗГУБИО ОД ЂОКОВИЋА, А ОНДА ОДМАХ - ОВО: Ево шта је Александер Зверев урадио на Аустралијан опену