АБОРТУС УЛАЗИ У УСТАВ: Француска подиже права жена на виши ниво

Када се чувена француска политичарка Симон Веј 1975. године изборила да се у скупштини изгласа закон којим се даје право на абортус, догодила се права мала позитивна револуција у борби за права жена.

АБОРТУС УЛАЗИ У УСТАВ: Француска подиже права жена на виши ниво

Фото: Горан Чворовић

Друштво пре и после тог дана више није било исто. Привремена мера постала је стална 1979. године, што је значајно допринело слободи жена. Прошло је готово пола века од историјског датума, а Француска се сада спрема да то исто право, на жељени прекид трудноће, уздигне на виши ниво и упише га у уставне вредности. Увођење абортуса у Устав симболично ће значити његово "клесање у мермер" загарантованих права жена.

Предлог закона с тим у вези представљен је протекле седмице на Савету министара. Ову меру одавно су захтевале феминисткиње, а обећао је лично председник Емануел Макрон ове године на Дан жена, најавивши предстојећу промену Устава. 

Фото: Горан Чворовић

- Слободе које су признате женама, и за које смо на неки начин сматрали да не могу да се умање, доводе у питање политички покрети, понекад лидери који долазе на власт, судска пракса која се мења, у зависности од политичке равнотеже – објаснио је недавно разлоге за овај потез, поводом 75 година од обележавања Универзалне декларације о људским правима, француски председник Емануел Макрон.

Ниједна држава на свету за сада није одлучила да то право унесе у Устав. Била је, додуше, једна, али је нестала – Југославија! У Уставу бивше земље стајало је "право човека да слободно одлучује о рађању деце". Чиле је прошле године био близу да донесе сличну одлуку, али она замало није прошла, док конзервативци у овој земљи сада намеравају да, чак, доведу у питање и обичне законске прерогативе, предлажући закон о праву оних који тек треба да се роде. Такође, постоји правна пракса којом су уставни судови Словачке (2007), Хрватске (2017) и Колумбије (2022) одлукама потврдили праксу да намерно изазвани побачаји не крше устав тих земаља. Француска сада намерава да буде пионир, међу постојећим државама.

Фото: Профимедиа

- Француска са задовољством жели да пружи пример, уносећи у Устав слободно право жена да прибегну жељеном прекиду трудноће – поручио је Макрон.

У закон ће ући формулација "слободе жена да прибегну абортусу", а циљ је да буде усвојен током следеће године. Све је почело после забринутости коју је средином прошле године изазвала одлука Врховног суда САД када је поништен абортус као загарантовано право, после чега је 14 савезних држава забранило изазивање побачаја, док је 17 значајно ојачало закондавство увођењем рестриктивних клаузула.

Французи сада желе да додатно заштите жене и избегну евентуално доношење сличних рестриктивних мера, уколико неке конзервативније струје једном дођу на власт у овој земљи, поучени искуством да крајња десница све више добија на снази у целој Европи. Јер, много је лакше изменити закон, него Устав.

Обичан закон мења се простом већином у скупштини, док је за промену Устава неопходна двотрећинска већина заједно окупљеног Сената и Скупштине на Конгресу или већина изјашњеног становништва на референдуму.

МОГУ И БАБИЦЕ

Декретом који је донет ових дана, абортусе до 14 недеља трудноће убудуће ће у Француској инструментима у болничком окружењу моћи да врше и бабице. До сада су то могли само лекари. Ова мера већ је током годину дана испробана у 26 француских болница.

Ипак, стручњаци истичу да је пре свега реч о симболичној мери. Јер, ко буде решио да евентуално умањује право на абортус, биће му довољно да промени само закон и да уведе толико рестриктивних мера које ће његову примену учинити апсурдном, иако и даље то право буде фигурирало у Уставу. Такође, досадашња правна пракса довољна је да изазвани побачај буде уставно загарантован и у актуелној ситуацији.

Зато стручњаци траже да се, паралелно, ради на даљем олабљавању прерогатива који се налазе у закону који је предложила још Симон Веј, да би се додатно олакшао приступ абортусу, као што је, на пример, један одлазак код лекара да би се донела одлука, а не три, што је сада случај.

Ипак, уношењем у највиши правни акт, абортус ће, из угла јавности, добити додатну специфичну тежину, јасно дефинишући правац којим друштво жели да иде. А и Устав се, ипак, не мења преко ноћи.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

БИЛА ЈЕ ЗАТОЧЕНИЦА ЗЕМУНАЦА 9 МЕСЕЦИ: Ко је Љиљана Буха коју у серији Сабља игра прелепа глумица?