БЛАГОСЛОВ ПАПЕ ЗА ГЕЈ ПАРОВЕ: Нови потез папе Фрање према хомосексуалцима
ОД сада пар животних сапутника хомосексуалаца, као и разведени брачни парови који поново живе заједно, могу примити благослов, што је до сада Католичка црква искључивала. Реч је о благослову без ритуала, а по одлуци папе Фрање и Дикастерије за науку вере, са потписом кардинала Мануела Фернандеза.
Фото: AP Photo/Andrew Medichini
После новембарског потеза папе Фрање, када је Дикастерија за науку вере признала да трансродне особе могу да буду крштене, као и деца истополног пара, те она рођена сурогат мајчинством, сада је папин потез дочекан и аплаузима, али и буром, у ватиканским круговима.
- У краткој молитви која може претходити спонтаном благослову, црквени службеник може молити за њих мир, здравље, дух стрпљења, дијалог и узајамну помоћ - наводи се.
То не може да буде литургијски благослов, јер се не ради о брачном ритуалу, већ благослов спонтаног карактера, као гест више народне побожности, и неформалан. Неки од кардинала указују да је то "у супротности са традицијом и црквеном доктрином". Упркос томе, стигло се до отварања цркве и у чину благослова, али уз "пасторални" карактер.
Дуг је пут папа Фрања прошао на овом путу. Почео је 2013. године питањем: "Ако је особа хомосексуалац и тражи Бога, ко сам ја да судим?" Затим се три године касније извинио хомосексуалацима, да би 2018. апеловао на родитеље да не осуђују никада сина хомосексуалца, саветом: "Омогућите му да се изрази". Међу бројним интервенцијама нашла се 2020. године и она да "црква не може да искључи никога, јер их све дубоко воли", закључно са позивом бискупима 25. јануара ове године да не дискриминишу хомосексуалност и геј заједницу.
ШТА СПРЕМАЈУ БРИТАНЦИ НА БАЛКАНУ: Специјалац одржао састанак са војим лидерима Албаније, Црне Горе, БиХ, Македоније и Приштине
СПЕЦИЈАЛНИ изасланик Велике Британије за Западни Балкан Карен Пирс организовала је састанак са војним лидерима Албаније, Црне Горе, Северне Македоније, БиХ и самопроглашеног Косова, које је представљао заменик команданта КБС-а генерал-мајор Енвер Чикаћи.
13. 11. 2025. у 15:48
ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.
13. 11. 2025. у 10:54
Дарко навео ШЕСТ ствари о животу у Немачкој о којима се ћути: Разбио велики мит, па открио због чега ПОЛИЦИЈА уме да дође на врата
ДАРКО Тешић, који стоји иза популарног Инстаграм профила „Балканац у Немачкој“ недавно је објавио видео који је привукао велику пажњу пратилаца, а у њему на духовит и искрен начин дели своја запажања о животу у Немачкој.
13. 11. 2025. у 18:15
Коментари (0)