КОЈИ ЈЕ БОЉИ - СУ-35 ИЛИ ЈФ-17 БЛОК 3? Нови ловци аквизиције иранског и пакистанског РВ су тотална супротност (ВИДЕО)
ВАЗДУХОПЛОВСТВА Пакистана (ПАФ) и Ирана 2023-24. године прешла су на увођење нових генерација борбених авиона у употребу, при чему је ПАФ набављао ЈФ-17 Блок 3 паралелно са мањим бројем већих Ј-10Ц, којих су оба набављени од Кине за обављање комплементарних улога, док је ИРВ купила ловце Су-35 од Русије.
У оба случаја се очекује да ће ови нови авиони заменити застареле ловце треће генерације из Вијетнамског рата или пре Вијетнамског рата, односно ловце Мираж 3, Мираж 5 и Ј-7 у случају Пакистана и Ф-4 и Ф-5 ловце у случају Ирана, са обе флоте су проживеле њихов радни век за неколико деценија и да су имале користи од степена модернизације. За обе ваздухопловне снаге набавка нових ловаца представља револуционарни развој, јер ЈФ-17 Блок 3 и Ј-10Ц доводе пакистанску флоту у '4+ генерацију' са неким од најсофистициранијих авионских и ваздушних оружја било где у свет. За Иран, коме недостају ловци са авиоником старим мање од 40 година, Су-35 ће представљати још већи технолошки скок упркос томе што је мање напредан од кинеских авиона које његов сусед набавља.
Куповином Су-35 и ЈФ-17 Блок 3, иранска и пакистанска флоте су заузеле потпуно супротан приступ набавци. Су-35 је отприлике три пута већи од ЈФ-17 и представља један од највећих ловаца на свету, док је други један од најмањих. Величина радара Су-35, домет и капацитет носивости оружја су дупло већи од ЈФ-17, а ова два су на супротним крајевима спектра у погледу перформанси лета са оперативном висином Су-35, брзином пењања и управљивост је међу највишима на свету.
Међутим, за земље са веома великим флотама којима је потребна замена, ЈФ-17 Блок 3 би могао бити далеко погоднији ловац. Не само да је авион знатно јефтинији, већ што је много важније, његови оперативни трошкови и захтеви за одржавањем су мали део оних за веома велики Су-35. Као резултат тога, биће веома приступачно да се великом броју пилота да велики број годишњих сати летења и да се набаве авиони у веома великим размерама да се поново опреми више ескадрила широм флоте. Насупрот томе, прелазак на Су-35, ако се изврши у великим размерама, вероватно ће захтевати од Ирана да значајно смањи број ловаца у служби због велике разлике у оперативним трошковима између нових авиона и оних које тренутно има у употреби.
Иако је много мањи, ЈФ-17 Блок 3 има низ критичних предности у погледу перформанси у односу на Су-35. Ловац је опремљен са КЛЈ-7А (АЕСА) радар са активним електронски скенираним низом, следећа генерација ПЛ-15 и ПЛ-10 пројектила ваздух-ваздух, и нове генерације нишана на кациги и друге кључне авионике, а све је то далеко испред својих еквивалената које користи Су-35 у погледу софистицираности. Су-35 користи много већи радар и два радара постављена на секундарна крила за подршку, стога је делимично надокнађена напреднијим сензорима ЈФ-17 Блок 3, већом способношћу умрежавања са другим средствима и вероватно већим могућностима за електронско ратовање и противмере свог сензорског пакета. Ракете ЈФ-17, које су развијене за кинески ловац пете генерације Ј-20, имају огромне предности у перформансама у односу на руске ракете које носи Су-35. ПЛ-15 има дупло већи домет од руског Р-77-1 који носи Су-35, а истовремено користи и напреднији АЕСА адар за навођење, док ПЛ-10 кратког домета може да гађа циљеве под далеко екстремнијим угловима од Су-35 Р-73 и Р-74.
Су-35 и ЈФ-17 Блок 3 су у многим аспектима супротности, при чему је први водећи светски дизајн оквира авиона, али пати од мање савремене авионике и наоружања, док је други дизајниран да даје приоритет ниским оперативним трошковима и одржавању, жртвујући перформансе лета у том процесу, али је у великој мери компензовао софистицираност својих сензора, авионике и наоружања. Ирански избор аквизиција делимично одражава политичке потешкоће са којима се земља суочила при набавци новог наоружања, као и његову способност да плати увоз оружја из Русије путем размене извозом сопствених напредних средстава као што су дронови. Чињеница да је ловац већ интензивно тестиран у борби, не само да је пресрео израелске и турске ловце и америчке беспилотне летелице изнад Сирије, већ и да је у великој мери учествовао у ваздушној борби (ваздух-ваздух) изнад Украјине са више “убистава” него било која друга класа ловаца после Хладног рата, је посебна корист јер се Иран суочава са непосредним потенцијалним претњама по своју безбедност.
С обзиром да Иран одржава широке интересе широм Блиског истока, укључујући блиска безбедносна партнерства са либанском милицијом Хезболахом, Сиријом и другим актерима, Су-35 као далеко највећим дометом у региону пружиће потенцијал за операције ван подручја за пружање ваздушне подршке далеко изван иранске територије. Ово ће допунити операције дронова и специјалних снага које земља већ спроводи широм региона. Ловац је такође дизајниран да делује иза заштите велике вишеслојне ракетне мреже земља-ваздух – нешто што и Русија и Иран користе.
За Пакистан, копнена противваздушна одбрана је почела да се гради тек недавно набавком кинеских система ХК-16 и ХК-9 – последњи су испоручени тек 2021. године и представљају прву ракету земља-ваздух великог домета у земљи. Тамо где су иранске могућности беспилотних летелица међу највећим у свету, са индустријом која се сматра трећом после Кине и Сједињених Држава по опсегу средстава које производи и њиховим демонстрираним перформансама, пакистанска флота дронова је релативно ограничена што значи да се ваздушне снаге много више ослањају на ловце за улоге као што је пружање ваздушне подршке копненим јединицама.
ЈФ-17 Блок 3 ће омогућити земљи да револуционише способности више јединица у својој великој флоти ловаца далеко ефикасније него што би то могло да набави много мањи број скупих тешких ловаца као што су Су-35, са оперативним трошковима животног века процењеним на мање од једне трећине и вероватно испод једне петине оних код Су-35, што значи три до пет пута више јединица ЈФ-17 Блок 3 за сваку јединицу Су-35. Набавка онога што је вероватно много исплативији и софистициранији ловац значи да се очекује да ће неслагање између флота два суседа које фаворизују Пакистан само расти у наредној деценији.
militarywatchmagazine.com
БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике
Препоручујемо
АМЕРИЧКИ ВОЈНИ ЕКСПЕРТ: “Руски Су-35с опасни противник савременим ловцима САД”
21. 12. 2023. у 19:55
ПОГЛЕДАЈТЕ „ПОГОДАК СА 200 КМ“: МиГ-31БМ обара украјински МиГ-29 ракетом Р-37 од 5+ маха
16. 12. 2023. у 21:00
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (1)