"КРАЈ ПРОЦЕСА РАЗДРУЖИВАЊА": Француска завршила повлачење трупа из Нигера

Тањуг

22. 12. 2023. у 17:53

ФРАНЦУСКА војска је данас повукла своје последње трупе из Нигера, неколико дана пре рока и након деценије операција против наоружаних терористичких група у региону Сахела.

КРАЈ ПРОЦЕСА РАЗДРУЖИВАЊА: Француска завршила повлачење трупа из Нигера

Фото: Профимедиа/Илустрација

Истовремено, Француска довршава затварање своје амбасаде у нигерској престоници Ниамеју.

- Данашњи датум... означава крај процеса раздруживања француских снага у Сахелу - рекао је поручник нигерске војске Салим Ибрахим на церемонији у ваздухопловној бази Нијамеј, где су биле стациониране француске трупе.

Церемонија је закључена потписивањем заједничког документа начелника штаба нигерске војске пуковника Мамане Сани Киаоуа и команданта француских снага у Сахелу генерала Ерика Озана, преноси "Фигаро". 

Потписивању су присуствовали и начелник Генералштаба Оружаних снага Тогоа и војни аташе САД, а ваздухопловна база је предата војсци Нигера.

Током повлачења нису забележени већи инциденти, рекао је Ибрахим.

Односи између Нигера и Француске, бившег колонијалног владара те афричке земље, прекинути су откако су војни официри збацили председника Мохамеда Базума и преузели власт у земљи.

Они су основали Национални савет за заштиту домовине, на чијем челу је био генерал Абдурахман Тијани.

Нове власти осудиле су споразуме са Паризом који су дозвољавали распоређивање француских трупа у Нигеру за борбу против екстремистичких група. 

Француска је почела да повлачи своје трупе из те афричке земље 10. октобра, када је у Нигеру било око 1.400 француских војника.
 

БОНУС ВИДЕО: КРЗНЕНИ ЧЛАН РУСКЕ АРМИЈЕ - Пас Жужик помаже противваздушној јединици руске војске

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СКАНДАЛ У СКОПЉУ ДОК ЗЕМЉА ПЛАЧЕ ЗА 60 МРТВИХ: Срамота и бесчашће, ово нисам дозволио, нити ћу икада дозволити (ВИДЕО)

СКАНДАЛ У СКОПЉУ ДОК ЗЕМЉА ПЛАЧЕ ЗА 60 МРТВИХ: "Срамота и бесчашће, ово нисам дозволио, нити ћу икада дозволити" (ВИДЕО)

ДИРЕКТОР Спортског центра „Борис Трајковски“ у Скопљу објавио је снимак испред сале, где је, према његовим речима, одржан дрифт догађај са 300 возила, иако је организатор пријавио да је у питању снимање спота. Том приликом, дошло је до десетак судара и причињена је штета.

17. 03. 2025. у 07:57

РОДИТЕЉИ ПОГИНУЛЕ ДЕЦЕ ФОРМИРАЛИ ЖИВИ ШТИТ: Не дозвољавају да се тела однесу на обдукцију

РОДИТЕЉИ ПОГИНУЛЕ ДЕЦЕ ФОРМИРАЛИ ЖИВИ ШТИТ: Не дозвољавају да се тела однесу на обдукцију

РОДИТЕЉИ који су у пожару изгубили своју децу у дискотеци "Пулс" у Кочанима не дозвољавају да се тела настрадалих однесу на додатну обдукцију у Скопље, тражећи да им се одмах предају како би припремили сахране, јавља Плусинфо.

16. 03. 2025. у 19:40

Коментари (0)

РУСИЈА ШОКИРАНА ОНИМ ШТО ЈЕ УРАДИО ДЕЈАН СТАНКОВИЋ: Ово нико није очекивао! (ВИДЕО)