ТРКА ЗА БЕЛУ КУЋУ БОЉА ОД ТРИЛЕРА: У Сједињеним Америчким Државама 5. новембра догодине гласаће се за новог председника

Дубравка Савић

25. 12. 2023. у 06:30

НИЈЕ да Сједињене Државе нису виделе дубоке политичке провалије, прљаве кампање и "холивудске" елементе у претходним надметањима за важне фотеље, али ови избори први пут обећавају и елементе трилера.

ТРКА ЗА БЕЛУ КУЋУ БОЉА ОД ТРИЛЕРА: У Сједињеним Америчким Државама 5. новембра догодине гласаће се за новог председника

Фото АП

Управо то се већ одвија у, судским процесима и бројним оптужбама оптерећеној трци за најпрестижнију вашингтонску адресу у Пенсилванија авенији.

- Изборна ситуација у Америци је без преседана - сумира из Вашингтона, за "Новости", политички аналитичар Обрад Кесић уочи 2024. године у којој се бира шеф Беле куће, сви конгресмени Представничког дома, око трећина сенатора, 13 гувернера савезних држава и бројне локалне власти.

Ситуацију, међутим, чини филмски напетом посебно трка за Белу кућу. Наиме, бивши председник САД, републиканац Доналд Трамп (78) већ је на нишану правосуђа у неколико судских процеса, док му је држава Колорадо, чак, забранила и да се нађе на гласачком листићу!

С друге стране, против његовог најизвеснијег демократског ривала, актуелног председника Џозефа Бајдена (81), управо је у Представничком дому покретнута истрага за опозив због могуће корупције, као и малверзација његовог сина Хантера и других чланова породице, за које је, наводно, он знао док је био потпредседник САД. Питање које, стога, у овом трентуку лебди над главним "јунацима" избора је шта се дешава ако Трампа осуде, и колико ће процес опозива "оголети" Бајдена.

- Осуда законски не дисквалификује могућност кандидатуре Трампа који, ако победи, и поново постане председник, има право да себе помилује. Но, закон му не дозвољава самопомиловање у случају пресуде у некој од савезних држава. Управо због тога се посебно прати процес који се против Трампа води у Џорџији. Али, тај предмет постаје све слабији, јер је потребно доказати да је Трамп покушао да измени резултат претходних председничких избора, да је знао да је изгубио, а тврдио супроно. Но, то је тешко доказаиво, јер Трамп од онда, све до сада, тврди да је покраден, а не да је изгубио.

Илустрација В. Н.

Истовремено, тај процес компликују и нове информације о проблематичним листићима, који само потврђују да је било озбиљних неправилности на изборима - објашњава Кесић.

Што се покренутог процеса истраге за "импичмент" Бајдена тиче, питање није да ли ће до опозива доћи, јер је извесно да, чак и да се Представнички дом око тога сагласи, опозив неће проћи у Сенату, који контролишу демократе. Али, оптужбе за малверзације, пореске и друге прекршаје против сина председника, Хантера, који је део процеса опозива, али и предмет судских гоњења, представљају мотивацију за Бајдена да остане у трци за Белу кућу:

- Оптужбе против Хантера смањују шансе да Бајден одступи, јер само тако може да спречи да му син заврши иза решетака. Он мора да добије изборе. Али, истовремено, притисак у његовој странци расте, док потпредседница Камала Харис стоји у анкетама још горе од њега - примећује Кесић.

Разлика између двојице тренутно најизвеснијих кандидата за председничке изборе 5. новембра, у овом тренутку је у томе што Трампу судски процеси подижу рејтинг, док бирачи у анкетима актуелном станару Беле куће, Бајдену, поручују да држава иде у лошем правцу. Бајдена "награђују" једним од најнижих рејтинга за председника у САД.

- Они који су изгубили поверење у Бајдена слажу се да је економија лоша, чиме управо ово питање избија у први план као изборна тема - истиче Кесић.

Елементе трилера допуњава и то што Америка улази у изборну годину оптерећена дугом сенком гласања од пре четири године. Оно је окончано гневним упадом присталица тадашњег председника, а садашњег кандидата Доналда Трампа, на Капитол Хил, уверених да су избори покрадени. Та грудва само је нарасла.

- Уз 90 процената републиканаца, данас чак и једна трећина демократа, верује да ти избори нису били регуларни. То је забрињавајући тренд који говори да људи не верују - оцењује Кесић.

Уље на ту ватру сумњи само је долила анкета "Расмусена" која је открила озбиљне "мутљавине" на претходним изборима. Наиме, на питање да ли су злоупотребили гласачки листић за слање поштом, чак 20 одсто демократских следбеника је признало да су га послали уместо неког другог.

Бајден/Кенеди/Трамп, Фото АП

То све се пресликава на кампању у којој се обе стране оптужују за "претњу демократији".

Бајден тврди да је Трамп претња увођењу диктатуре у Америку, Доналд узвраћа да Џо и његове демократе представљају претњу америчком начину живота преко илегалне имиграције и заслепљивања либералним темама.

Изборни заплет додатно компликује не само поодмакла доб оба кандидата, већ и то што немају млађе алтернативе. У демократским редовима председничке амбиције има гувернер Калифорније Гевин Њусом, милијардери Марк Закерберг и Џеф Безос, али и бивша прва дама САД Мишел Обама, за коју се верује да би могла да привуче Афроамериканце и мањине које окрећу леђа Бајдену чак и у Њујорку и Мичигену. Али, нико се не издваја.

Љубимица вашингтонког естаблишмента и мејнстрим медија је републиканка Ники Хејли, бивша амбасадорка САД у Уједињеним нацијама. Али, проблем је што је у републиканским редовима чак 75 одсто бирача одано само Трампу.

Није чудо да је у амерички изборни "трилер" загледан цео свет, али и обрнуто, одјеци дешавања у свету преламају се на америчком бирачком телу.

- Тако, на пример, муслимани у Америци желе да казне Бајдена због подршке Израелу у рату у Појасу Газе. Трамп профитира на томе, па чак и у Мичигену, где је прошли пут изгубио, бележи скок популарности од 10 одсто. С друге стране, украјински усељеници га подржавају, јер његов пораз виде као крај помоћи Кијеву. Трамп, опет, има подршку синдикалних организација, посебно у ауто-индустрији - наводи саговорник.

Да су избори данас, анкете показују да би Трамп однео победу над Бајденом, али за годину дана, знају љубитељи трилера, изненадни обрти су могући, чак и извесни.

Кенеди као "трећа опција"

Динамику у изборни трилер уноси појављивање и "треће опције", независног кандидата за Белу кућу звучног имена Роберт Кенеди, изданка чувене америчке "династије", братанца најомиљенијег председника Америке свих времена, Џона Кенедија. Он би, сматра Кесић, заједно са Корнелом Вестом, могао да оштети демократско гласачко тело. С друге стране, Кенеди у комбинацији са Хејлијевом, могао би да оштети Трампа. Питање је, међутим, да ли ће Кенеди моћи да сакупи довољно средстава и има ли моћ да се уопште нађе на листићима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (1)

КОНКУРС ЗА МАЛЕ ДОМАЋЕ ПРОИЗВОЂАЧЕ: Mercator-S вас позива да постанете део бренда „укуси мога краја“