ГЛОБАЛНИ СУКОБИ У 2023. ГОДИНИ: Шта очекивати у 2024.
ТОКОМ 2023. године дошло је до распламсавања постојећих ратних жаришта, започињања потпуно нових сукоба, а многи стари непријатељи су поново ископали своје ратне секире.
Почетак године везујемо пре свега за афрички континент и јачање руског утицаја на њему. Буркина Фасо је у јануару 2023. наредила француском амбасадору да напусти земљу, незадовољна неуспесима француских антитерористичких операција против џихадиста. Мали је још раније повукао исти потез, те је за своје потребе ангажовао руску приватну војну компанију «Вагнер». Током лета, у Нигеру, још једној бившој француској колонији, је извршен пуч. Економска заједница западноафричких земаља (ECOWAS) је претила да ће предузети војну акцију против Нигера, Буркине Фасо и Малија, па ове три земље образују војни савез у страху од реакције суседа.
-С циљем успостављања окивра за колективну одбрану и међусобну помоћ – рекао је тада пуковник Асими Гоита, привремемни председник Малија. Два блока настављају да се оптужују. Хипотетички, овакав конфликт би увукао у себе десетак земаља и десетине милиона људи, као и учешће страног фактора, узимајући да је «Вагнер» већ на терену. Још за време свог живота шеф «Вагнера» је најавио веће ангажовање групе на тлу Африке.
На дешавања у Африци се надовезује конфликт у Нагорно-Карабаху. У септембру Азербејџан покреће нову офанзиву на непризнату републику Арцах. Након једног дана борби постигнут је споразум о прекиду непријатељстава. Војска Арцаха је расформирана. У наредним данима следи егзодус. Око 100.000 житеља Нагорно-Карабаха, практично целокупно становништо непризнате републике, напушта своје домове и одлази у Јерменију. Азербејџан је до сада успевао да материјализује војне успехе кроз своју војну надмоћ и врло је могуће да се неће задржати на постигнутом. Зангезурски коридор, пројекат повезивања Нахчивана, западне азербејџанске ексклаве и матице је још један циљ који би председник Алијев желео да оствари. Коридор пролази кроз Јерменију и током мировних преговора Јерменија је прихватила изградњу овог коридора, уколико би одржала контролу над њим. Азербејџан инсистира на екстериторијалном коридору и прети силом. Не треба заборавити ни на интересе суседног Ирана.
Егзодус из Нагорно-Карабаха још није био завршен, а свет су обишли снимци Хамасовог напада на Израел 7. октобра. Преко хиљаду цивила и војника је убијено у изненадном нападу из Газе. И, поред софистицираних техничких средстава, опреме и искусне армије, Израел се нашао на коленима, а свет у новој спирали сукоба. Одговор је био суров. У нападу Израела на Појас Газе до данашњег дана убијено је преко 30.000 људи. На бруталне нападе Израела најпре одговарају јеменски Хути. Они су у грађанском рату у Јемену већ показали да могу да се носе са Саудијском Арабијом и богатим заливским земљама. Као одговор на насиље у Појасу Газе, припадници покрета Ансар Алах, познати као Хути, балистичким ракетама гађају Израел, а дроновима и ракетама почињу да нападају комерцијалне бродове који пролазе кроз Црвено море. Ово је снажан ударац за економију Израела, јер се скоро 10% израелског извоза врши овом рутом. Ово је такође и велики удар за светске економије, пре свега САД-у, јер кроз јужни руб мора, кроз мореуз Баб ел Мандеб тече 12% светске трговине. Познато је да Сједињене Државе покушавају да саставе ширу коалицију која би ударила на Хуте, али је такође познато да многе земље или одбијају да учествују у интервенцији или би прихватиле учешће искључиво анонимно, из страха од одмазде. На другој страни Баб ел Мандеба, Етиопија најављује излазак на море. Наиме, првог дана 2024. године Етиопија је са Сомалилендом потписала меморандум о закупу 20 километара обале. Етиопија има у плану да на том простору успостави поморску базу. У Етиопији је до краја 2022. трајао изузетно крвав грађански рат о којем се у светској јавности мало говорило. По различитим проценама у овом рату је живот изгубило и до 600.000 људи. Од 1. јануара 2024. године Етиопија је чланица БРИКС-а.
У Сирији су настављена непријатељства, а крајем 2023. године у Дамаску је убијен ирански генерал Сајед Рази Мусави који је фактички координисао војни савез између Сирије и Ирака. Почетком 2024. извршен је и терористички напад приликом обележавања четврте годишњице смрти генерала Касема Сулејманија. Ови напади показују да ни Иран неће мировати у 2024. години.
Да на дословно сваком континенту постоје тензије доказује и случај Гвајане Ескиба, дела територије Гвајане коју после референдума 4. децембра Венецуела жели да види унутар својих граница. Позивајући се на тврдње да је територија неправедно одузета Венецуели пре више од једног века, влада у Караксу је организовала референдум који је био успешан. Треба ли додати да је спорна област богата нафтом и да је амерички нафтни гигант Ексон Мобајл открио налазишта у приобаљу Ескиба? Бразил је већ ојачао своје снаге на северу земље, на граници са Венецуелом.
Сукоб у Украјини својом жестином и значајем окупира целокупну светску јавност. Током године за нама Русија је однела значајну победу у Бахмуту (Артјомовск) и зауставила дугоочекивану контраофанзиву Украјине у Запорожју. Други део године је протекао у окруживању Авдејевке и освајању неколико значајних упоришта које украјинске снаге држе још од 2014. године. Крај године је обележило жестоко гранатирање центра Белгорода од стране украјинске артиљерије, том приликом је погинуло више од 30 цивила. Њему је претходио најмасовнији ракетни и дроновски напад РФ на циљеве војне индустрије у целој Украјини. После неколико дана Русија је поновила напад истом жестином.
Из ове анализе би се закључило да је једино север планете остао поштеђен непријатељстава током 2023. године. Истина је да насиља није било, али на северу Европе су се десиле темељне геополитичке промене за које се без претеривања може рећи да се дешавају једном у пар векова. Две земље, Шведска, која је вековима баштинила политику неутралности и значајно просперирала захваљујући таквој политици, и Финска, која се од Другог светског рата обавезала и водила овом доктрином, су одабрале нови пут. Већ 4. априла 2023. године Финска је званично примљена у НАТО, док је Шведској преостало да реши несугласице са Турском и Мађарском пре него што постане чланица. Уласком Финске у НАТО граница између овог савеза и Русије је удвостручена.
Ипак, јасно је да су и ове акције нека врста прегруписавања око богатог Арктика. Сједињене Америчке Државе су крајем године објавиле мапе проширеног копненог појаса, претежно на Артику и у Беринговом мору.
Услед значајних и бројних ратних дешавања у свету током 2023. године питање Тајвана и Кине је некако потиснуто на периферију. Ипак, у свом годишњем обраћању крајем године, Си Ђипинг је напоменуо да је „поновно уједињење домовине неизбежно“.
Узимајући да у свету постоје и многа друга жаришта (Мјанмар, Ирак, Либија, ЦАР, Пакистан, стална тензија између Северне и Јужне Кореје), бројни конфликти и тензије током 2023. године развејавају наде о деескалацији у наредној години. Штавише, током 2023. године су многи војно-политички улози подигнути, а број прекорачених црвених линија више нико и не броји. Поврх свега, првих неколико дана нове године обележено искључиво одмаздама, атентатима, претњама и терористичким нападима. Све то наводи на закључак да ће 2024. година, у исто време и година председничких избора у САД-у, готово сигурно бити крвавија од претходне.
(ТВ Фронт)
БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике
Препоручујемо
ЕСКАЛАЦИЈА НА ВРХУНЦУ, ЗАПАДНИ МЕДИЈИ ПИШУ: Америка се спрема за рат великих размера
05. 01. 2024. у 09:54
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)