ОБОРЕН УКРАЈИНСКИ МиГ-29: Колико је преостало ловаца ВСУ? (ВИДЕО)
РУСКА војска оборила је ловац МиГ-29 украјинског ратног ваздухопловства, којим је управљао 23-годишњи пилот који је изабрао позивни знак „Плави шлем“.
За његово страдање се сазнало из читуље.
Смрт 23-годишњег украјинског пилота МиГ-29 са позивним знаком Плави шлем пријављена је током недавног лета, кажу украјински медији.
Уколико вратимо филм уназад, последњи извештај о обарању МиГ-29 украјинских снага дошло је пре тачно недељу дана. Министарство одбране Русије саопштило је 29. децембра да је оборен управо МиГ-29.
Раније је саопштено да су 8. јануара ујутру Ваздушно-космичке снаге Русије извеле ракетни напад на Кривој Рог у Дњепропетровској области и на Чугујев у области Харков. Према украјинским изворима, Москва је распоредила бомбардере Ту-22М3 користећи ракете Х-22/32. У низу региона Украјине проглашена је узбуна за ваздушни напад.
Поред тога, крстареће ракете Х-101 су лансиране са девет Ту-95МС на циљеве режима Кијева у Житомиру и Хмељницкој области, где је погођен аеродром Староконстантинов.
Објекти Оружаних снага Украјине нападнути су у областима у области Херсонске области под контролом Украјине, као и у областима Николајев и Одеса. Руске беспилотне летелице камиказе „Герањ” раде на објектима у Одеси.
КОЛИКО ЈЕ АВИОНА ПРЕОСТАЛО УКРАЈИНИ?
Готово је немогуће одговорити на питање колико Украјина тренутно има авиона.
Сигурно је да су Украјини апсолутно потребни авиони Ф-16, за којима светски центар моћи активно спорводи кампању већ скоро 8 месеци, што указује да је ситуација у војној авијацији Украјине далеко од ружичасте.
Украјинску ловачку флоту чинили совјетски авиони МиГ-29 Фулкрум, окосница украјинске авијације, и авиони Су-27 Фланкер.
Званични подаци из извештаја Fight International, који важи за почетак 2022. године, указују на укупан број од 69 ових летелица. Тако су Украјинци на почетку инвазије имали 43 МиГ-а 29 и 26 Су-27. Дакле, укупно 69 авиона.
Поново наглашавамо да се бројке односе на време пре ескалације сукоба. Након тога, Украјинци су хитно вратили у службу неколико авиона који су били у минималном оперативном стању.
Колико су Руси оборили авиона, тешко је тачно рећи, али ако је веровати званичним подацима из Москве, Руси су до сада уништавали украјинску војну авијацију, ако рачунамо и хеликоптере.
Тако, према последњем званичном извештају који је Министарство одбране представило у Москви, тврди се да је од почетка „специјалне војне операције“ уништено ни мање ни више него чак 464 украјинских авиона и 247 хеликоптера.
Бројке су вероватно преувеличане, међутим ни приближно претеране као наводни успеси Украјине, поготово када је реч о обореним руским пројектилима.
РУСИ СУ УНИШТИЛИ ВОЈНУ АВИЈАЦИЈУ УКРАЈИНЕ, АЛИ УКРАЈИНЦИ ИПАК ЛЕТЕ
Украјинска војна авијација је очигледно инфериорна у свим аспектима од руске, али чак и тако, барем у првим фазама инвазије, Руси нису успели да искористе ову предност.
Годину и по дана након инвазије на Украјину, Кијев је коначно добио зелено светло за пријем Ф-16 Фигхтинг Фалцон, али украјинска војна авијација још увек лети.
Украјина 6. августа обележила Дан војног ваздухопловства. Догађај је био у сенци бруталног рата који се распламсао 24. фебруара 2022. године, а траје од 2014. године
Упркос надмоћи руске војне авијације, оружане снаге Украјине успеле су донекле да успоре руску авијацију у првој фази. Ово као и неуспех руског ваздухопловства да пружи копнену подршку пешадијским трупама вероватно су допринели другачијем исходу од планираног у првој фази рата.
Иако са јасно инфериорном војном авијацијом, Украјинци су успели да „успоре“ руске авионе тако што су развили солидан мобилни „кишобран“ у зони сукоба, користећи различите противваздушне системе, због чега Руси и даље држе своје авионе подаље.
Баланс броја авиона и технолошког напретка требало је да буде одлучујући у корист Русије, што се није догодило.
МИГ-29 УКРАТКО
Совјетски/руски вишенаменски ловац пресретач МиГ-29, познат и као “Фулкрум” према НАТО ознаци, је први пут полетео 1977. године. МиГ-29 је првобитно дизајниран као пресретач, али је касније модификован за различите улоге, укључујући ваздушну борбу, блиску подршку и извиђање.
Двомоторни авион с високом маневарском способношћу. Има делта крила и носи два мотора Климов РД-33 смештена са стране трупа, МиГ-29 остаје један од најчешћих борбених авиона на свету. Током година његове масовне производње произведено је 1600 авиона.
МиГ-29 је био у служби не само у совјетским земљама, већ и у земљама НАТО-а али и остатку света. Суперсонични и изузетно маневарски МиГ-29 има јединствен дизајн интегрисаног кола који не дели авион на труп и крила. Има низ електронских система за откривање и ометање непријатељских сигнала.
Оквир авиона се састоји од глатких прелаза са класичним бочним зидовима само у носу. Поседује трослојни кокпит с високом видљивошћу и дизајном који олакшава рад пилота. МиГ-29 је опремљен радаром Н-019 или Н-010, зависно од варијанте.
МиГ-29 је дизајниран за уништавање свих врста ваздушних циљева вођеним ракетама и ваздушном топовском ватром у тешким временским условима, укључујући и у условима сметњи, као и за уништавање копнених циљева коришћењем невођеног оружја у условима смањене видљивости.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике
Препоручујемо
ХЕРОЈ УКРАЈИНЕ: Губимо на свим фронтовима, покушавамо да преживимо (ВИДЕО)
08. 01. 2024. у 19:20
ФРАНЦУСКИ ГЕНЕРАЛ ПОРУЧИО: Путину се смеши победа, урадио је све што треба (ВИДЕО)
07. 01. 2024. у 17:00
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (1)